Rusija in Belorusija sta podpisali sporazum, s katerim naj bi končali spor glede tranzita nafte po glavnem naftovodu v Evropo, ki poteka preko beloruskega ozemlja. Rusija je s tem tudi pristala na zmanjšanje carine na izvoz nafte v Belorusijo s 180 dolarjev na 53 dolarjev za tono, Minsk pa bo Rusiji zagotovil določen delež od izvoza naftnih derivatov, ki ga ustvarijo beloruske rafinerije iz ruske nafte, je pojasnil ruski premier Mihail Fradkov. Kot je povedal Fradkov, sta državi s tem sporazumom dosegli "uravnoteženo rešitev, ki ustreza interesom obeh držav".
Danes sta se sicer po telefonu o nastali situaciji znova pogovarjala tudi predsednika obeh držav, ruski Vladimir Putin in beloruski Aleksander Lukašenko, in razrešila še zadnje ovire v sporu, ki je načel ruski ugled zanesljivega dobavitelja energije.
Po naftovodu Prijateljstvo iz Rusije Evropa sicer dobavi približno 12,5 odstotka vseh svojih zalog nafte, v ponedeljek pa je Belorusija naftovod zaprla in tako popolnoma ustavila dobavo ruske nafte na območje EU. Po navedbah ruske strani je Belorusija nedovoljeno jemala nafto iz naftovoda, zato je bila Rusija prisiljena ustaviti dobavo nafte. Beloruska stran je jemanje nafte opravičevala z ruskim neupoštevanjem davka za tranzit prek beloruskega ozemlja. Rusija je ves čas vztrajala, da je dajatev na tranzit nafte, ki ga je Belorusija uvedla z novim letom, nezakonita.
Pretok nafte po naftovodu Prijateljstvo je bil spet vzpostavljen v četrtek, ko sta Putin in Lukašenko v sredo v grobem rešila spor med svojima državama, premieroma pa naložila nalogo dogovoriti podrobnosti. Premierja Sergej Sidorski in Mihail Fradkov sta morala po dogovoru med predsednikoma svoje dokončne predloge za rešitev odprtih vprašanj predložiti do danes.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.