Slovenija pripravlja sveženj spodbud za avtomobilski sektor, ki bodo vezane na sredstva Evropske investicijske banke (EIB), je napovedal minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. "Odločili smo se za horizontalne spodbude, torej spodbude, namenjene celotni verigi avtomobilske industrije, ne samo končnim proizvajalcem, kar je dejansko v Sloveniji samo Revoz, ampak tudi dobaviteljem, ki pa jih je v Sloveniji zelo veliko," je pojasnil minister. Ukrepi naj bi pospešili razvoj, pa tudi uporabo varnejših in okolju prijaznejših tehnologij. Slaba novica pa je – subvencioniranja nakupa novih avtomobilov še ne bo.

Država ne bo plačevala za nakup avtomobila
Nekatere države lastnikom, ki se želijo znebiti starega avtomobila in kupiti novega, plačajo določen znesek. Slovenije med njimi ni in takšnih spodbud niti ne načrtuje, je dejal minister. "Za subvencioniranje nakupa novih avtomobilov se nismo odločili, saj smo Slovenci še vedno med vodilnimi po nakupu avtomobilov," je to odločitev pojasnil minister. A če bi se za to odločile vse države članice EU, bi bil to signal tudi za nas, je še dodal minister. To shemo je doslej sprejelo devet od sedemindvajsetih držav Evropske unije, devet pa jih še razmišlja o tem.
Sicer pa je minister poudaril, da mora biti pri reševanju avtomobilske industrije v ospredju vloga zasebnega sektorja, ne države. "Če si kdo predstavlja, da se bo razbremenil odgovornosti in velike izgube dal v breme davkoplačevalcem, je to račun brez krčmarja. Če to dovolimo, potem dovolimo velik moralni hazard," je posvaril.
Posebej je opozoril na primer ameriškega General Motorsa. Nekoč eno vodilnih podjetij, ki ima tovarne tudi po Evropi, se je znašlo v velikih težavah in zaradi tega pritiska na države članice za različne podpore tudi iz sredstev davkoplačevalcev. "General Motors ne ravna ravno v duhu družbene odgovornosti in k sreči v Sloveniji nima obrata," je dejal Lahovnik. Zato pa so v hudih skrbeh evropske države, katerih avtomobilska industrija je vezana na ranjenega ameriškega velikana. Plat zvona bijejo predvsem Nemci, saj je njihov Opel v lasti General Motorsa, pa tudi Švedi, kjer se je v podobnih težavah zaradi ameriških lastnikov znašel Volvo.
"V tem trenutku še nihče ne vidi luči na koncu tunela. Vsi se zavedamo, da smo še v globoki temi," je opozoril minister. A v Sloveniji je po njegovih besedah stanje še vedno boljše kot v večini drugih drž, ker je finančni sektor v boljši kondiciji in nima toliko toksičnega premoženja.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.