Gospodarstvo

Še vedno brez rešitev

Ljubljana, 17. 10. 2006 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

O morebitni prodaji Ljubljanskih mlekarn angleško-srbski družbi Salford so burno razpravljali tudi v državnem zboru.

Mnenja o tem, ali naj slovensko mlekarstvo ostane v domačih rokah ali naj ga prodajo tujcem, so zelo različna
Mnenja o tem, ali naj slovensko mlekarstvo ostane v domačih rokah ali naj ga prodajo tujcem, so zelo različna FOTO: POP TV

Odboru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so svoja stališča predstavili skoraj vsi vpleteni akterji, tudi kmetijska ministrica Marija Lukačič, ki prodaji tujim lastnikom nasprotuje. Sicer pa se je v zgodbo o ščitenju nacionalnih interesov in zaščiti slovenskih kmetov vključila šele nedavno.

Janez Kramberger (SLS) je poudaril, da se je treba vprašati, ali gre v primeru Ljubljanskih mlekarn za nacionalni interes ali ne. Menil je, da mora vlada prodajo znova preučiti, nato pa zadevo urediti prek SOD in KAD. Lukačičeva je pojasnila, da so lahko nacionalnega interesa le tiste naložbe, v katerih ime država večinski delež oziroma odločilni vpliv.

Morebitna prodaja večinskega, 54,07-odstotnega deleža mlekarn, ki ga prodajajo NFD Holding, NFD 1, Zvon Ena Holding, Jata Emona, Zvon Ena ID in Mlekodel, je v javnosti sprožila vrsto razprav.

Direktor Ljubljanskih mlekarn Matjaž Vehovec je članom odbora danes pojasnil, da se pripravljajo v družbi na skrbni pregled, komentarjev pa, dokler bodo trajala pogajanja, v družbi ne bodo dajali. Seje so se udeležili tudi predstavniki številnih kmetijskih zadrug. Direktor družbe Mlekodel Anton Vrhovnik je članom odbora pojasnil, da so se zadruge odločile za prodajo deleža v mlekarnah potem, ko sta se za prodajo odločili Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba.

Zadruge v prodajo prisiljene?

Odbor za kmetijstvo je na koncu sklenil, da bo vlado in oba paradržavna sklada opozoril, naj razmislijo, ali je res nujno prodati 11-odstotni delež v mlekarnah.

Predstavniki zadrug so pojasnjevali, da so se za prodajo 23-odstotnega deleža odločili zaradi trenutno slabega ekonomskega položaja zadrug. Pojasnili so, da zadruge ne morejo ohranjati deleža v Ljubljanskih mlekarnah, saj se same borijo za preživetje, pri tem pa so prepuščene same sebi. Ko se je država odločila, da izstopi iz lastniške strukture mlekarn, so ocenili, da lahko izgubijo vrednost svojega vložka.

Kmetijska ministrica zagotavlja pomoč države zadrugam
Kmetijska ministrica zagotavlja pomoč države zadrugam FOTO: POP TV
Zadruge se zavedajo, kaj pomeni, če se Ljubljanske mlekarne prodajo tujemu lastniku, vendar same družbe niso sposobne kupiti. Morali bi stopiti pred kmete in jih povabiti k sodelovanju, a ti imajo slabe izkušnje že z Mariborskimi mlekarnami. Ostane še Kapitalska zadruga, ki pa se mora odločiti, ali bo lastnica Deželne banke ali ne, ostane še država, so menili.

Direktor Kapitalske zadruge Jožef Berdnik je pojasnil, da so pozvali vse zadruge k dokapitalizaciji mlekarn. S tem bi pridobili sredstva, da odkupijo delež v Ljubljanskih mlekarnah, je dejal. Očitkov sedaj je škoda, je menil Berdnik, ob tem pa poudaril, da "stvar še ni zamujena, saj delnice še niso prodane". Opozoril je, da bi bile posledice, če bi se z mlekarnami zgodilo enako kot s Tovarno sladkorja Ormož, veliko večje.
Mnenja o tem, ali naj slovensko mlekarstvo ostane v domačih rokah ali naj ga prodajo tujcem, so različna tudi med kmečkimi voditelji. Predsednik kmetijsko gozdarske zbornice Peter Vrisk trdi, da gre za nacionalni interes, kmečki sindikat in zveza govedorejcev pa zagovarjata prodajo mlekarne na trgu.

Ministrica Lukačičeva je pojasnila, da je država lastniški delež kmetijskim zadrugam dala zato, da bi te zaščitile interes kmetov. Hkrati je zavrnila vsa namigovanja, da bi šlo v primeru prodaje deleža v mlekarnah za predvolilno akcijo. Pojasnila je, da je sklicala sestanek predsednikov upravnih odborov desetih največjih zadrug, da bi preverila, ali je bila odločitev o prodaji res sprejeta na najvišji ravni. Ugotovila je, da pri manjših zadrugah soglasja k prodaji večinoma ni bilo, največji dve pa sta soglasje imeli. Za pojasnilo je vprašala tudi paradržavna sklada, kjer so ji pojasnili, da so se za prodajo odločili po predhodnih pogovorih s predstavniki družbe Mlekodel, da delež odkupijo.

Državni svet proti prodaji

Državni svet je prejšnji teden podprl predlog interesne skupine lokalnih interesov in interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih podjetnikov, naj vlada in resorno ministrstvo preprečita prodajo Ljubljanskih mlekarn tujemu kupcu.

Ocenili so, da gre za ohranitev nacionalnega interesa proizvodnje mleka v Sloveniji. Zato se je državni svet zavzel, naj se mlekarne uvrstijo na seznam družb z nacionalnim interesom, sklep pa je posredoval tudi NFD Holdingu, ki je v svojem in imenu preostalih lastnikov 54-odstotnega deleža mlekarn objavil ponudbo za prodajo.

Vizjak za umik države

Minister Vizjak je prepričan, da je družba prepuščena izzivom trga
Minister Vizjak je prepričan, da je družba prepuščena izzivom trga FOTO: POP TV

Da država ne bo sodelovala z zadrugami v poskusu, da bi obdržale Ljubljanske mlekarne v večinski domači lasti, pa je konec prejšnjega tedna dejal minister za gospodarstvo Andrej Vizjak. Poudaril je, da je družba prepuščena izzivom trga. "Bojim se, da bo pristop samoupravljanja Ljubljanske mlekarne potisnil samo še korak globlje v težave," je dejal.

Tudi o proračunu

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na današnji seji obravnaval tudi predlog sprememb proračuna za leto 2007 in predlog proračuna za leto 2008. Kmetijstvu je v proračunu za 2007 namenjenih 91,7 milijarde tolarjev, kar je za 1,7 odstotka več kot je predvideno v sprejetem proračunu.

"S predlogom proračuna smo na ministrstvu zadovoljni, ker omogoča realizacijo vseh glavnih začrtanih ciljev," je povedala Lukačičeva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User134698
19. 10. 2006 18.49
Hm! Kmečki voditelji, bi hkrati: prodajali mleko italijanom, "vlekli" evro- subvencije, prodali Ljubljanske mlekarne in dobili "nekaj" pomoči od vlade! Res je, da je naša ljuba deželica (posebej njeno vodstvo), pretežno agrarnega karakterja, a kar je preveč je preveč!