Dogajanje ob današnji skupščini Certe Holdinga, ki posredno obvladuje pomemben del cerkljanskega gospodarstva, je bilo zelo burno. Malim delničarjem, ki so želeli v strahu pred sovražnim prevzemom uveljaviti svojo voljo, so varnostniki preprečili vstop na skupščino. Posredovati je morala tudi policija.
Mali delničarji: Imamo več kot 50 odstotkov glasovalnih pravic

Mali delničarji, ki jih skrbi za nadaljnjo usodo družbe in njenih naložb na Cerkljanskem, so po besedah njihovega odvetnika Sebastjana Kerčmarja za današnjo skupščino zbrali 1105 pooblastil in s tem preko 50 odstotkov glasovalnih pravic.
Varnostniki so delničarjem, ki so se združili tudi v civilno pobudo Za uspešnejši razvoj Cerkljanske in zagotavljajo, da so se na skupščino osebno ali prek pooblaščencev veljavno prijavili, kljub temu preprečili vstop že na vratih hotela Cerkno, kjer je potekala skupščina.
Pred hotelom se je zbralo okoli 100 ljudi, ki so glasno izražali nezadovoljstvo nad ravnanjem vodstva Certe Holdinga. Poklicali so tudi policijo.
Del protestnikov je vdrl v pritličje hotela in se skušal prebiti do sejne sobe, kjer poteka skupščina. Ker je v prostoru počilo in se je pojavil prah, je med prisotnimi završalo, da je policija posredovala z uporabo dimne bombe, zato so se razbežali. Pozneje so varnostniki sporočili, da je v resnici nekdo v veliki gneči sprožil gasilni aparat. Policija je sicer danes ob začetku skupščine dobila tudi anonimno obvestilo o podtaknjeni bombi.
"Ko so policisti hoteli zagotoviti malim delničarjem dostop do prostorov v katerem se je opravljala skupščina, je eden od varnostnikov uprave sprožil gasilni aparat proti policistom in delničarjem. Ni šlo za nobeno dimno bombo policije in ni šlo za kakršnekoli protestnike, kakor je hotelo očitno vodstvo to prikazati. Bili so delničarji, ki so bili prijavljeni na skupščino in katerim je varnostna služba uprave preprečila dostop do skupščine," so povedali mali delničarji.
Skupščina ob nezmožnosti glasovanja nekaterih delničarjev potrdila sklepe vodstva družbe
Delničarji, ki so lahko bili prisotni, so sprejeli s strani vodstva predlagane sklepe in v nadzorni svet imenovali Marjana Simoniča, Silvija Štremflja in Ernesta Podobnika. Nasprotniki so napovedali izpodbojne tožbe.
Skupščina bi morala biti v ponedeljek, a so jo prestavili, da so lahko pregledali pooblastila, ki so jih poslali delničarji. Kot je povedal odvetnik Bojan Pečenko, ki je vodil današnjo skupščino, nekatera pooblastila niso bila pravilno izpolnjena, nekateri delničarji pa so dali pooblastila več pooblaščencem. Na skupščini je tako lahko glasovala le slaba tretjina vseh delničarjev z glasovalno pravico.
"O tem bo zagotovo presojalo vrhovno sodišče, ker so se sklicevali, da so taka pooblastila v praksi zelo pogosta. Ampak na to doslej ni še nihče opozoril," je povedal Pečenko in dodal, da so upoštevali vsa pooblastila, ki imajo vse podpise in so tako zagotavljale vsaj minimalne pogoje teh pooblastil.
"Če je nekdo malomarno, napačno opravil svoje delo, zato ne more biti odgovorna uprava. Zato mora odgovornost do delničarjev prevzeti tisti, ki je to naredil," je še povedal Pečenko.
Tisti, ki so lahko glasovali, so tako potrdili predlagane sklepe, pod katere se je podpisal direktor družbe Zorko Golob. Tako so se seznanili z lanskim poslovanjem, s poročili nadzornikov in revizorjev ter z višino in pokrivanju bilančne izgube za lani, vodstvu za lani podelili razrešnico ter za revizorja za letošnje poslovanje določili KPMG Slovenija.
Za štiri leta so s 4. julijem v nadzorni svet imenovali Simoniča, Štremflja in Podobnika, medtem ko so mali delničarji, združeni v civilno pobudo Za uspešnejši razvoj Cerkljanske, želeli, da ta mesta zasedejo Sebastjan Kerčmar, Marta Deisinger in Mojca Mavrič. Tako bi nadzorni svet po njihovem mnenju lahko med drugim zagotovil, da Certa Holding še naprej ostane v lasti malih delničarjev.
Odvzeli so nam glasovalne pravice
Po koncu skupščine so prisotni ostali v prostoru, kjer je potekala skupščina, saj so delničarji zablokirali stopnice in prostor v restavraciji. Direktorja Certe Holdinga Goloba, ki so ga delničarji, združeni v civilno iniciativo, pozivali k odstopu, so ob zmerjanju čakajočih delničarjev iz hotela pospremili policisti.
"Rečem lahko le to, da gorje delničarjem družbe, kjer vodstvo te družbe, ki z delničarskim denarjem brani sebe z varnostniki pred voljo delničarjev," je današnje dogajanje opisala ena izmed delničark.
Odvetnik civilne iniciative Sebastjan Kerčmar je v izjavi po koncu skupščine poudaril, da se je na žalost izvršil pričakovani scenarij: "Odvzeli so nam glasovalne pravice in kot stroj šli skozi točke dnevnega reda ter izglasovali nadzorni svet, ki ga je predlagala uprava." Ob tem je napovedal, da bodo pravico tako sedaj iskali po pravni poti.
Dopoldne je bila medtem redna letna skupščina družbe Certa, ki je potekala brez kakršnihkoli zapletov. A so bili na sprejete sklepe vseeno napovedane izpodbojne tožbe.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.