Gospodarstvo

Slovenija maja članica OECD?

Pariz, 21. 01. 2010 14.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po idealnem scenariju bi lahko bila Slovenija na članstvo v OECD pripravljena maja. "Mislim, da smo v ciljni ravni," pravi minister Žbogar. Zadovoljen je tudi premier Borut Pahor.

Generalni sekretar OECD Angel Gurria
Generalni sekretar OECD Angel Gurria FOTO: Reuters

Slovenija bi lahko članica v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) postala maja, je povedal generalni sekretar OECD Angel Gurria. Pristopni proces po njegovih besedah poteka zelo gladko, vse formalnosti naj bi bile končane aprila. "Mislim, da smo v ciljni ravnini," je dejal tudi zunanji minister Samuel Žbogar.

Slovenija naj bi postala 33. članica OECD. Pred njo naj bi to uspelo Čilu in verjetno tudi Izraelu. Oba sta povabilo k pogajanjem dobila leta 2007, kot Slovenija, Estonija in Rusija.

Po idealnem scenariju bi lahko bila Slovenija na članstvo v organizaciji pripravljena do naslednjega ministrskega zasedanja Sveta OECD, ki bo 27. maja, je povedal Gurria. Ob tem je opozoril, da za povabilo k članstvu ni potrebno zasedanje Sveta OECD, ter tudi tokrat poudaril, da so te stvari "preveč pomembne, da bi hiteli".

Minister Žbogar pričakuje, da bo 22. aprila srečanje zadnjega odbora OECD, ki bo obravnaval slovensko prošnjo, in da bo zatem OECD začel pripravljati sporazum s Slovenijo. "Upamo, da ga bomo podpisali nekje v sredini maja," je dejal in dodal, da je cilj, da Slovenija 27. maja na ministrskem zasedanju sodeluje s podpisanim pristopnim članstvom, ki pa še ne bo ratificirano.

Gurria je dejal, da je še nekaj odprtih vprašanj, za katera pa meni, da niso nepremostljiva. Pojasnil je, da morata le še dva odbora podati mnenje o pripravljenosti Slovenije, kar pričakuje v naslednjih nekaj tednih, pri čemer gre pri enem vprašanju za zakonodajo, drugo pa je formalno.

Tudi Žbogar je poudaril, da v pristopnem procesu Slovenije ni težav. Državni zbor mora po njegovih besedah le še sprejeti zakona o upravljanju kapitalskih naložb ter preoblikovanju Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe. "Nato je s slovenske strani vse nared, samo članice OECD morajo dati soglasje konec aprila," je dejal.

'Nič ni šlo narobe'

Slovenija naj bi po napovedih iz leta 2007, ko je začela pogajanja, ta končala v dveh letih. Na vprašanje, zakaj gre počasneje od napovedi, je Gurria odgovoril, da je veliko vprašanj, ki zahtevajo svoj čas, in ocenil, da je Slovenija skozi pristopni proces jadrala brez težav. "Ne gre za vprašanje postavljanja rekordov. Nič ni šlo narobe," meni Gurria.

Minister Žbogar pričakuje, da bo 22. aprila srečanje zadnjega odbora OECD, ki bo obravnaval slovensko prošnjo.
Minister Žbogar pričakuje, da bo 22. aprila srečanje zadnjega odbora OECD, ki bo obravnaval slovensko prošnjo. FOTO: Reuters
Z vstopom v OECD bi Slovenija zaokrožila lok vključevanja v mednarodne institucije. To je tudi priznanje delu dosedanjih vlad, ki so izpolnjevale pogoje za to, da se Slovenija lahko še pred poletjem polnovredno vključi v krog teh prestižnih držav. Premier Borut Pahor

Tudi minister Žbogar meni, da Slovenija ne zamuja. Na vprašanje, kako to, da Čile, ki je povabilo k pogajanjem dobil istočasno kot Slovenija, napreduje hitreje in je že de facto članica, je odgovoril, da je Čile pospešil, ker so imeli volitve in je hotela še prejšnja vlada vstopiti v OECD.

Minister Žbogar se je danes na obisku na sedežu OECD najprej sestal z generalnim sekretarjem Gurrio, nato sta podpisala sporazum med Slovenijo in OECD o privilegijih, imunitetah in ugodnostih, ki se podeljujejo tej organizaciji. Po podpisu pa je Žbogar kot prvi slovenski minister nagovoril Svet OECD. Slovenija je bila tudi prvič prisotna na zasedanju.

V nagovoru je Žbogar poudaril, da Slovenija razume OECD kot sredstvo, ne cilj, ter da sledi nasvetu Gurrie, da je kriza prevelika priložnost, da bi jo zapravili. Slovenija poskuša z reformami, predvsem pokojninsko in zdravstveno, to priložnost po ministrovih besedah kar najbolje izkoristiti.

Tako OECD kot Slovenija bosta po njegovem mnenju veliko pridobili druga od druge. Slovenija bo namreč po ministrovih besedah dejavna članica z zelo specifičnim interesom, vplivom in znanjem o jugovzhodni Evropi ter je lahko tej regiji s članstvom v tako ugledni organizaciji zgled, kar je za OECD pomembno.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VolilecSI
22. 01. 2010 02.09
HAHAHAHAHA! Domišljavi Žbogar si naj pogleda uspešnost ukrepov sedanje vlade na strani GZS (uspehi protikriznih ukrepov Pahorjeve vlade) ali pa katerekoli druge evropske ali svetovne neodvisne finančne institucije (sodimo med elito držav z največjo stopnjo tveganja).
Roxy79
22. 01. 2010 00.50
lepo se sliši... ČLANARINA ? Letna? koliko miljonov€???
alterego
21. 01. 2010 22.55
vikica, to kar si napisala - razen časti in članarine nič!
vikica11
21. 01. 2010 20.54
Naj nekdo končno napiše kaj bomo od tega imeli, razen časti in plačila članarine.
Marija Demec
21. 01. 2010 20.11
ponosenslovenc...-uprašajo nas ,če smo vse dajatve poravnal..le da so davki plačani in je OK...
selector
21. 01. 2010 18.06
Spet bomo polnl vrečo brez dna s prispevki in članarinami. Hvala lepa! Je kdo nas državljane vprašal če to želimo?
Tonček Balonček
21. 01. 2010 18.05
Banda komunistična, zanalašč so počakali, da ta čast ni pripadla prejšnji sanjski ekipi! Zdaj je to popolnoma brez zveze, gre za eno mafijsko organizacijo, mešanico komunističnega in turbokapitalističnega načina dela, ki je envredna Slovencev! Spominja me na NATO, kamor so ans, tudi v EU, zvekli ti levaki, takrat še pod Drnovškom in Ropom! Dost mamo!
odbogaposlan
21. 01. 2010 17.58
odbogaposlan
21. 01. 2010 17.58
in plačevali davkoplačevalci članarino: koliiko milojonov EVROV je članarina? to napište na poptvju-
odbogaposlan
21. 01. 2010 17.57
še v to srranje bomo rinili! se vidi mafia!
HellWolf
21. 01. 2010 16.52
Kajbomo pa nrdil? Naj najprej doma pošlihtajo vse kar imajo potem se naj spravljajo kaj takega velikega. Naj se še malo učijo...
bnam 2707
21. 01. 2010 16.16
Tam bomo predstavljali bogate reveže in pot,kako osiromašiti lastno državo. Na vogalu mize bomo dobili eno pručko in kozarec sveže zale.
petdan
21. 01. 2010 15.22
Slovenija je prestižna država. Dokaz za to je vedno večje socialno razslojevanje njenega prebivalstva. Poltiki živijo v svojem svetu, ki nima nič opraviti s svetom navadnih zemljanov.
Marija Demec
21. 01. 2010 15.17
in kaj bo SLO imela od tega ???? !!!..-razen ,da bo sponzor...!
zagi12
21. 01. 2010 15.00
a tle pa se ni koment za nasmejat