V skladu s programom prodaje kapitalske naložbe države v Novi Kreditni banki Maribor (NKBM) naj bi delnice te druge največje slovenske banke še pred koncem leta začele kotirati na borzi. Naprodaj bo 49 odstotkov delnic, ki naj bi jih kupili institucionalni investitorji, zanimanje pa po besedah finančnega ministra Andreja Bajuka obstaja tudi med fizičnimi osebami. Hkrati bo steklo oblikovanje bančno zavarovalnega holdinga okoli NKBM, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Bajuk.
Program prodaje kapitalske naložbe države v NKBM je vlada sprejela v četrtek, ko se je seznanila tudi z informacijo o oblikovanju in razvoju bančno zavarovalnega holdinga. V njem naj bi bile poleg NKBM še Zavarovalnica Maribor, zavarovalnica Tilia in Pozavarovalnica Sava. Postopka morata teči hkrati, saj je NKBM 50-odstotna lastnica Zavarovalnice Maribor in vlada želi njeno privatizacijo izpeljati transparentno, je pojasnil Bajuk. Holding s sedežem v Mariboru naj bi bil ustanovljen v letu in pol.
51 odstotkov delnic zamrznjenih
Preostalih 51 odstotkov delnic NKBM ostaja zaenkrat zamrznjenih, je o načrtovani privatizaciji NKBM povedal Bajuk. Kdaj bodo ponudili naprodaj drugi sveženj delnic, še ni znano, je pa minister poudaril, da vlada pojmuje NKBM kot eno ključnih ustanov, zato želi država v njej obdržati odločilno besedo, torej 25 odstotkov plus eno delnico. NKBM naj bi sicer po načrtih postala pomemben faktor na področju poslovanja s prebivalstvom, kjer naš bančni sistem po Bajukovih besedah najbolj šepa.
Finančni svetovalec v postopku prodaje bo Citygroup, začetek skrbnega pregleda skupine NKBM pa bo stekel v prihodnjih dneh.
Kar se tiče institucionalnih lastnikov, po Bajukovih navedbah pričakujejo bolj razpršeno lastništvo, odvisno od zanimanja domačih in tujih kapitalskih trgov. Odziv bo pokazal tudi, kolikšen delež iz prvega svežnja bodo lahko kupile domače in tuje fizične osebe.
Delnice NKBM na borzo
Hkrati s prodajo 49-odstotnega deleža NKBM bodo vse delnice banke uvrstili na Ljubljansko borzo. Na borzo bodo sicer uvrstili vse delnice NKBM, a bo prodaja 51-odstotnega deleža zamrznjena. "To bo vladi omogočilo, da se bo odločila, kdaj bo stekla prodaja deleža, tako da bo na koncu država obdržala 25 odstotkov plus eno delnico banke," je povedal Bajuk.
Da bodo postopki transparentni, bo hkrati steklo tudi oblikovanje bančno zavarovalnega holdinga okoli NKBM, kar pa naj bi trajalo nekaj več časa, vsaj leto in pol. NKBM bo s tem postala solastnica močne in bolj učinkovite zavarovalnice, je napovedal Bajuk.
Kot je pojasnil, Zavarovalnica Maribor in Tilia skupaj obvladujeta manj kot 20 odstotkov trga, vendar pa "imamo skupaj s Pozavarovalnico Sava možnost ustvariti močnejšo ustanovo, ki bo lahko v evropskem prostoru bolj konkurenčna, slovenskim državljanom in državljankam pa bo ponujala bolj učinkovito ponudbo".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.