Gospodarstvo

Še vedno se lahko zgodi 'električar'!

Ljubljana, 09. 11. 2010 14.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.G./T.Š./STA
Komentarji
8

"Bojimo se, da je zadeva zopet na kritični točki,“ opozarjajo sindikati energetike in dodajajo, da vlada izjemno slabo izpolnjuje njihove zahteve. Ker ni posluha, je stavka še vedno v igri, pravijo.

Elektrika
Elektrika FOTO: Reuters
Energetiki, ki so pred enim mesecem po pogovoru s premierjem Borutom Pahorjem ter ministrico Darjo Radić odpovedali splošno stavko, so nezadovoljni z obljubljenim vzpostavljanjem dialoga. "Bojimo se, da je zadeva zopet na kritični točki,“ je danes dejal predsednik Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije Franc Dolar. Kot je pojasnil, vlada namreč izjemno slabo izpolnjuje njihove zahteve. "Že pri prvi točki, ki govori o prekinitvi reorganizacije elektrodistribucijskih družb, nismo povsem sigurni, da jo vlada upošteva. Prav gotovo pa se ni v tem času čisto nič storilo glede 2. točke naših zahtev, ki zahteva socialni dialog,“ je dejal.

Električna napeljava
Električna napeljava FOTO: Reuters

Če ne bo posluha, se lahko zgodi 'električar'

Sindikat zdaj zahteva takojšen sestanek s predsednikom vlade ter nujni sestanek ekonomsko-socialnega odbora za energetiko. "Na tem sestanku morajo biti prisotni tako predsednik vlade, ministrica in ostali predstavniki vlade, kot tudi predstavniki Energetske zbornice,“ pravi in dodaja, da imajo sindikati dovolj enostranskih potez, zato bi radi sedli za skupno mizo.

"Če se vlada tega dogovora, ki ga je obljubila, ne bo držala, bomo sindikati odločali o nadaljnjih ukrepih. Situacija bo kmalu tako kritična, da se bomo lahko ponovno odločali tudi o tem, ali stavka bo ali ne,“ je še pojasnil Dolar.

Ministrica presenečena nad izjavami

Ministrica Radićeva, ki se ji zdi grožnja s stavko nepotrebna, je nad izjavami presenečena in zavrača vse očitke, da so pri uresničevanju oktobrskega dogovora neaktivni. Kot je pojasnila, so glede reorganizacije elektrodistributerjev na ekonomsko-socialnem odboru sprejeli kompromisno rešitev, s katero se je sindikat strinjal, aktivnosti pa se peljejo naprej.

Po njenih navedbah je ekonomsko-socialni odbor za danes predlagal sklic seje, na katerem naj bi obravnavali le tri projekte – Teš 6, Tet in Kozjak, vendar sta se z Dolarjem minuli četrtek v Mariboru dogovorila, da v tem trenutku takšna "parcialna obravnava treh projektov ni primerna".

Dolarju je, kot je dejala, tudi pojasnila, da je v zaključni fazi priprave nacionalni energetski program, v katerem so vsi omenjeni projekti opredeljeni. Zato mu je predlagala in tudi razumela, da se s tem strinja, da skliče sejo ekonomsko-socialnega odbora, ko bo energetski program pripravljen do take mere, da bo primeren za obravnavo.

Se lahko bojazni o električnem mrku povrnejo?

Kot smo poročali, je stavkovni odbor sindikata energetike začetek splošne stavke napovedal za 12. oktober. Stavka, ki so jo po pogovorih z vlado odpovedali, naj bi se začela tako, da bi tisti dan obstali na nočni proizvodnji, nato pa stavko stopnjevali po pravilih redukcije. V tem času po vsej verjetnosti gospodinjstva ne bi imela motene preskrbe z električno energijo, bi pa zato znalo priti do motenj v gospodarstvu. V primeru, da jim vlada še vedno ne bi prisluhnila, so bili pripravljeni razmere zaostriti še bolj.

Sindikati so naprej izpostavili štiri stavkovne zahteve, a so se z ministrico dogovorili, da eno izmed njih – zamenjavo generalnega direktorja direktorata za energijo Janeza Kopača – umaknejo. Ostale stavkovne zahteve, ki še vedno ostajajo, so ustavitev reorganizacije elektrodistributerjev, vzpostavitev socialnega dialoga na vseh ravneh o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva ter sklenitev kolektivne pogodbe, ki bo uredila področje obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Pri slednji gre po Dolarjevi pojasnilih za zahtevo iz nuklearke in premogovništva, in sicer za problem beneficirane dobe, pri čemer naj bi sicer vlada že naredila korak naprej.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User273153
10. 11. 2010 10.24
Kaj se zgodi ko elektrike ni??? Leto 1700...
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
09. 11. 2010 21.07
PRAVICNOST ZA VSE LJUDI.LAHKO NOC VSEM
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
09. 11. 2010 21.02
STAVKAJMO VSI DOKLER SE NI VSE RASPADLO .CAS BI ZE BIL DA STAVKAMO VSI CELA SLOVENIJA .POSAMEZNO SMO HEPANI CE PA STOPIMO SKUPAJ PA BODO ZGODBE POPOLNOMA DRUGACNE KOT SEDAJ.KER TO NIKAMOR VEC NE VODI PA NEHAJTE SE ZE KREGATI BREZVEZE
wizeman
09. 11. 2010 20.41
Elektrikarji naj kar stavkajo, kolikor hočejo, nimajo pa nobene pravice motiti dobave energije gospodarstvu, še manj gospodinjstvom. To je direktna sabotaža, posledica katere je ogromna gospodarska škoda. Če je treba, se v slučaju sabotaže lahko aktivira tudi vojska, oziroma se uvede mobilizacija. Najlaže in najmanj boleče je vpoklicati električarje in jim kot vojakom ukazati naj upravljajo z distribucijo elektriko - torej opravljajo svoje siceršnje delo. Zastonj seveda.
User446261
09. 11. 2010 20.11
star1, pravilno vprašanje se glasi: ali je še kdo v stanju zaustaviti pri(h)vatizacijo energetike!
User473167
09. 11. 2010 20.01
Pa kaj bi spet hoteli tile veleumni sindikalisti.Zdi se mi da je zadaj šaleški lobi.Kako lahko vlada dovoli in omogoči državnim firmam,da stavkajo posebno pa še v energetiki,to je že višek norčevanja iz vseh zaposlenih v naši državi.A je še kdo v stanju zaustaviti to norijo.
User446261
09. 11. 2010 19.47
...in v zvezi z energetiko se ne sme po nemarnem omenjati Zaresovega imena!?
Peter Kralj 1
09. 11. 2010 14.52
Kakor koli gledano, gre v Sloveniji še vedno za monopol tudi na tem področju. Osebno mislim, da imajo enake pravice, kot zdravniki, sodniki, pa tudi zgubaški železničarji. Problem vidim samo v tem, da je treba v vrečo iz katere se jemlje tudi polniti. Žal večina majhnih podjetij, SP-jev, pa tudi kmetov teha več enostavno ne zmore. Za leto 2013 bo država morala vrniti samo anuitet za 2,1 milijarde € - to je 1/4 celotnega letnega državnega proračuna, kar je nemogoče. Torej bodo sledili povišani že tako previsoki davki, zmanjševanje plač, skratka verjetno 2 do 3 krat toliko brezposelnih in revežev. Temu bo skedil kolaps države. VPRAŠUJEM SE, ALI RES ŠE NISMO ZRELI, DA BI IMELI SVOJO DRŽAVO?