Slovenska vlada razmišlja o gradnji še enega nuklearnega reaktorja. Če se bo pokazala potreba zanj, ga bodo zgradili poleg že obstoječega reaktorja nuklearne elektrarne Krško (NEK).
Gradnjo drugega bloka NEK je vlada namreč uvrstila na seznam nacionalnih razvojnih projektov za obdobje 2007 – 2023, z njim pa želi zagotoviti varnost in kakovost oskrbe z električno energijo v Sloveniji. Z izgradnjo tega projekta se bo bistveno zmanjšala proizvodnja toplogrednih plinov, zmanjšala se bo odvisnost od uvoza električne energije, zaradi konkurenčne cene elektrike iz takega objekta pa bi se ohranila in povečala konkurenčnost slovenskega gospodarstva, so prepričani vladni analitiki.
Drugi reaktor bi bil zgrajen samo v primeru, da naša država vse večjih potreb po električni energiji ne bi mogla pokriti z drugimi viri, predvsem obnovljivimi. „Povečanje porabe električne energije zahteva potrebo po zagotovitvi dodatnih virov. Ti so lahko domači ali tuji. Interes vsake države je, da izrabi najprej ugodne domače vire in s tem omeji odvisnost od uvoza,“ so zapisali v vladni resoluciji o razvojnih projektih.
Trenutno se vsa potrebna energija zaradi povečane porabe uvaža, zato odvisnost od uvoza raste in odstotkovno presega sosednje države. Trajnostni razvoj je odvisen od razpoložljivosti in cene energije. Slovenija že danes potrebuje vsaj 400 MW v pasu za pokrivanje svojih potreb. V naslednjih letih pa bo zaradi dotrajanosti obstoječih objektov potrebovala še dodatnih 500 MW.
„Ob tem bo treba zagotoviti trajnostni razvoj ob vzdržnih minimalnih vplivih na okolje. Alternativni projekt gradnje II. bloka NEK bi lahko bila plinska elektrarna (ki pa je stroškovno manj ugodna in strateško bolj občutljiva) oziroma viri iz projekta trajnostne energije in ekonomije vodika,“ je še zapisano v resoluciji.
Na vladi tudi menijo, da uvoz energije ne pride v poštev, saj je Slovenija že zdaj zelo odvisna od uvoza. Gospodarski minister Andrej Vizjak ob tem pravi, da je gradnja drugega reaktorja zelo možna in da Slovenija računa tudi na to možnost. Vizjak je ob tem tudi dodal, da bo ob morebitni izgradnji treba rešiti tudi problem odlagališča radioaktivnih odpadkov.
Drugi blok NEK bi postavili poleg starega, stal naj bi najmanj 2 milijardi evrov, financiral pa bi ga lastnik slovenskega dela obstoječe nuklearke, podjetje Gen energija. Elektriko iz novega reaktorja bi začeli proizvajati leta 2017, megavatna ura električne energije bi stala po konkurenčni ceni med 35 do 40 evri.
Nevladni 'zeleni' aktivisti in prebivalci v okolici nuklearke ob tem opozarjajo, da je jedrska energija konkurenčna le na videz, saj v njeno ceno niso všteti vsi zunanji stroški, med drugim tudi tveganje zaradi jedrske nesreče ter potresna ogroženost območja, kjer stoji NEK.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.