"Gre za vprašanje poštenosti do naših podjetij in naših delavcev. Zaščitili jih bomo pred nelojalno konkurenco," je na Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu poudarila prva dama Evropske komisije.
EU se je nedavno zavezala cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050, komisija pa je prejšnji teden predstavila pot za dosego tega cilja. Z naložbenim načrtom za trajnostno Evropo naj bi v prihodnjem desetletju spodbudili za 1000 milijard evrov naložb, sklad za pravičen prehod naj bi mobiliziral 100 milijard v letih 2021–2027.
"A EU ne bo sprejela tega, da bo izgubljala konkurenčnost v primerjavi s tistimi mednarodnimi trgi, ki zavlačujejo s podnebnimi ukrepi," je bila še jasna von der Leynova, pri čemer držav ni poimensko izpostavljala. Med tistimi, ki se po njeni oceni dobro spoprijemajo s podnebnimi spremembami, je izpostavila sistem trgovanja z izpusti Kalifornije.
Če bodo takšni koraki prerasli v svetovni trend, bomo imeli vsi enake konkurenčne pogoje in ogljični davki ne bodo potrebni, predsednico komisije še povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Von der Leynova: EU potrebuje kredibilne vojaške zmogljivosti
Evropska unija potrebuje kredibilne vojaške zmogljivosti, da bi se lahko odzivala na krize, je poudarila von der Leynova. Kot je dejala, je povezava že postavila temelje evropske obrambne unije.
Evropska obrambna unija se po njenih besedah dopolnjuje z zvezo Nato, a je drugačna od severnoatlantskega zavezništva. Evropa ima svojo zunanjo in varnostno politiko, kjer je "vroča moč eno od orodij, vendar to nikoli ni edino", je poudarila.
Von der Leynova je naslovila tudi strahove ljudi pred hitro spreminjajočim se svetom. To občutje po njenih besedah poganja spremembe sedanjega svetovnega reda. "To ni problem samo ene države, ene stranke ali enega predsednika," je dejala, pri čemer je verjetno merila na ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.