Večina napovedi ostaja enakih, izpostaviti pa velja, da je Dun&Bradstreet zmanjšal napoved za realno rast bruto domačega proizvoda za leto 2006, in sicer s 4,2 na štiri odstotke. Bonitetna hiša za Slovenijo letos pričakuje povečanje javnofinančnega primanjkljaja, vendar bo to znotraj konvergenčnega kriterija za vstop v evroobmočje.
Vlada ima za naslednja leta pripravljen zelo optimističen načrt za zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja. Dun&Bradstreet se sicer sprašuje, če bo Slovenija uspela urediti administrativne ovire pri črpanju sredstev iz evropskih skladov, ki so ji na voljo, kar je eden od pomembnih orodij za doseganje načrta zmanjšanja primanjkljaja.
Kljub nepričakovano dobri gospodarski rasti v letu 2004 (dosegla je 4,6 odstotka oziroma 2,1 odstotne točke več kot leto prej), se je proračunski primanjkljaj lani povečal na 1,9 odstotka bruto domačega proizvoda.
Po ocenah Dun&Bradstreet naj bi se proračunski primanjkljaj letos povečal na 2,1 odstotka bruto domačega proizvoda. Čeprav je to še vedno slabo odstotno točko nižje od maastrichtskega kriterija (ta znaša tri odstotke), bonitetna hiša svetuje, da Slovenija zniža proračunski primanjkljaj.
Gospodarstvo
Slovenija ostaja na prvem mestu
Ljubljana, 05. 04. 2005 00.00 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
STA
Komentarji
0
Največja bonitetna hiša na svetu Dun&Bradstreet v aprilskem poročilu ohranja Slovenijo trdno na prvem mestu v regiji.
Zaradi prevzemanja evra ima slovenska vlada omejeno svobodo pri uporabi monetarnih in fiskalnih orodij za doseganje zastavljenih ciljev. S tem postanejo toliko bolj pomembni vladni načrti pri aktivni politiki zaposlovanja, še ugotavljajo v Dun&Bradstreet.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.