Po ocenah bo Slovenska industrija jekla (Sij) v celotnem letu 2007 ustvaril 678,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 25 odstotkov več kot leto prej, čisti dobiček pa se bo več kot podvojil na 49,8 milijona evrov, je na novinarski konferenci povedal predsednik uprave Sija Tibor Šimonka.
Povečala se je zaposlenost
Skladno s pogodbo o prodaji deleža Sija ruskemu Koksu bodo letošnji in dobička iz prihodnjih dveh letih v celoti namenjeni za razvoj; dividend torej ne bo. "To je pomembno, ker nas čakajo pomembni investicijski projekti. V obdobju od 2007 do 2009 bo namreč za investicije namenjenih 249 milijonov evrov," je pojasnil Šimonka.
Sij je letos za 5,2 odstotka tudi povečal zaposlenost, predvsem v Acroniju in Elektrodah Jesenice, kar je bila ena od zahtev države od prodaji nekaj več kot 55-odstotnega deleža Koksu. Šimonka ob tem priznava, da se soočajo z nemalo kadrovskimi težavami, predvsem na Koroškem. Kadre, ki zaradi boljših pogojev v tujini odhajajo čez mejo, bo treba nadomestiti.
Acroni z zgodovinsko dobrimi rezultati
Prvo letošnje polletje je bilo zelo dobro predvsem za Acroni, ki je dosegel zgodovinsko dobre rezultate. Glavni del dobička je bil ustvarjen v prvi polovici leta, medtem ko je poslovanje v drugi polovici leta slabše. Strmo naraščanje cen niklja z vrhuncem v juniju je namreč povzročil padec povpraševanja. Medtem ko si trg od tega šoka še ni povsem opomogel, se stanje zdaj postopoma izboljšuje, Acroni pa že dobiva nova naročila, je zatrdil Šimonka.
Po dobrem letošnjem letu, ki ga Šimonka po izvedeni privatizaciji in reorganizaciji skupine označuje kot leto največjih sprememb, se lahko Sij dobrih rezultatov nadeja tudi v prihodnjih dveh letih. Prihodki iz prodaje naj bi se po ocenah v dveh letih povečali za 11 odstotkov, dobičkonosnost, ki letos znaša 7,4 odstotka, naj bi se povečala na devet odstotkov, čisti dobiček pa naj bi v letu 2009 znašal med 60 in 65 milijoni evrov.
Ambiciozen investicijski načrt
Ambiciozen je tudi investicijski načrt, saj bo Sij zanje v letih 2008 in 2009 namenil 185,8 milijona evrov, pravi Šimonka. Prihodnje leto bo za investicijo namenjenih 105 milijonov evrov, v letu 2009 pa 80 milijonov evrov. Acroni bo za investicije v prihodnji dveh letih namenil 97,5 milijona evrov, Metal slabih 83 milijonov evrov, Noži 2,6 milijona evrov, Elektrode pa 2,7 milijona evrov.
Ker si želi Sij zagotoviti stalno preskrbo s strateškimi surovinami, namerava prevzeti nekatere proizvajalce surovin. O konkretnih imenih Šimonka ni želel govoriti, pojasnil pa je, da gre za proizvajalce, ki bodo omogočili bolj stabilno oskrbo na področjih, kjer je Sij občutljiv in ranljiv.
Šimonka je napovedal tudi postavitev t.i. steel centrov. Po njegovih pojasnilih gre za družbe, kjer se bo Sijevo jeklo, predvsem iz programa Metala, oplemenitilo z mehansko in termično obdalavo po zelo specifičnih zahtevah predvsem manjših kupcev. Sij bo odprl osem ali deset takih centrov, predvsem v zahodni Evropi in ZDA. "V določenih državah bo šlo za greenfield investicije, v nekaterih pa bomo kupili že obstoječe steel centre," je napovedal prvi mož Sija.
Sij pred novimi izzivi
Projekti na nabavnem trgu in na prodajni strani so novi izzivi, s katerimi želi Sij po besedah Šimonke prestopiti okvire nepomembnega regionalnega igralca. S temi projekti, z načrtovanimi investicijami ter poslovanjem v letošnjem in prihodnjih dveh letih se je v četrtek seznanil in jih potrdil tudi nadzorni svet Sija.
Sicer pa je Šimonka spomnil na letos izvedeno privatizacijo družbe, ko je država prodala 55,35-odstotni delež v Siju ruskemu Koksu. Ta ima danes v lasti že 72 odstotkov delnic Sija, država pa v skupini ohranja 25 odstotkov plus eno delnico. "Dobili smo stabilno lastniško strukturo in partnerstvo, ki omogoča hitre odločitve, zmanjšuje morebitna tveganja in lajša vstop v zahtevnejše projekte, poleg tega pa se že kažejo prve sinergije," pravi Šimonka.
Del pogodbe o prodaji državnega deleža po besedah predsednika upravno-posvetovalnega odbora med RS in Koksom Boruta Frantarja predstavlja tudi delniški sporazum, ki predvideva delovanje upravno-posvetovalnega odbora. Ta deluje z namenom, da se usklajuje medsebojni interes države in Koksa. "Konfliktnih situacij zaenkrat ni," je zatrdil Frantar.
Šimonka je spomnil tudi na reorganizacijo Sija, ki je bila izvršena maja in v okviru katere je bila opravljena centralizacija nekaterih pomembnejših funkcij. Priznal je nemalo težav, ki pa so jih v Siju uspešno prebrodili.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.