Ekonomsko-socialni svet (ESS) je na današnji seji sklenil, da se postopki privatizacije državnih podjetij, ki že tečejo, nadaljujejo, je povedal državni sekretar Metod Dragonja. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pa je pojasnil, da so sindikati zahtevali, da se postopke zaustavi, a ta predlog ni bil sprejet.
Kot je ob robu seje ESS v Ljubljani novinarjem povedal Dragonja, ki je kot državni sekretar v kabinetu predsednika vlade pristojen za področje javnega premoženja, so predstavniki vlade danes predstavili poročilo o poteku privatizacije.
Po njegovih besedah so predvsem na sindikalni strani izrazili precejšnjo zaskrbljenost, da nekateri postopki prodaje državnih naložb niso dovolj pregledni, transparentni in ne sledijo vsem ciljem. "Sindikalna stran je celo predlagala, da bi prekinili potek privatizacije podjetij s seznama 15 podjetij, sprejetega v DZ, vendar smo nato ocenili, da je ta zahteva nerealna," je pojasnil.
So se pa po njegovih besedah dogovorili, da bodo v razpravo in pripravo strategije upravljanja državnega premoženja aktivno vključili tudi delodajalce in sindikate.
Poleg tega so se s predstavniki delojemalcev dogovorili, da se čim prej aktivira Ekonomsko-socialni strokovni odbor oz. posvetovalno telo uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH). Sindikati bodo lahko prek njega opozarjali na socialne vidike privatizacije.
Uskladili so se še o aktivnem delu na temah, kot je vzpostavitev demografskega sklada, ki se bo napajal tudi iz kupnin od prodaje državnih naložb.
Sindikati se bodo trudili naprej
Predsednik ZSSS Semolič je potrdil, da so danes vse sindikalne centrale zahtevale zaustavitev postopka privatizacije do sprejetja strategije, ki bo odgovorila na vprašanja, kako in pod kakšnimi pogoji prodajati ter kako onemogočiti deviacije na tem področju.
A predstavniki vlade in delodajalcev so nastopili proti predlogu in zato ni bil sprejet, je razložil Semolič in napovedal, da bodo pri njem vztrajali.
Prvi mož ZSSS je opozoril, da v primerih rizičnega kapitala, ki želi poceni kupiti slovenska podjetja in čim prej priti do velikih dobičkov, lastniki odpuščajo delavce. Zlasti vloga negotovega kapitala bo usodna za številna podjetja, je izpostavil.
Na današnje dogajanje so se v posebni izjavi odzvali tudi v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, kjer menijo, da "je zahteva za ustavitev privatizacije realna in potrebna, sicer je ne bi sopredlagali".
Po njihovem bi morali izvajanje privatizacije 15 podjetij z vladnega seznama podpreti z ustreznim pravnim okvirjem, ki bi omogočil učinkovit nadzor nad prodajo, transparentnost postopkov in preprečitev možnih zlorab. Cilj pa bi moral biti ohranjanje delovnih mest in povečanje socialno ekonomske varnosti delavk in delavcev ter nadaljnji razvoj privatiziranih podjetij, ne pa izpolnjevanje obljub v zameno za dostop do finančnih virov.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj je bil na drugi strani ob robu seje kritičen, ker se je ponavljalo "ideološko mantro" o tem, kako je država slab lastnik. "Nato pa se nemški državi proda letališče in morda se ji bo še telekom, kar pomeni, da bi morali slovenski oblastniki povedati, da je slab lastnik slovenska država, ne pa država kar na splošno," je dejal.
Privatizacija se bo nadaljevala
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki je trenutno tudi na čelu ESS, Branko Meh pa je po koncu seje poudaril, da je treba privatizacijo po seznamu 15 podjetij nadaljevati, a morajo biti kupci taki, da bodo skrbeli za vlaganja, razvoj, zaposlovanje.
Za nadaljevanje privatizacije so so se zavzeli tudi v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).
Privatizacija bo tako glede na današnje srečanje tekla naprej. Strategija bo, tako Dragonja, na vladi usklajena do konca novembra. Nato bo šla v javno razpravo, ko bodo zbrane pripombe deležnikov in zainteresirane javnosti, pa še v vladno in parlamentarno razpravo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.