V sindikatu mariborske regije KNSS Neodvisnost so ogorčeni nad nespoštovanjem delovnopravne zakonodaje, ki jo delodajalci po njihovem mnenju brezobzirno zlorabljajo. Kot je danes v Mariboru dejal predsednik sindikata Milan Mesarič, izvajajo psihično nasilje nad delavci in jih silijo v podpisovanje nezakonitih aneksov k pogodbam.
Po mnenju vodstva sindikata KNSS Neodvisnost delodajalci na vse mogoče načine izkoriščajo predloge in ukrepe za blažitev posledic gospodarske krize, vključno s komaj sprejetim zakonom o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa. Po Mesaričevih besedah je omenjeni zakon celo absurd brez primere v slovenskem pravnem redu.
"Dejstvo je, da bodo od subvencij imeli koristi le lastniki kapitala. Že pregovorno je naša državna uprava tako neučinkovita, da tudi tam, kjer bi upravičeno zahtevala vračilo subvencije, tega ne bo izvedla, saj bo takrat v ospredju spet pravica kapitalista do zasebne lastnine in upravljanja z njo. Posledično se bo izkazalo, da je ta ukrep neučinkovit in le v škodo državni blagajni, kar pa bo prepozno, saj se bo oblast medtem zamenjala," je na novinarski konferenci dejal Mesarič in dodal, da se je že začel lov na subvencije z izgovorom ohranjanja delovnih mest.
Podjetja samovoljno odločajo o skrajšanju delovnega časa
Kot je dodal, vodstva v podjetjih samovoljno odločajo o skrajševanju polnega delovnega časa, kar je v nasprotju z zakonom, saj običajno od sindikatov v podjetjih niti ne pridobijo pozitivnega mnenja, delavcem pa kljub temu že znižujejo plače in jih prisiljujejo k podpisu nezakonitih aneksov k pogodbam o zaposlitvi. Ob tem delavce silijo v koriščenje letnega dopusta, čeprav še niti obvestil o številu dni pripadajočega niso izdali.
Med podjetji, kjer je zastopan njihov sindikat, je Mesarič še posebej izpostavil zreški Unior, kjer se delavce z grožnjami o odpuščanju sili k podpisovanju aneksov k pogodbi o zaposlitvi, ti naj bi bili celo retroaktivni in bodo veljali od začetka letošnjega leta. Sporazum o uvedbi 36-urnega delovnega časa po njihovem navaja, da do odpuščanja kljub temu lahko pride, delavcem nezakonito razporejajo letni dopust, govori pa se celo o 32-delovnem tednu, za kar bi podjetje torej prejelo še več subvencij za še nižje plače zaposlenih.
Sicer pa nič bolje ni niti v drugih dveh zreških podjetjih, GKN Driveline in Comet, podpis sporazuma je sindikat zavrnil v mariborskem Swatyju, v Mariborski livarni pa so ga podpisali, čeprav se tudi tam zavedajo nekaterih nepravilnosti, a so se raje odločili za solidarnost do tistih, ki bi bili sicer odpuščeni. Nekaj je po njihovem mnenju tudi primerov podjetij, ki imajo drugačne težave, kot je bistriška Steklarna Luminos, ki je v postopku prisilne poravnave, a naj bi si kljub temu obetala subvencije države.
"Menedžerji v veliki meri pod krinko gospodarske krize skrivajo svoje slabo vodenje družb, nerentabilne in zavožene ali neproduktivne gospodarske naložbe, zato se recesija izkorišča samo zato, da se lažje odpušča, in za to, da se zaposlenim zniža plače," je dejal Mesarič in pozval vse podjetniške sindikate v Sloveniji vseh panog in pripadnosti ter seveda vse sindikalne centrale, da s poenotenimi stališči skupno in radikalno nastopijo zoper tako očitno izkoriščanje delavstva.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.