Evropska komisija je napravila raziskavo o maloprodajnih finančnih storitvah v EU, poročilo pa objavila danes. V raziskavi je EK ugotovila, da je upravljanje transakcijskih računov najdražje v sosednji Italiji, kjer uporabniki v povprečju za to storitev plačajo 253 evrov; sledijo Španija, Latvija, Francija, Avstrija (140 evrov), Finska in Češka. Najcenejše so te storitve v Bolgariji, kjer stanejo 27 evrov, ter na Nizozemskem in v Belgiji. Slovenija je po ceni bančnih storitev na osmem mestu, povprečno stane vodenje računa 100 evrov letno.
Upravljanje transkacijskih računov je v Sloveniji manj pregledno kot povprečje EU
Upravljanje transakcijskih računov je sicer v bankah v Sloveniji za uporabnike manj prijazno kot v povprečju v EU, saj je manj pregledno in preprosto. V Sloveniji so bile namreč pri 70 odstotkih bank, vključenih v raziskavo, informacije o bančnih pristojbinah na spletnih straneh tako nejasne, da so avtorji poročila za izračun dejanskih stroškov potrebovali dodatna pojasnila, medtem ko so v povprečju morali to napraviti pri 66 odstotkih bank v EU, vključenih v raziskavo.
V poročilu so navedene tudi ugotovitve javnomnenjske raziskave Eurobarometer iz leta 2008, ki je pokazala, da je imelo 24 odstotkov vprašanih Slovencev težave pri primerjavi ponudb za tekoče račune.
Število transakcij na odraslo osebo z odprtim računom je v Sloveniji pod evropskim povprečjem, vendar je Slovenija po tem še vedno bliže stari petnajsterici držav kot preostalim enajstim novinkam iz širitev leta 2004 in 2007.
V zadnjih dveh letih je banko zamenjalo sedem odstotkov Slovencev
Avtorji poročila sicer na splošno ugotavljajo nizko stopnjo zamenjave bančnih računov v EU – samo devet odstotkov uporabnikov v EU je v letih 2007–2008 zamenjalo račun. Po izsledkih raziskave Eurobarometer iz leta 2008 je le sedem odstotkov Slovencev v zadnjih dveh letih zamenjalo račun, čeprav je več kot polovica tistih, ki so to storili, našla cenejšega ponudnika.
Namen poročila Evropske komisije je uporabnike opozoriti na slabe prakse pri vodenju bančnih računov v EU in jih spodbuditi k zamenjavi bančnih računov, če z njimi niso zadovoljni. Poročilo Evropske komisije je pokazalo, da je trg EU razdrobljen, potrošniki pa prikrajšani za prednosti, ki bi jim jih moral zagotavljati notranji trg EU.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.