Zaradi bolezni predsednika nadzornega sveta družbe, državnega sekretarja na prometnem ministrstvu Borisa Živca, je prestavljena na prihodnji četrtek, 2. decembra.
Na izredni seji naj bi obravnavali poročilo o uporabi mobilnih telefonov, revizijsko poročilo družbe Ernst&Young o pogodbah za izvajanje storitev, ki jih je vodstvo SŽ sklepalo z zunanjimi izvajalci, razpravljali pa naj bi tudi o organizaciji notranje kontrole. Živec je na vprašanje, ali bo nadzorni svet razpravljal tudi o odstavitvi direktorja SŽ Blaža Miklavčiča, odgovoril, da "so očitki resni in da bo nadzorni svet skrbno preučil odprta vprašanja".
Miklavčič, ki je vodstvo SŽ prevzel septembra 2002, je namreč med pripravo strateškega programa razvoja podjetja Nova smer najel več zunanjih izvajalcev brez upoštevanja določil zakona o javnih naročilih. Nadzorni svet je že pred časom naročil revizijo omenjenih pogodb, Ernst&Young pa je ugotovil, da so bile sklenjene nezakonito.
Uprava SŽ je ugotovitve revizorske hiše zavrnila. Meni, da v reviziji niso dovolj pregledno utemeljene domnevne kršitve zakona o javnih naročilih oziroma notranjih pravil SŽ, obenem pa tudi niso upoštevali dveh mnenj finančnega ministra glede izvajanja zakona o javnih naročilih ter neodvisnega mnenja Inštituta za evropsko pravo.
Delavci od nadzornega sveta podjetja zahtevajo, naj v skladu s pristojnostmi ugotovi odgovornost vodstva železnic za sklepanje spornih pogodb o svetovanju in razreši vodstvo družbe. Miklavčič na odločitve sveta delavcev ni želel komentirati. Pojasnil je le, da so iskali "svetovalce, ki bi lahko družbi pomagali, ne pa najcenejše svetovalce".