Nemški industrijski koncern Siemens je napovedal, da ne bo več sodeloval pri celovitem razvoju jedrske tehnologije in gradnji jedrskih elektrarn, prav tako teh dejavnosti ne bo več financiral. "To poglavje smo zaprli," je za nemški tednik Der Spiegel zatrdil generalni direktor koncerna Peter Löscher.
"Od zdaj naprej bomo na področju jedrske energije skrbeli le za dobavo običajne opreme, kot so parne turbine," pravi Löscher. To po besedah prvega moža Siemensa pomeni, da se bodo omejili le na tiste tehnologije, ki jih je mogoče uporabiti tudi drugod, denimo v termoelektrarnah.

Skladno s tem je v vodo padel tudi dolgo načrtovani skupni "jedrski projekt" Siemensa in ruskega državnega koncerna Rosatom. "Skupini sta še vedno zelo zainteresirani za sodelovanje, vendar pa bo do tega prišlo na kakšnem drugem področju," je ob tem pojasnil Löscher.
Nemški koncern sicer z najnovejšo napovedjo sledi smernicam, ki jih je po jedrski katastrofi v japonski Fukušimi postavila nemška politika. Nemška vlada, na čelu katere je kanclerka Angela Merkel, je namreč tedaj naznanila opustitev proizvodnje jedrske energije do leta 2022.
Nemčija, ki je prva država, ki se je po marčni katastrofi na Japonskem odločila za ta korak, ob tem že razmišlja o nadomestitvi jedrske energije. V tej luči do leta 2020 načrtuje povečanje sedanjega 17-odstotnega deleža zelene energije na 35 odstotkov.
Tu bo očitno lahko pomagal tudi Siemens, ki že proizvaja opremo, ki se jo uporablja za proizvodnjo sončne in vetrne energije.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.