

Če ne bo posluha, se lahko zgodi 'električar'
Sindikat zdaj zahteva takojšen sestanek s predsednikom vlade ter nujni sestanek ekonomsko-socialnega odbora za energetiko. "Na tem sestanku morajo biti prisotni tako predsednik vlade, ministrica in ostali predstavniki vlade, kot tudi predstavniki Energetske zbornice,“ pravi in dodaja, da imajo sindikati dovolj enostranskih potez, zato bi radi sedli za skupno mizo.
"Če se vlada tega dogovora, ki ga je obljubila, ne bo držala, bomo sindikati odločali o nadaljnjih ukrepih. Situacija bo kmalu tako kritična, da se bomo lahko ponovno odločali tudi o tem, ali stavka bo ali ne,“ je še pojasnil Dolar.
Ministrica presenečena nad izjavami
Ministrica Radićeva, ki se ji zdi grožnja s stavko nepotrebna, je nad izjavami presenečena in zavrača vse očitke, da so pri uresničevanju oktobrskega dogovora neaktivni. Kot je pojasnila, so glede reorganizacije elektrodistributerjev na ekonomsko-socialnem odboru sprejeli kompromisno rešitev, s katero se je sindikat strinjal, aktivnosti pa se peljejo naprej.
Po njenih navedbah je ekonomsko-socialni odbor za danes predlagal sklic seje, na katerem naj bi obravnavali le tri projekte – Teš 6, Tet in Kozjak, vendar sta se z Dolarjem minuli četrtek v Mariboru dogovorila, da v tem trenutku takšna "parcialna obravnava treh projektov ni primerna".
Dolarju je, kot je dejala, tudi pojasnila, da je v zaključni fazi priprave nacionalni energetski program, v katerem so vsi omenjeni projekti opredeljeni. Zato mu je predlagala in tudi razumela, da se s tem strinja, da skliče sejo ekonomsko-socialnega odbora, ko bo energetski program pripravljen do take mere, da bo primeren za obravnavo.
Se lahko bojazni o električnem mrku povrnejo?
Kot smo poročali, je stavkovni odbor sindikata energetike začetek splošne stavke napovedal za 12. oktober. Stavka, ki so jo po pogovorih z vlado odpovedali, naj bi se začela tako, da bi tisti dan obstali na nočni proizvodnji, nato pa stavko stopnjevali po pravilih redukcije. V tem času po vsej verjetnosti gospodinjstva ne bi imela motene preskrbe z električno energijo, bi pa zato znalo priti do motenj v gospodarstvu. V primeru, da jim vlada še vedno ne bi prisluhnila, so bili pripravljeni razmere zaostriti še bolj.
Sindikati so naprej izpostavili štiri stavkovne zahteve, a so se z ministrico dogovorili, da eno izmed njih – zamenjavo generalnega direktorja direktorata za energijo Janeza Kopača – umaknejo. Ostale stavkovne zahteve, ki še vedno ostajajo, so ustavitev reorganizacije elektrodistributerjev, vzpostavitev socialnega dialoga na vseh ravneh o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva ter sklenitev kolektivne pogodbe, ki bo uredila področje obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Pri slednji gre po Dolarjevi pojasnilih za zahtevo iz nuklearke in premogovništva, in sicer za problem beneficirane dobe, pri čemer naj bi sicer vlada že naredila korak naprej.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.