Gospodarstvo

Se vprašanje varčevalcev LB vrača v Basel?

Ljubljana, 31. 07. 2010 16.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vprašanje varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke se bo zdaj reševalo pred banko za mednarodne poravnave. Tako po srečanju Pahor-Kosorjeva v Bohinju meni slovenski predstavnik za nasledstvo.

Rudi Gabrovec
Rudi Gabrovec FOTO: POP TV

Visoki predstavnik Slovenije za nasledstvo Rudi Gabrovec je po dogovoru med premieroma Slovenije in Hrvaške Borutom Pahorjem in Jadranko Kosor v Bohinju menil, da se bo vprašanje varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke zdaj reševalo pred Banko za mednarodne poravnave (BIS) v Baslu. To je edina možnost, ki jo predvideva sporazum, je dejal.

Gabrovec je sicer izpostavil, da dogovora med Pahorjem in Kosorjevo še ne pozna, vendar pa po njegovem mnenju, če temelji na sporazumu o nasledstvu, druge možnosti kot pogajanja pred BIS ne more biti. In če gre za to, potem "je to primerna rešitev in jo definitivno podpiram", je dejal.

Opozoril pa je, da bodo pri nadaljnjih pogajanjih v Baslu morale sodelovati vse naslednice – ob Sloveniji in Hrvaški še Makedonija, Bosna in Hercegovina ter Srbija, ki nastopa v imenu nekdanje Zvezne republike Jugoslavije.

"Tu ne gre za bilateralno vprašanje, ampak za multilateralno vprašanje. Kakršna koli rešitev tega vprašanja mora biti takšna, da se z njim lahko uskladijo vse države naslednice. Če se dve državi dogovorita, ostale pa niso zraven, potem to ni rešitev," je opozoril Gabrovec. "Pogajati se morajo vsi ali nihče," je dejal.

"Naše pričakovanje in naša zahteva ves čas je, da se spoštujejo mednarodne pogodbe. In sporazum o vprašanjih nasledstva je mednarodna pogodba. Ta predvideva tovrstna pogajanja samo pod okriljem BIS. Ni nobene alternative tej lokaciji," je poudaril in pojasnil, da tudi v sporazumu izrecno v točki 7 piše, da je vprašanje jamstva deviznih in hranilnih vlog občanov vprašanje nasledstva in da se bo to reševalo v okviru BIS v Baslu.

Protest varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke.
Protest varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke. FOTO: Reuters

Prvi krog brez dogovora

Prvi krog pogajanj pod okriljem BIS se je decembra 2001 že začel, a se je julija 2002 končal brez dogovora. BiH, Makedonija in Slovenija so nato še istega leta dale pisno soglasje za nadaljevanje pogajanj, ustno soglasje je dala tudi Srbija, le Hrvaška ni pristala, je pojasnil Gabrovec in spomnil, da je Hrvaška sporazum o nasledstvu, ki je bil podpisan junija 2001, ratificirala kot zadnja izmed naslednic šele leta 2004.

"Že pred leti je Slovenija želela Hrvaško pridobiti, da se nadaljujejo ta pogajanja. Šest let je že sporazum ratificiran, torej v bistvu Hrvaška krši mednarodno pogodbo. Hkrati omejuje dostop vsaj eni slovenski banki na tržišče z obrazložitvijo, da problem ni rešen. Pa sama ne da soglasja za to, da bi bil rešen. V tem je vsa komplikacija tega odnosa," meni Gabrovec.

Glede napovedi Pahorja, da naj bi bil problem rešen v prihodnjih treh mesecih, je Gabrovec sicer opozoril, da ni natančno slišal, kaj je Pahor rekel, vendar pa se mu realnejši rok za zaključek pogajanj v Baslu zdi najmanj okoli leta dni. "Zelo presenečen bom, če se bo odvijalo hitreje. Gre za občutljivo materijo in veliko podatkov, ki jih je treba preučiti," je še opozoril visoki predstavnik Slovenije za nasledstvo.

Preberite še kronologijo dogajanja v zvezi z vračanjem dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke.

Arhar: Pogajanja v Baslu bodo verjetno dogotrajna

France Arhar
France Arhar FOTO: Kanal A

Nekdanji guverner Banke Slovenija France Arhar, ki je sodeloval v pogajanjih o nasledstvu, pa je ocenil, da če je "današnji dogovor pot v Basel, potem je pravi odgovor in pravi dogovor". Opozoril pa je, da gre pri deviznih vlogah za širši problem nasledstva, ne le Ljubljanske banke.

Arhar je spomnil, da je že v prvem krogu pogajanj v Baslu, ki so potekali po podpisu nasledstvenega sporazuma od decembra 2001 do julija 2002, prišlo do kompromisnega predloga švicarskega guvernerja, ki je bil po Arharjevih besedah v kombinaciji principa glavnega sedeža banke in delovanja banke preko podružnice v Zagrebu. Toda Hrvaška in BiH sta tovrstni rešitvi nasprotovali.

"Hrvaška in BiH sta zagotavljali samo eno rešitev. Tisto, ki prikazuje, koliko naj bi bila dolžna podružnica, ne glede na to, kje je ta podružnica plasirala svoje premoženje. Enostavno jih ni zanimalo, komu je ta podružnica denar posodila, niti ne, kakšen je bil režim v bivši Jugoslaviji v zvezi z zbiranjem deviznih vlog in vseh deviznih prilivov, ki so večinoma morali iti na devizne račune Narodne banke v Beogradu oz. na račune, ki jih je imela banka v tujini," je pojasnil Arhar.

Spomnil je, da je Slovenija ob osamosvojitvi sprejela garancijo za vse bančne vloge, brez razlik. In tedaj je bilo na slovenskem ozemlju pet "tujih" bank - štiri iz Srbije in ena iz Hrvaške. "Njihovi varčevalci pa so dobili izplačano vse, kar so imeli na teh računih, brez kakršne koli diskriminacije," je povedal in namignil, da bo potrebno v Baslu govoriti tudi o teh zadevah. Zato je vprašanje zgolj Ljubljanske banke v Zagrebu pravzaprav le poenostavljanje širšega, multilateralnega problema, je poudaril.

Na koncu pa je še opozoril, da bodo pogajanja v Baslu verjetno dolgotrajna. "Tu moramo biti realni. Ko sem se pogajal za jugoslovansko zlato, sem se pogajal tri leta z ostalimi guvernerji bank. Dokler stvari niso na skupnem imenovalcu, si nihče ne bo upal česa prejudicirati. Kar koli bo na koncu, bo pomenilo denar," je še opozoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hrcekmuri
02. 08. 2010 17.16
kdo vam bo kaj zaupal
hrcekmuri
02. 08. 2010 13.32
O ZAKRAJŠKU VSE THO
SLOHaider
02. 08. 2010 12.00
Pahor se more tudi vprasevat kje so varcevalski denar iz Zagrebacke Banke o tem nihce nic ne omeni , seveda nas rito'izni Pahor raje skrbi za druge kot za nase ,sram ga naj bo , pa se to tale Pahor nima bontona , Ljudje ga pozdravljajo po cesti on pa nic , ko pa je kamera zraven potem vsakega pozdravlja , nevem kaj Ljudje vidijo na njemu , meni osebno je NESPOSOBEN , boste videli in obcutili ko pride nasljednja Vlada kaksen KAOS BO , vsi drugi bodo krivi samo oni ne..................... Lep dan se P.S Ce vidite kje Pahorja po Ljubljani raje obrnite glavo, ker vas tak in tak ne bo pozdravil nazaj
ivo55
02. 08. 2010 09.57
Reševanje varčevalcev se ne seli v Basel temveč v žep slovenskih davkoplačevalcev - po novem podložnikov fevdalne gospode vseh barv.
antonino
01. 08. 2010 12.02
IZJAVA PAHORJA, DA ČE SMO REŠILI VPRAŠANJE MEJE, BOMO TUDI LB. MISLIM, DA SMO ŠENKALI MEJO, SEDAJ BOMO PA ŠE PLAČALI - UBOGI SLOVENCI, KAKO VLADO IMAMO
antonino
01. 08. 2010 12.00
POVEJTE SLOVENCEM IN HRVATOM ,KOLIKO KDO KOMU DOLGUJE, PA NE BO NOBENIH PROBLEMOV IN KREGANJA - ČE SEVEDA SPLOH VESTE - SE BOJIM, DA NITI TEGA NE VESTE, VRLI STROKOVNJAKI, PA SAMO MLATITE PRAZNO SLAMO. NA DAN Z ŠTEVILKAMI.
Buena Vita
01. 08. 2010 11.59
PREOSTANE ŠE CUBA
Buena Vita
01. 08. 2010 11.59
EVROPSKO SODIŠČE JE RAVNO TAKO PODALO HRVATOM NEGATIVNO MNENJE
Buena Vita
01. 08. 2010 11.58
TRŽAŠKO SODIŠČE JE ZAVRNILO,IN SVETOVALO HRVATOM NAJ SE MUVIJO UREDITI NASLEDSTVENE ZADEVE
Buena Vita
01. 08. 2010 11.57
VUAU SAJ V BASLU SO ŽE BILI,IN JE SODIŠČE ZAVRNILO HRVAŠKOIN TISTEGA ADVOKATA
antonino
01. 08. 2010 11.56
problem nastane, če nekdo svojega dolga ne vidi.
antonino
01. 08. 2010 11.56
kaj ne znajo izračunat, koliko hrvati dolgujejo LB in koliko LB dolguje hrvatom. Ko bo to jasno, lahko problem rešijo takoj - vsak naj vrne svoj dolg, pa bomo vsi zadovoljni.
proofreader
31. 07. 2010 18.54
Ampak saj vsi vemo, da je ta denar Franjo Tudjman porabil za nakup orožja. Zakaj se Hrvatje sedaj sprenevedajo?
am_staff
31. 07. 2010 17.21
Čudno, da ni Pahor vprašal, koliko smo dolžni, potem pa kar sam sprejel, da so v zameno lahko lastniki Ljubljanske banke.
RobinHood
31. 07. 2010 17.15
no, čimprej se pošteno zgučamo, uredimo, in bo OK