
Evropska komisarka za proračun Dalia Grybauskaite je v Bruslju "prijateljsko posvarila" nove članice Evropske unije, naj izboljšajo črpanje sredstev iz strukturnih in kohezijskega sklada. Doslej so namreč v povprečju počrpale le 26,3 odstotka iz skupaj 21,5 milijarde evrov težkega svežnja za obdobje 2004-2006, je poudarila. Še najbolje se je sicer odrezala Slovenija, ki je porabila 34,1 odstotka svojega paketa.
"Na novinke bi rada naslovila prijateljsko opozorilo, naj izboljšajo absorpcijo. Ne gre še za katastrofo, a svarilo je resno, in to za vse novinke," je dejala Grybauskaitejeva. S prihodnjim letom bodo namreč novinke sledeč pravilu N+2 izgubile sredstva, ki jim jih ne bo uspelo porabiti za leto 2004, leto oziroma dve kasneje pa se bo to nadaljevala z denarjem za 2005 in 2006, je poudarila. Poleg tega pa bodo nove članice z letom 2007, torej z začetkom nove finančne perspektive povezave za obdobje do konca leta 2013, dobile trikrat ali štirikrat več denarja, kot ga dobivajo zdaj, zato morajo biti na črpanje zelo dobro pripravljene, je bila jasna komisarka.
Med novinkami je Grybauskaitejeva najbolj okarala Poljsko in Češko, ki sta v obdobju od vstopa v EU 1. maja 2004 do sredine septembra letos počrpali le 24,5 oziroma 23,5 odstotka svoje ovojnice, sta pa z 11 oziroma 2,2 milijarde težkimi paketi med največjimi prejemnicami te vrste podpore. Slovenija je kot najboljša doslej počrpala 141,9 milijona evrov od skupaj 415,5 milijona evrov za obdobje maj 2004-september 2006, kažejo podatki komisije.
V nominalnih številkah so bile sicer največje prejemnice denarja EU v lanskem letu največje članice, natančneje Španija, Francija, Nemčija, Italija in Velika Britanija, v deležu BND pa novinke na čelu z Litvo s 3,25 odstotka, medtem ko sta na drugem koncu lestvice Nizozemska in Velika Britanija. Baltske države imajo tudi najvišji neto izplen, ob novinkah pa so neto prejemnice tudi štiri stare članice, ki še dobivajo kohezijski denar, in sicer Grčija, Španija, Irska in Portugalska.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.