Predstavniki sindikatov iz Slovenije, Avstrije, Italije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške in Madžarske so v okviru dvodnevne mednarodne problemske konference o pojavu liberalizacije obratovalnega časa prodajaln ter nalogah sindikatov pri omilitvi posledic na položaj zaposlenih v dejavnosti trgovine, predstavili razmere v svojih državah. Skupni zaključki vseh sindikatov so, da se predpisi o delovnem času vse bolj liberalizirajo.
Deklaracija o regulaciji delovnega časa v trgovini
Kot je poudaril sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije Sandi Bartol, je namen deklaracije o regulaciji delovnega časa v trgovini, ki jo bodo poslali v evropske institucije poudariti, da bo potrebno tudi na področju obratovalnega časa uravnotežiti interese. Deklaracija poziva EU in evropski parlament, da si prizadevata za čimboljšo izenačitev zakonodaje o delovnem času v trgovini.
Deklaracija za socialno pravičnost na delovnem mestu
Z deklaracijo za socialno pravičnost na delovnem mestu in ohranjanje socialnopravnih načel pri določanju obratovalnega časa prodajaln pa želijo omenjeni sindikati v posameznih državah uveljaviti vrednote socialne pravičnosti in uravnotežiti interese dela in kapitala. Sindikalisti se med drugim zavzemajo, da se v dežurnem obratovalnem času prodajajo le nujni prehrambeni proizvodi, delavci, ki delajo v dežurnih prodajalnah, pa naj na osnovno plačo dobijo stoodstotni dodatek.
Sindikalni predstavniki bodo zato drugo deklaracijo poslali vladam in delodajalskim organizacijam tistih držav, ki so se udeležile problemske konference. "Prepričani smo, da smo na pravi poti in gradimo evropsko socialni model režima odpiralnega časa," je povedal Bartol. "Če bomo pri tem uspešni, bomo pripomogli, da se v državah bivše Jugoslavije ne bo dogajala divja liberalizacija," je še poudaril.
Pri nas bo o deklaraciji razpravljala pogajalska skupina gospodarskega ministrstva, potem pa še vlada.
Nujna sprememba zakonodaje
Predlog novele zakona o trgovini naj bi prinesel nov 17. člen, ki bo na novo uredil obratovalni čas prodajaln. Tako bo spremenjen izrazito liberalen pravilnik o obratovalnem času prodajaln, ki ga je ministrica za gospodarstvo Tea Petrin marca lani objavila brez posvetovanja s socialnimi partnerji. Ustavno sodišče je omenjeni člen julija lani razveljavilo, ter gospodarskemu ministrstvu naložilo, da ga v letu dni spremeni.