Slovaška vlada ni podprla sodelovanja v mehanizmu posojil držav z evrom prezadolženi Grčiji, v okviru katerega bodo države z evrom tej članici v treh letih posodile do 80 milijard evrov, IMF pa še 30 milijard. Slovaški delež dvostranskih posojil naj bi znašal 800 milijonov evrov, kar je enkrat več kot slovenski.
Nova premierke Iveta Radičova je ob tem povedala, da Slovaška nasprotuje dejstvu, da bodo morali največji del bremena reform in varčevalnih ukrepov, ki jih mora v zameno za posojila izvesti Grčija, nositi navadni državljani, ki problema niso povzročili. Vlada je tako koalicijskim poslancem priporočila, da zakona o pomoči Grčiji ne podprejo.
Kot je poudaril slovaški zunanji minister Mikulaš Dzurinda, pa s tem ne želijo pritiskati na poslance, ki glasujejo po svoji vesti.
Medtem ko tri stranke vladajoče koalicije pomoči Grčiji nasprotujejo, pa jo krščanski demokrati nekdanjega evropskega komisarja Jana Figla podpirajo. Če bi zakon podprli še v levosredinski stranki Smer, bi tako lahko še vedno dobil zadostno podporo. Poslanci stranke Smer še niso povedali, kako bodo glasovali.
Mehanizmu za stabilnost evra načeloma prikimali
Kot je povedal slovaški finančni minister Ivan Mikloš, bo Slovaška dejansko sprožitev mehanizma za stabilnost evra, če bo katera od držav zanjo zaprosila, odobrila le, če bo v EU pred tem prišlo do bistvene okrepitve pakta o stabilnosti in rasti in če bo do takrat obstajal jasen sistem nadzora in sankcij za države članice evrskega območja, ki kršijo pravila in vodijo neodgovorno proračunsko politiko.
Obenem bodo morali Evropska centralna banka (ECB), Evropska komisija in Mednarodni denarni sklad (IMF), ki bodo proučili morebitno prošnjo katere od držav za sprožitev mehanizma, predložiti jasne dokaze, da so države storile vse, da bi si na finančnih trgih pridobile zaupanje.
Slovaška je bila zadnja izmed držav članic evrskega območja, kjer vlada uradno sploh še ni potrdila sodelovanja v mehanizmu za zagotavljanje posojil, če poleg Grčije še katera od držav z evrom ne bi mogla pridobiti zadostnih finančnih sredstev na trgu.
Prejšnja vlada je pristala na sporazum držav z evrom o vzpostavitvi mehanizma za stabilnost evra, a je nova vlada premierke Ivete Radičove do danes odlašala z zeleno lučjo mehanizmu. Odločitev vlade mora podpreti še parlament, ki mora sprejeti tudi zakonsko podlago za sodelovanje Slovaške v mehanizmu. To naj bi poslanci storili na seji v začetku avgusta.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.