Gospodarstvo

Slovenija na repu glede tujih naložb

Ljubljana, 08. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji je bilo v letu 2003 tujih naložb za 160,4 milijona evrov, večino za odprtje storitvenih in trgovskih podjetij.

Šop dolarskih bankovcev
Šop dolarskih bankovcev FOTO: Reuters

Po podatkih Banke Slovenije manj kot odstotek tujih naložb v bruto domači proizvod Slovenijo uvršča na rep tako med državami članicami EU kot med pristopnicami, med katerimi prevladuje Estonija s kar 66-odstotnim deležem tujih naložb, v tokratni izdaji piše Gospodarski vestnik.

Slovenija se očitno do tujih naložb vede precej nezainteresirano. Lani v Slovenijo namreč ni prišla niti ena tuja naložba v nove zmogljivosti, takšne naložbe pa pomembno pripomorejo k hitrejši gospodarski rasti. Vlada sicer pripravlja nov zakon, toda njegova zasnova kaže, da se stvari bistveno ne bodo spremenile.

Tuja, pa tudi domača podjetja po pisanju Gospodarskega vestnika počasi bežijo iz Slovenije. Po besedah direktorja Danfossa Compressorsa Leopolda Panjana je sedanja prednost Slovenije le še inercija. Če bi se Danfoss, ki je v Sloveniji ogromno vložil, zdaj odločil za odhod iz Slovenije, bi v celoti gledano s svojo naložbo imel izgubo. Potrebnega je namreč precej časa, da se zaposleni naučijo delati, in za to, da se po količini in kakovosti vzpostavi optimalna proizvodnja, pojasnjuje Panjan.

Direktorji nekaterih tujih podjetij so zaradi nekonkurenčnih pogojev v Sloveniji zaskrbljeni. Ameriškemu podjetju Johnson Controls - NTU s Koroške na primer resno grozi tekmec v Romuniji, zato je nevarnost, da se bodo morali iz Slovenije umakniti. Tudi direktor Save Tires Richard Johnson pravi, da je Slovenija po ceni delovne sile predraga, čeprav je po drugi strani zadovoljen s svojimi zaposlenimi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.