V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) opozarjajo, da predlog zakona, ki ga bo v ponedeljek obravnaval odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide, dopušča, da bi delodajalec lahko skrajšal polni delovni čas s 40 na 36 ur, hkrati znižal plače za 10 odstotkov in še zaprosil za subvencijo.
"Predlagano besedilo zakona ne daje zagotovila, da se bo subvencija v višini 60 evrov na delavca namenila za subvencioniranje plač," je na novinarski konferenci dejal izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri ZSSS Andrej Zorko. Zato se zavzemajo za dopolnitev predlaganega 2. člena zakona, in sicer da bi bila subvencija namenjena za delno sofinanciranje nespremenjenih osnovnih plač.
Poleg tega predlog zakona omogoča subvencije samo za skrajšanje na 36 in nadalje na 32 ur tedensko. "Če bi se sindikat in delodajalec dogovorila za 38-, 37- ali 34-urni delovni teden, delodajalec ne bi bil upravičen do subvencije. To je neupoštevanje dejanskih okoliščin, ki narekujejo organizacijo poslovanja pri delodajalcu," pravi Zorko.
Omenjeni člen navaja tudi 'krajši delovni čas', ki je po zakonu o delovnih razmerjih vsak delovni čas, krajši od 36 ur tedensko. Zato ZSSS predlaga, da bi v izogib nejasnosti zapisali, da gre za subvencioniranje izpolnjevanja zakonskih obveznosti do delavca iz naslova polnega delovnega časa. Nanj je namreč vezana večina pravic delavca, med drugim pokojninska doba, pokojninska osnova in regres.
"Gre za hudo resno stvar," opozarja predsednik ZSSS Dušan Semolič, zato bo sindikalna centrala v ponedeljek ob 13.00 pred poslopjem DZ pripravila protest. Poslanci se bodo po njegovem morali odločiti, ali bodo zaščitili delavce ali pa "z nekimi zakoni spet ščitili kapital".
S predlogom zakona niso zadovoljni niti v Združenju delodajalcev Slovenije, kjer pravijo, da predlog ni v skladu s potrebami gospodarskih družb in podjetnikov. Zato so v DZ posredovali svoje predloge dopolnil.
GZS: Predlog zakona o subvencioniranju delovnega časa pomanjkljiv
Da je predlog zakona o delnem subvencioniranju delovnega časa pomanjkljiv, menijo tudi na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in mu med drugim očitajo, da ne opredeljuje časovnega dometa zakona, da ni jasno, ali se subvencionirajo plače ali prispevki, in da niso jasni postopki za pridobitev subvencije. Predlagajo ponoven razmislek o začasnem znižanju prispevne stopnje.
Opozarjajo, da predlog zakona ne opredeljuje, koliko časa bo zakon trajal oziroma različne določbe ponujajo različne interpretacije časovnega dometa zakona. Poleg tega iz predloga zakona ni jasno razvidno, kaj se subvencionira, ali plače ali prispevki, ter kdo je prejemnik subvencije in na kakšen način se ta izplača.
Opozarjajo, da predlog zakona v določenem delu daje pravico do subvencije samo tistim delodajalcem, pri katerih je organiziran reprezentativni sindikat, "pri čemer pa pozablja, da je subvencija namenjena ohranitvi delovnih mest, se pravi delavcem in ne sindikatom". "Odprava teh pomanjkljivosti bo trajala še nekaj časa, hkrati pa bo administrativni postopek za delno subvencioniranje delovnega časa tako zapleten kot drag," so zapisali.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.