Predstavniki družb Geoplin in Gazprom Export LLC bodo pogodbo podpisali na gradu Strmol, so potrdili na slovenskem zunanjem ministrstvu. Podpisa se bo udeležil tudi minister za zunanje zadeve, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec.
O vsebini, kot sta cena in količina, je Erjavec zgolj pojasnil, da smo si varno oskrbo z energijo zagotovili za konkurenčno ceno. Zemeljski plin predstavlja okoli 12 odstotkov vse energije, ki jo Slovenija porabi. Približno 40 odstotkov plina pa dobimo iz Rusije, torej bomo s to pogodbo naslednjih pet let zadovoljili slabih pet odstotkov naših energetskih potreb.
Glede na to, da podpis pogodbe prihaja v času, ko zahod zaostruje sankcije proti Rusiji in se poskuša otresti odvisnosti od ruske energije, se postavlja vprašanje, ali je Slovenija temu prilagajala svojo zunanjo politiko?
Za Slovenijo je to pomembna pogodba, a Erjavec zanika, da bi naša odvisnost od ruskega plina vplivala na našo zunanjo politiko z Rusijo, konkretno na umirjen odziv na zadnjo afero. Dodal je, da brez dobrih in prihateljskih odnosov, ne le političnih, te pogodbe ne bi bilo.
"Družba Geoplin je konec leta 2017, v okviru predvidenega časovnega načrta, uspešno zaključila pogajanja o dobavi zemeljskega plina za obdobje 2018-2022 z dobaviteljem Gazprom Export. Pogodba v višini 600 milijonov kubičnih metrov na leto bo Geoplinu omogočila nadaljevanje zanesljive oskrbe slovenskih kupcev z zemeljskim plinom," so navedli v Geoplinu.
Slovenski Geoplin že dolgo uspešno sodeluje z ruskim Gazpromom. Slovenska in ruska stran naj bi po neuradnih informacijah medijev pričakovali, da bo ta tako politično kot gospodarsko pomembna pogodba podpisana že ob februarskem obisku ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova v Sloveniji.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.