Ministri za finance so se na sestanku v Londonu dogovorili, da se bodo zavezali načelu minimalne stopnje davka od dohodkov pravnih oseb v višini 15 odstotkov. Več milijonov evrov, ki bi jih lahko vlade pridobile s to potezo, bodo odplačevali dolgove, ki so nastali v času pandemije covida-19, poroča BBC.
Dogovor sedmih držav: ZDA, Velika Britanija, Francija, Nemčija, Kanada, Italija in Japonska, bo pritiskal na druge države, naj mu sledijo, tudi na zasedanju skupine G20, ki se bo zgodilo prihodnji mesec. Britanski finančni minister Rishi Sunak je dejal, da je bil sporazum zasnovan tako, da ustvarja enake konkurenčne pogoje za svetovna podjetja. "Po letih razprav so finančni ministri G7 dosegli zgodovinski dogovor o reformi globalnega davčnega sistema, da bo ustrezal svetovni digitalni dobi," je dejal.
Vlade se že dolgo spopadajo z izzivom obdavčitve svetovnih podjetij, ki delujejo v številnih državah. Ta izziv je naraščal z razcvetom velikih tehnoloških korporacij, kot so Amazon in Facebook. Trenutno lahko podjetja ustanovijo lokalne podružnice v državah, ki imajo razmeroma nizke stopnje davka od dohodkov pravnih oseb, in tam prijavijo dobiček. To pa pomeni, da plačujejo samo lokalno davčno stopnjo, četudi dobiček v glavnem izhaja iz prodaje, opravljene drugje. Minuli teden je bilo objavljeno, da irska podružnica Microsofta na 315 milijard dolarjev dobička lani ni plačala nič davka, ker je iz davčnih razlogov registrirana na Bermudih.
Pravilo, znano tudi pod imenom 'prvi steber', da bi multinacionalke davke plačevale v državah, kjer delujejo, bi veljala za svetovna podjetja z vsaj 10-odstotno stopnjo dobička. Drugi 'steber' sporazuma pa zavezuje države k svetovni najnižji stopnji davka od dohodkov pravnih oseb v višini 15 odstotkov, da se države izognejo nelojalnemu nižanju cen.
Dogovor pozdravili tudi v Bruslju
Nemški finančni minister Olaf Scholz je dogovor o davku označil za dobro novico za pravičnost in fiskalno solidarnost ter slabo novico za davčne oaze. "Podjetja se ne bodo mogla več izogibati fiskalnim obveznostim tako, da bodo svoje dobičke zvito preusmerjala v države z nejasno davčno strukturo," je dejal.
Tudi Francija je dogovor označila za "zgodovinski korak". "Je začetna točka in v prihodnjih mesecih si bomo prizadevali, da bo ta minimalni davek najvišji možni," je v video sporočilu na družbenem omrežju dejal francoski finančni minister Bruno Le Maire. Ameriška finančna ministrica Janet Yellen pa je pozdravila dogovor kot "izjemno zavezo" držav G7. "Ta globalni minimalni davek bo končal 'tekmo do dna' pri obdavčitvi podjetij," je dejala Yellenova.
Dogovor pozdravljajo tudi v Bruslju. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ga je na spletu označila za velik korak pri doseganju pravičnosti in enakih konkurenčnih pogojev. Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli pa je menil, da dogovor prinaša pravilno usmeritev v prizadevanjih, da bi iz krize covida-19 izšli z več enakovrednosti. Evropska unija bo pri tem odigrala svoj del, je še zagotovil.
Ministri naj bi na srečanju, ki je prvič po letu 2019 potekalo v živo, razpravljali tudi o drugih temah, od delitve cepiva proti covidu-19, da bi dostop do njega dobile revnejše države, do tveganj zaradi podnebnih sprememb. Na dnevnem redu so imeli tudi okoljska kazniva dejanja, kot sta tihotapljenje divjih živali in nezakonita sečnja drevja. Srečanje je bilo tudi priprava na srečanje vodij držav in vlad držav skupine G7, ki je predvideno od 11. do 13. junija v angleškem Cornwallu.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.