Dohodninska lestvica, kakor jo predlaga Ivan Simič, predvideva znižanje stopnje dohodnine na 10 odstotkov za razred z neto letno davčno osnovo do 3000 evrov. V razredu z neto letno davčno osnovo med 3000 in 10.000 evri bi stopnja dohodnine znašala 16 odstotkov, v razredu med 10.000 in 20.000 evri 25 odstotkov, v razredu med 20.000 in 40.000 evri 35 odstotkov, v razredu nad 40.000 evrov pa 41 odstotkov.
Davek na dobiček bi bilo s prihodnjim letom mogoče znižati na 15 odstotkov, z letom 2012 pa na 10 odstotkov. Za odstotek pa bi se po Simičevem predlogu zvišala stopnja davka na dodano vrednost (DDV). Simič predlaga še znižanje stopnje obdavčitve kapitalskih dobičkov, obresti in dividend, in sicer z 20 odstotkov na 15 odstotkov, in znižanje stopnje obdavčitve izvedenih finančnih instrumentov s sedanjih 40 odstotkov na 20 odstotkov. Izplačilo dobička podjetij zaposlenim bi bilo po Simičevem predlogu obdavčeno s fiksno 25-odstotno stopnjo.
Med Simičevimi predlogi so še ukinitev davka na dediščine in darila ter posebnega davka na določene prejemke in obdavčitev nepremičnin ter omejitev obračunavanja prispevkov za socialno varnost za zneske nad 6000 evrov. Vprašal pa se je tudi o smiselnosti sedanje obdavčitve za kmetijske dejavnosti, saj se po njegovem mnenju trenutno porabi preveč časa za pripravljanje in izdajanje odločb kmetom.
Finančne policije ne potrebujemo
Finančne policije po Simičevem mnenju ne potrebujemo, ker imata policija in davčna uprava dovolj velika pooblastila, prav tako je po njegovem mnenju nepotrebna tudi ponovna uvedba stanovanjske olajšave, saj je ta ob zadnji davčni reformi nadomeščena s povečano splošno olajšavo.
Predloge za reformo davčnega sistema, med katerimi so še znižanje davka na dobiček in povišanje davka na dodano vrednost, je Simič predstavil na davčno-finančni konferenci v Portorožu.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.