Tem povišanim stroškom je treba dodati še rast stroškov dela in minimalne plače, ki je bila januarja usklajena z medletno inflacijo, pojasnjujejo.
Na podlagi znanih indeksov rasti cen energentov, industrijskih proizvodov in stroškov dela od 2021 do konca aprila letošnjega leta so na podlagi podatkov reprezentativnega vzorca Primerjalne analize izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki jo izvaja Inštitut za javne službe, izdelali analizo vpliva dosedanjih podražitev ključnih stroškov na kalkulacijo cen nekaterih gospodarskih javnih služb varstva okolja.
Pri simulaciji rasti stroškov so upoštevali rast stroškov dela, rast cen električne energije v zadnjem letu, rast cen pogonskega goriva v zadnjem letu, rast stroškov zunanjih storitev (izračun povišanja iz indeksov rasti industrijskih proizvodov in indeksa rasti cen energentov stroškov dela ter strukture stroškov storitev).
Kaj se bo dražilo?
Analiza je pokazala, da bi se lahko oskrba s pitno vodo podražila za 11,7 odstotka, odvajanje odpadne vode za 10,2, čiščenje odpadne vode 15,5 in zbiranje odpadkov za 9,3 odstotka.
Ob tem še poudarjajo, da bodo poleg občinskih gospodarskih javnih služb imele podražitve energentov in ostalih vhodnih resursov vpliv tudi na stroške izvajanja drugih občinskih gospodarskih javnih služb (urejanje in čiščenje javnih površin, 24-urne dežurne pogrebne službe …). Opozarjajo pa še, da so v analizi uporabljeni razpoložljivi podatki do konca aprila 2022 in še niso upoštevane pričakovane podražitve vhodnih resursov do konca leta 2022.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.