
Komisija za prodajo 54,07-odstotnega deleža Ljubljanskih mlekarn do dogovorjenega roka, to je do 16. januarja 2007, od angleško-srbske družbe Salford oziroma njenega pooblašenca, družbe Zenos, ni prejela zavezujoče ponudbe. S 16. januarjem je tako prenehala ekskluzivna pravica Salforda do ponujenega paketa delnic, komisija pa je s tem postopek javnega zbiranja ponudb zaključila, je v sporočilu za javnost zapisal predsednik komisije Zoran Boškovič iz NFD Holdinga.
Kljub temu lastniki večinskega deleža pričakujejo, da bo možno s Salfordom nadaljevati pogovore, ki bodo temeljili na morebitnem poslovnem sodelovanju med podjetjema, saj je Salford izrazil interes za nadaljevanje pogovorov z obstoječimi lastniki Ljubljanskih mlekarn.
NFD Holding je poziv za zbiranje ponudb za nakup 54,07-odstotnega deleža Ljubljanskih mlekarn oziroma 2.369.175 delnic v svojem in v imenu družb NFD 1, Zvon Ena Holding, Jata Emona, Zvon Ena ID in Mlekodel objavil 28. julija lani, rok za oddajo ponudb pa se je iztekel 30. septembra. Edino ponudbo je v roku oddal mednarodni sklad za upravljanje podjetij Salford, ki ga zastopa podjetje Zenos. Salford je za delnico Ljubljanskih mlekarn ponudil 13,31 evra (3189 tolarjev), kar je bila tudi najnižja vrednost, ki so jo prodajalci navedli v javnem pozivu za zbiranje ponudb.
Predstavniki Salforda so s prodajalci 13. oktobra lani podpisali dogovor o ekskluzivnosti in zagotovili, da je njihov ekskluzivni interes mleko slovenskih dobaviteljev. Salford je nato opravil še skrbni pregled ljubljanske družbe, pogajanja pa se niso začela, saj Salford do dogovorjenega roka ni oddal zavezujoče ponudbe.
Sporna prodaja tujcem?
Medtem so se v slovenski javnosti pojavila nasprotovanja prodaji večinskega deleža največje mlekarne tujcem. Nasprotovanje so izrazili v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, podobnega mnenja je bil tudi državni svet. V dogajanje se je vključila tudi ministrica za kmetijstvo Marija Lukačič, ki se je sestala s predsedniki devetih zadrug Mlekodela in z njimi skušala najti možnost ponovnega premisleka glede prodaje deleža v mlekarnah.
Možnosti, da bi država sodelovala z zadrugami v poskusu, da se večinsko lastništvo Ljubljanskih mlekarn ohrani v domači lasti, je najprej javno zavrnil minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, da vlada nima takšnih pristojnosti pa je nato državnemu svetu odgovorila še vlada.
Da je domače lastništvo najboljše za največjo slovensko mlekarno, pa je menil tudi agrarni ekonomist Aleš Kuhar z biotehniške fakultete. Po njegovem bi sicer prevzem Ljubljanskih mlekarn s strani Salforda bil z vidika dolgoročnega razvoja slovenskega mlekarskega sektorja "še najmanj slaba izmed slabših možnosti".
Svoje deleže v Ljubljanskih mlekarnah so se še pred objavo ponudbe NFD Holdinga odločili prodati tudi Kapitalska družba (KAD), Slovenska odškodninska družba (SOD), borzno posredniška družba KD in KD Holding, ki imajo v družbi skupaj 17,89-odstotni lastniški delež, vendar pa tudi za ta delež večjega zanimanja ni bilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.