Švicarski inštitut za razvoj menedžmenta (IMD) je objavil lestvico konkurenčnosti za leto 2011, na kateri se je Slovenija v primerjavi s prejšnjim letom povzpela za eno mesto. Slovenija je med 59 državami na 51. mestu, lani pa je bila na 52. Lani je sicer Slovenija po konkurenčnosti padla kar za 20 mest.
Slabše od Slovenije so se uvrstile Južna Afrika, Jordanija, Argentina, Bolgarija, Grčija, Ukrajina. Na predzadnjem mestu je Hrvaška, na zadnjem pa Venezuela.
Od članic EU sta se slabše od nas uvrstili Bolgarija in Grčija. Od ostalih sosednjih držav je Avstrija na 18. mestu, Italija je na 42. mestu, Madžarska pa na 47. mestu.
Najbolje pa sta se uvrstili ekonomiji ZDA in Hongkonga, ki si delita prvo mesto. Sledijo Singapur, Švedska, Švica, Tajvan, Kanada, Katar in Avstralija.
Glede na prejšnja leta je Singapur padel za dve mesti, na tretje mesto. Švedska se je povzpela za dve mesti, na četrto mesto, Katar se je povzpel za sedem mest, na osmo mesto. Prav tako se je povzpela Nemčija s 16. na deseto mesto.
Čeprav je Slovenija na letošnji lestvici konkurenčnosti rahlo napredovala, je njena uvrstitev po besedah ministra za razvoj in evropske zadeve Mitje Gasparija še vedno slaba.
Sicer pa je Gaspari dejal, da je treba rezultate jemati s kančkom rezerve, saj ni znano, kolikšno težo imajo pri sestavi omenjene lestvice statistični podatki in kolikšno anketni. Lani se je denimo naša država uvrstila nižje kot pa Grčija.
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić se je strinjala z ugotovitvijo, da je vladna učinkovitost še vedno šibka in da vlado čaka še precej dela, obenem pa je izpostavila, da izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva ni samo v rokah vlade, temveč tudi menedžerjev samih. "Premike lahko naredimo le skupaj," je dodala.
Radićeva pa je spomnila, da obstajajo še druge analize konkurenčnosti. V danes predstavljeni prevladujejo subjektivni kriteriji, ki temeljijo na zelo pesimističnih odgovorih naših menedžerjev, je ugotovila.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.