Predsednik slovenske vlade Borut Pahor se je včeraj zvečer v Beogradu s srbskim predsednikom Borisom Tadićem sestal na neformalnem delovnem srečanju. Sogovornika sta si v sproščenem pogovoru izmenjala poglede o načinih reševanja gospodarske in finančne krize ter ukrepih za izboljšanje konkurenčnosti slovenskega in srbskega gospodarstva, so danes sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Pahor in Tadić sta se med drugim pogovarjala o skupnih gospodarskih iniciativah in morebitnem skupnem nastopu na nekaterih tujih trgih. Premier Pahor je v nadaljevanju srečanja izpostavil problematiko zaščite nepremičnin slovenskih podjetij v Srbiji in arhivov. Slovenija je sicer tretja največja investitorka v Srbiji.
Pahor je po poročanju RTV Slovenija dejal, da bodo izidi pogovorov z Borisom Tadićem kmalu vidni. Nadzorni svet Nove kreditne banke Maribor je pred kratkim sprejel sklep o dokapitalizaciji kragujevške Credi banke, ki je bila do zdaj v večinski lasti srbske države. Nova KBM bo po končanju postopkov večinska lastnica te banke in bo tako kot druga slovenska banka, poleg NLB, neposredno zagotavljala storitve na srbskem bančnem trgu, je poročal Radio Slovenija. Slovenski premier je dejal, da je Slovenija za lažje investiranje srbskih podjetij pripravljena prilagoditi zakonodajo, v zameno pa zahteva popolno zaščito vse slovenske lastnine v Srbiji, tudi tiste iz časov nekdanje Jugoslavije.
Srbija upošteva nasvete Slovenije
Osrednji del pogovorov pa sta sogovornika namenila razmeram na zahodnem Balkanu in vključevanju regije v evro-atlantske integracije. Srbski predsednik Tadić je poudaril, da Srbija izredno ceni slovenski prispevek na področju širitve Evropske unije in z veliko pozornostjo upošteva slovenske nasvete pri približevanju Srbije Uniji.
Pahor in Tadić sta se strinjala, da so razmere na zahodnem Balkanu izredno občutljive in se lahko zelo poslabšajo. S pravim pristopom pa je ravno v tem času mogoče razmere stabilizirati, utrditi ter dodatno razviti. Ob koncu srečanja sta sogovornika ponovno poudarila, da je za regijo izrednega pomena, da se širitveni proces ne ustavi.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.