V socialno varstvenih zavodih so danes stavkali dve uri, odslej pa bodo podobne stavke sledile po dve uri vsak petek, ponedeljek in sredo, vse do izpolnitve sindikalnih zahtev. Pričakujejo izplačilo zahtevanih dodatkov in spoštovanje dogovora, podpisanega z ministrstvom za delo.
V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije (SSZS) so prepričani, da za danes začeto stavko v socialnovarstvenih zavodih "ni posebnega razloga, saj v večini zavodov vodstva domov spoštujejo kolektivno pogodbo in anekse, prav tako dogovor o plačah". Ugotavljajo tudi, da naj bi stavka potekala "v zgolj osmih od 86 domov, ki so člani SSZS". V skupnosti pa se po drugi strani strinjajo z zahtevo delavcev po izplačilu dodatka za delo z dementnimi, "katerih odstotek se v domovih veča, delo z njimi pa je za zaposlene zelo naporno". Ob tem navajajo, da odgovora, na kakšen način dodatek izplačevati in od kod naj črpajo sredstva zanj, niso prejeli "ne od odgovornih na ministrstvu za delo ne s strani posebnega vladnega odbora za razlago kolektivne pogodbe".
Prepričani so, da bi se mnogim tovrstnim zapletom lahko izognili, "če bi bili kot predstavniki izvajalcev povabljeni k oblikovanju dogovora o plačah že od vsega začetka. Ker v tem primeru ni bilo tako, je prišlo do nekaterih težav pri izvajanju dogovora, saj je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve domovom naložilo dodatne obveznosti v obliki višjega izplačila plač določeni skupini zaposlenih, ni pa zagotovilo vira za izplačevanje višjih plač," so zapisali v izjavi za javnost.
Ministrstvo upa na hitro rešitev odprtih vprašanj
Po neuradnih podatkih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve naj bi stavkali v osmih zavodih, medtem ko je 34 zavodov ministrstvo obvestilo, da ne stavkajo, je povedal generalni direktor direktorata za socialne zadeve Davor Dominkuš. Po njegovih besedah naj bi v večini stavkajočih zavodov stavko izvajali zaradi solidarnosti do tistih, kjer se dogovor med sindikatom in ministrstvom ne uresničuje. Po njegovem mnenju se bo do konca dneva oz. do jutri dejansko dokazalo, da ne gre za velik problem, ki je zajel veliko število socialnih domov, ampak samo nekaj primerov.
"Upamo, da bomo v čim krajšem času ta odprta vprašanja uspešno razrešili," je še dejal v direktor direktorata za socialne zadeve v izjavi za medije. Celotnega seznama, v katerih zavodih naj bi stavko izvajali, na ministrstvu še nimajo, je povedal.
Sicer pa predsednik sindikata in stavkovnega odbora Zvonko Vukadinovič razpolaga z drugačnimi podatki glede izvajanja stavke. Kot je povedal, se je stavke udeležilo približno 70 odstotkov vseh zaposlenih v zavodih na področju socialnega varstva, ki so vključeni v Sindikat zdravstva in socialnega varstva. Vukadinovič je še dejal, da natančne številke sodelujočih v stavki še nima. Vendar pa je v Sloveniji skupno 87 zavodov, ki delujejo na področju socialnega varstva. V njih je zaposlenih 12.000 ljudi. V sindikat je od 87 zavodov vključenih 65 zavodov, v katerih je zaposlenih skupno med 9000 in 10.000 ljudi. Po njegovih besedah nimajo podatkov, da bi bile med potekom stavke kakršne koli težave. Oskrbovanci niti niso vedeli za stavko, je dejal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.