
Slovaški minister za gospodarstvo Peter Žiga je danes zanikal, da bi orožje iz Slovaške končalo na Bližnjem vzhodu. Po njegovih trditvah je bilo orožje, ki ga je leta 2005 na Slovaško poslala Slovenija, uničeno v podjetju VOP. "Ne razumem, zakaj so se zdaj pojavili dvomi," je po poročanju slovaške tiskovne agencije Tasr dejal Žiga.
Slovaški minister je po današnji seji vlade v Bratislavi povedal, da je bilo 132 raket, ki jih Slovenija spomladi 2005 poslala na Slovaško, uničenih avgusta istega leta, kar je mogoče dokazati s potrdilom in zapisnikom.
"Na tisoče raket s to številko je bilo narejenih. Samo 132 kosov je bilo poslanih na Slovaško. Bile so razgrajene in uničene," je zatrdil.
Po njegovih besedah je vse delovalo tako, kot mora. "Gospodarsko ministrstvo ni izdalo dovoljenj za izvoz ali ponovni izvoz za tovrstno strelivo in orožje," je dejal Žiga in dodal, da sta edini državi, ki sta posredovali informacije o teh raketah Slovaška in Slovenija in zdaj sta zaradi tega kaznovani, še poroča Tasr.
Časnik Delo je v ponedeljek poročal, da bi se na bližnjevzhodnih bojiščih lahko uporabljalo tudi orožje, ki ga je Slovenska vojska leta 2005 in v kasnejših letih poslala v uničenje na Slovaško.
Po navedbah Dela so julija lani v Libiji našli protitankovsko raketo osa s podobnimi registracijskimi oznakami, kot jih je imela Slovenija. Po izvoru teh raket je Slovenijo povpraševala organizacija Conflict Armament Research (CAR), ki sicer poudarja, da ni nujno, da je raketa res slovenskega izvora.
Na obrambnem ministrstvu so za Delo potrdili, da je Slovenija leta 2005 po pogodbi o uničenju orožja slovaški družbi VOP predala 6802 dotrajani raketi M79 oz. osa. Od tega jih je 132 nosilo številko LOT TB8606. Raketa, ki so jo preiskovalci organizacije CAR julija 2015 dokumentirali v Tripoliju, ima prav to številko LOT.
Preiskovalci CAR so ugotovili, da je bilo silam skupine Islamska država med letoma 2014 in 2016 v Siriji in Iraku zaseženih več raket M79, ki so imele zelo podobne številke LOT; razlikovale so se le za dve cifri. Po njihovem mnenju bi zato lahko bila tudi ta, ki so jo našli v Tripoliju, pred tem v uporabi IS.
Rakete je Slovenija leta 2005 predala v uničenje slovaški družbi VOP, slovaško gospodarsko ministrstvo pa je Delu zatrdilo, da za takšne rakete izvoznega dovoljenja ni bilo izdanega, torej Slovaške ne bi smele zapustiti in bi morale biti uničene.
Tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki je v tistem obdobju vodil obrambni resor, je v odzivu na poročanje Dela zatrdil, da "ni mogoče trditi, da bi najdena raketa izvirala iz Slovenije, ker so iste številke imele tudi rakete iz drugih republik nekdanje Jugoslavije".
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.