V treh sindikatih javnega sektorja, ki delujejo v okviru Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS), so se ostro odzvali na izjave predstavnikov nekaterih delodajalskih organizacij. Gospodarstvo bo očitno s sindikati in delavstvom zadovoljno šele, ko bodo ti pristali na neomejene odtujitve delavskih pravic in neomejene posege v plače, je ugotavljal David Švarc iz sindikata gasilcev.
Zmotile so jih tudi izjave o slabem iztržku pogajanj vlade s sindikati javnega sektorja. Predsednik sindikata Glosa Mitja Šuštar je dejal, da so se "ti gospodje brez zadržkov varovali, zdravili, izobraževali in tako naprej v javnem in dostopnem sistemu", zdaj pa tega "drugim ne privoščijo in netijo razdor".
"Zgleda kot da ne bi imeli družin, kot da ne potrebujejo javne službe: ne gasilcev, zdravstvenega osebja, carinikov...", je dodal predsednik Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije Aleksander Ogrizek. Opozoril je, da so javni uslužbenci v zadnjih petih letih dali v državno blagajno okoli pet milijard evrov. Tudi sedaj "smo pokleknili pri vladi in spet jim bomo dali blizu 350 milijonov" je dejal.
Tudi delodajalci so imeli olajšave
Švarc pa je poudaril, da si tudi sami želijo, gospodarstvo, ki dobro dela. A tudi gospodarstvo je bilo po njegovih besedah v zadnjih letih deležno nekaterih razbremenitev. Navedel je davek na dohodek pravnih oseb, ki je bil znižan z 22 na 17 odstotkov, kar je tretji najnižji davek v Evropi.
Že sredi 90-ih let se je delodajalcem prepolovila višina prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ki je dvakrat nižja od tistega, kar v pokojninsko blagajno plačuje delavec.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič pa poudaril, da gospodarska rast sama po sebi ne pomeni novih delovnih mest oz. da bodo ljudje bolje živeli. Tu gre, je dodal, za vprašanje prerazporejanja. Po njegovih besedah ni še nobeno podjetje propadlo zaradi delavskih pravic, zaradi pravic zaposlenih v javnem sektorju. Zavedajo pa se, da bi po odvzemu pravic javnim uslužbencem, te bile zelo kmalu ogrožene tudi v zasebnem sektorju.
Na dogajanje se je po današnjem podpisu dogovora s sindikati javnega sektorja odzval tudi minister za javno upravo Boris Koprivnikar in zagotovil, da nimajo spora z GZS. Po njegovi oceni namreč - tako kot sindikalna stran - tudi gospodarstvo izraža svoje nezadovoljstvo v delu, ki zanje predstavlja dodatne obremenitve. "Pač na vseh frontah iščemo optimalne rešitve, predvsem pa je pomembno, da se pogovarjamo in mogoče slabše ukrepe nadomeščamo z boljšimi. Končni učinek pa moramo zagotoviti, tukaj ni izhoda," je pristavil.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.