Med slovenskimi podjetji, ki so že gradili v Iraku so SCT, Rudis, Litostroj, Iskrateling. Slednji je bil v Iraku pred vojno, med vojno in še danes je tam. Škodo, ki je nastala predvsem zaradi vsesplošnega ropanja, so že ocenili in zdaj bi bili radi tisti, ki bi jo popravili. "Dežela deluje kot totalno neorganizirana, kar se varnosti tiče ni poskrbljeno nič, policija se šele vzpostavlja v svojem delovanju," pravi Bojan Hladnik, direktor kranjskega podjetja Iskrateling.

Kljub slabim pogojem pa se podjetja in države gnetejo na konferencah, kjer naj bi delili posle za obnovo Iraka. Obetajo si namreč dober zaslužek. Na eni od prvih konferenc so bila tudi naša podjetja. "Moram reči, da so bila naša pričakovanja, pa tudi pričakovanja vseh udeležencev bistveno večja, kot je bilo potem sporočilo iz te konference," dodaja Hladnik.
Gradili bodo Američani in njihovi koalicijski partnerji Britanci, za vse druge pa bo prostora manj, kot so pričakovali. Izjema so Poljaki, ti so nekaj dela že dobili, predvsem zato, ker so vojno podpirali in intenzivno lobirali. Naša država je podobno priložnost zamudila, prav gotovo tudi zaradi sprenevedanja naše politike o vojni v Iraku. Slovenska podjetja zato že iščejo druge, bolj zanesljive poti do poslov.
Med že podeljenimi projekti za obnovo Iraka je do zdaj največ dobilo ameriško podjetje Bechtel za izgradnjo infrastrukture, pravijo, da zaradi političnih spletk. Posel je vreden 35 milijonov dolarjev. Naša podjetja še niso vključena. Ali bomo deležni tega ameriškega denarja, ki ga bodo ZDA dobile od prodaje iraške nafte, pa bo znano konec leta.