Jure Leskovec, prvi Slovenec in na začetku eden najmlajših predavateljev na Stanfordu, ene najprestižnejših svetovnih univerz, se pogosto in rad vrača domov. Kot pravi, opaža, da so se v 15 letih, odkar živi v ZDA, stvari v Sloveniji občutno izboljšale. "Spoznali smo, da se moramo truditi za skupno dobro in imeti vizijo, kaj sami hočemo, ne pa te vizije sprejemati od zunaj," pravi.
Ocenjuje, da je Slovenija postala precej bolj pretočna, da se gospodarsko bolj odpira. Toda, še vedno je prostor za izboljšave, pravi. "Kje se mi zdi, da so stvari mogoče še vedno preveč zaprte oziroma kje je še veliko priložnosti, je na področju izobraževalnega sistema. Sploh na področju študija, kjer imamo zelo dobre izobraževalne inštitucije. Na ta način bi lahko zelo izobražen kader iz sveta sprejemali v Slovenijo," ocenjuje.
Verjetno tudi zato Leskovec še naprej ohranja raziskovalne stike s slovenskimi ustanovami in v svoji skupini gosti slovenske študente, za kar je prejel tudi naziv ambasadorja Slovenije v znanosti. "Slovenci bodo odhajali, pomembno je, da se zavedamo, da bodo Slovenci tudi prihajali," pravi. Mnogi med njimi z dobrimi idejami, kar dokazuje tako število nastajajočih start-up podjetij kot višina zbranih sredstev na platformi Kickstarter.
Vsekakor smo inovativni, meni Leskovec. "Na nivoju majhnih obrtniških delavnic, majhnih podjetij, mislim, da smo res res dobri," pravi in dodaja, da nam zmanjka veščin in znanja, kako te ideje spraviti v globalne zgodbe. Nekaterim Slovencem je sicer uspelo, priznava raziskovalec, a vseeno, imeti moramo večjo vizijo, znanje in tudi ekostistem, da iz dobre izgodbe nastane nekaj res velikega. "Ljudje bodo šli tja, kjer je najlažje ustanavljati podjetja, kjer je zakonodaja najbolj jasna, kjer je najmanj ovir."
In tu je na vrsti politika, ki mora poskrbeti za takšno okolje. Podobno velja tudi za dogodke oziroma pobude, kot je Tri morja. Ne smejo biti sami sebi namen, zaključi Leskovec, ampak se je treba najprej čim več dogovoriti, nato pa to še uresničiti.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.