Odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je danes obravnaval predlog novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju in ga pripravil za obravnavo na plenarni seji državnega zbora. Med predlaganimi dopolnili je v novelo uvrstil t.i. kompromisni dopolnili, ki predstavljata uzakonitev dogovora med vlado in sindikati javnega sektorja.
Na odboru za notranjo politiko je koalicija v dogovoru s sindikati predlagala dva amandmaja, s katerima na bi bili tudi sindikati zadovoljni. Kot je pojasnil predsednik odbora Drago Koren (NSi) za 24ur.com je Tatjana Labernik iz Konfederacije sindikatov Pergam dejala, da bi bila taka rešitev sprejemljiva za večino sindikatov. Tudi Labernikova je za 24ur.com potrdila, da je takšna rešitev dobra za njihove člane, ki bi jih sprememba sicer najbolj prizadejala.
Pojasnila, da so za razliko od prej, ko bi bila napredovanja, ki jih posameznik lahko prenese iz starega v nov plačni sistem omejena na pet razredov, predlagano novelo spremenili na prenos napredovanj do deset razredov. "To je pomembno za naše člane,“ je še dejala Labernikova, ki meni, da je sedanji predlog bistveno boljši od prejšnjega.
Vlada je zakon pripravila v četrtek
Ko je vlada v četrtek novelo predlagala so se sindikati javnega sektorja do nje negativno opredelili. Vlada je na dopisni seji pripravila novelo zakona, ki naj bi natančneje opredelila prenos števila razredov napredovanja v nov plačni sistem ter s tem omogočila nemoten prehod v novega. Temu so se takoj uprli sindikati, ki pravijo, da je to kršenje dogovora iz kolektivne pogodbe. V skrajnem primeru grozijo tudi z odpovedjo kolektivne pogodbe, s stavkami in ustavno presojo. Vlada pa odgovarja, da je sprememba minimalna in da hočejo z novelo le jasno določiti dikcijo, ki se tiče števila razredov napredovanj.
Nova rešitev ali novi zapleti?
Danes zjutraj naj bi s sindikati vendarle našli skupno rešitev, potem pa bi odbor za notranjo politiko v DZ poslal nov predlog novele. Sekretar na ministrstvu za javno upravo Roman Rep je zato danes dopoldne predlagal, da odbor za notranjo politiko, ki novelo obravnava, sejo prekine in jo nadaljuje ob 12. uri, ko bi se lahko do rešitve opredelili tudi sindikati. Sejo so nadaljevali šele ob 21.30. Labernikova iz Konfederacije sindikatov Pergam je glede tega povedala, da bi bila rešitev, ki jim jo je predstavila vlada, za sindikate verjetno sprejemljiva, a jo morajo še natančno preučiti.
Iz Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) pa so sporočili, da ne dajejo soglasja k noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju. SVIZ se zdi namreč način spreminjanja zakona po tem, ko so bile podpisane kolektivne pogodbe, nesprejemljiv.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.