Sindikat delavcev energetike je v pobudi za vložitev zahteve za razpis referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu zbral nekaj več kot 3900 podpisov, je ob vložitvi podpisov v DZ pojasnil podpredsednik sindikata Branko Sevčnikar.
"V dveh dneh smo zbrali nekaj več kot 3900 podpisov in to nas utrjuje v prepričanju, da smo se odločili pravilno," je dejal Sevčnikar. Čeprav se zavedajo, da strošek referenduma ni zanemarljiv, so ocenili, da se morajo o tem izreči državljani.
Državni svet izglasoval odložilni veto
Po njegovih pojasnilih bo zbiranje 40.000 podpisov, ki so potrebni za razpis referenduma, odvisno od današnjega razpleta na seji državnega sveta. Svetniki so namreč odločali o odložilnem vetu na zakon o Slovenskem državnem holdingu, ki ga je minuli teden sprejel DZ.
Državni svetniki so odložilni veto izglasovali, s 17 glasovi za in 15 proti. To pomeni, da bo državni zbor moral znova odločati o zakonu, a v tem primeru bo za sprejem zakona potreboval absolutno večino, torej 46 glasov poslancev.
Po mnenju svetnikov je holding neprimerna oblika upravljanja državne lastnine, da bo pri tem zakonu omejen vpliv parlamenta in javnosti na upravljanje z državno lastnino ter da zakon prinaša politično upravljanje.
Tajnega glasovanja se je udeležilo 33 svetnikov, ena glasovnica je bila neveljavna.
Ščernjavič upa, da bo referendum ljudem odprl oči
Da se pri prenosu lastnine dogajajo "direktne kraje", pa je prepričan sekretar sindikata državnih organov in sindikata finančnih organizacij Drago Ščernjavič.
"Politika lahko misli, kar hoče, mi pa se bomo oprli na ljudi in njihovo voljo," je pojasnil in izrazil pričakovanje, da bo referendum ljudem odprl oči, politikom pa dal "brco v rit".
Ščernjavič sicer na referendumu o državnemu holdingu, če bo do njega prišlo, pričakuje veliko udeležbo, hkrati pa pričakuje, da se bo večina na njem izrekla proti holdingu.
Bojijo se, da holding pomeni razprodajo državne srebrnine
Za zbiranje podpisov za razpis referenduma o zakonu o državnem holdingu se je v ponedeljek odločilo predsedstvo sindikata delavcev energetike.
Sevčnikar je takrat zatrdil, da zbiranje podpisov ni politično dejanje, temveč so se za to odločili zaradi pomanjkanja vsakršne simulacije poslovanja holdinga in odsotnosti ustrezne javne obravnave zakona. V sindikatu se tudi bojijo, da bo z ustanovitvijo holdinga prišlo do razprodaje državne srebrnine.
Državni holding naj bi upravljal s celotnim kapitalskim premoženjem države, vodila pa ga bo tričlanska uprava, ki bo izbrana na mednarodnem razpisu.
Z zakonom naj bi se v holding preoblikovala Slovenska odškodninska družba, pripojili ji bodo Družbo za svetovanje in upravljanje ter premoženje Posebne družbe za podjetniško svetovanje. Ta bo prenehala obstajati, prav tako bo ugasnila Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS, ki sedaj upravlja z državnim premoženjem.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.