
Po nedavnem obisku predsednika vlade Mira Cerarja na Japonskem je danes v Slovenijo prišla delegacija enega od največjih japonskih gospodarskih združenj.
Sodelovanje med Slovenijo in Japonsko na gospodarskem področju je v vzponu in je leta 2015 doseglo rekord, je na slovensko-japonskem poslovnem srečanju v Ljubljani povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Vrednost blagovne menjave je lani dosegla 115 milijonov evrov in storitvene 27 milijonov evrov, vrednost neposrednih tujih investicij pa se je s 34 milijonov evrov v letu 2014 lani podvojila na 71 milijonov evrov.
Najpomembnejše podjetje z japonskim kapitalom v Sloveniji je Yaskawa iz Ribnice. Njegovi japonski lastniki prav zdaj razmišljajo o morebitni širitvi proizvodnje pri nas in Počivalšek je povedal, da je vlada naredila vse, "da spodbudimo njihovo pozitivno odločitev". Japonski kapital lahko najdemo tudi v Gorenju, Toyoti Adrii, Daihenu, Makiti ...
Geostrateške prednosti Slovenije
Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič je izpostavil geostrateške prednosti Slovenije z lego praktično v središču Evrope, koprskim pristaniščem ter cestnimi in železniškimi povezavami. "To omogoča odlične priložnosti za razvoj logističnih priložnosti v naši državi in predstavlja še eno možnost za krepitev slovensko-japonskega sodelovanja," je dejal pred 26-člansko delegacijo japonskega gospodarskega združenja Keidanren.
Združenje Keidanren je eno do treh največjih japonskih gospodarskih združenj z več kot 1600 člani. Na obisk v Slovenijo so prišli predstavniki 11 podjetij in predsedujoči lokalnega odbora za Evropo Hiroaki Ishizuka je izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija Japonsko uvrstila med prednostne trge za krepitev trgovinske menjave in investicij.
Visoka tehnologija
Predsednik Slovensko-japonskega poslovnega sveta Hubert Kosler je Slovenijo priporočil kot dobro poslovno okolje za proizvodnjo visoko tehnoloških izdelkov. "Slovenija je lahko dober povezovalec na področju visokih tehnologij," je dejal.
Eden od primerov sodelovanja na področju visoke tehnologije je slovensko-japonsko partnerstvo na področju pametnih skupnosti in pametnih omrežij, ki ga je predstavil Akira Shimizu iz Hitachija. Gre za enega večjih projektov pametnih omrežij v Evropi, ki pomeni preizkus delovanja novih tehnologij in rešitev v okolju delujočih pametnih omrežij in bo prispevala tudi k energetskemu cilju vzpostavitve celostnega koncepta pametnega elektroenergetskega omrežja v Sloveniji.
"Potencial je veliko večji," je dejal Počivalšek, ki pričakuje, da bodo Japonci vsaj poskušali sodelovati tudi pri naslednji fazi privatizacije slovenskih podjetij. Želi si tudi, da bi v Slovenijo prišlo več japonskih turistov. "S centralno lokacijo v Evropi smo strahovito dobro izhodišče za vse tiste turiste, ki želijo v nekaj dneh obiskati štiri, pet evropskih držav," je dejal.
Strinjal se je prvi mož letalske družbe Japan Airlines Masaru Onishi, ki je povedal, da je Slovenija zelo popularna med japonskimi turisti, ki se za obisk naše države odločajo predvsem poleti, ko deluje čarterska povezava. Pozval je k večji turistični promociji Slovenije. "Želeli bi povečati število potnikov med mestoma," je dejal in dodal: "80.000 potnikov bi lahko prišlo k vam letno, zdaj smo pa pri številki 4000."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.