Časopis Dnevnik piše, da hrvaška družba Agrokor, ki je v lasti Ivice Todorića, snuje sovražni prevzem Mercatorja, pri tem pa naj bi mu pomagala celo Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD). Njihov cilj je pridobiti najmanj polovični delež. Agrokor naj bi se nameraval najprej odzvati na poziv za javno zbiranje pisnih zavezujočih ponudb Skupine Pivovarna Laško, ki ima v lasti 23,3-odstotni delež slovenske trgovinske družbe. Razpis se izteče 9. marca, iz pivovarne pa so danes sporočili, da bo na javnem razpisu izbran najboljši ponudnik. Sredi aprila naj bi Agrokor po načrtih že pripravil dogovor z Laščani in odkupil njihov delež. 30. aprila naj bi javno objavili ponudbo za prevzem Mercatorja.
Vlogo financerja za prevzem naj bi igrala Unicredit banka s svojo Zagrebačko banko. Vlogo finančnega svetovalca za prevzem tokrat igra JP Morgan, ki naj bi po pisanju Dnevnika v Sloveniji v ta namen že najel odvetniško pisarno Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji. Pri investiciji naj bi sodeloval tudi EBRD, sicer lastnik 8,3-odstotnega deleža v Agrokorju, nedavno pa je evropska banka financirala tudi prevzem Droge Kolinske, ki jo je prevzela Atlantic grupa. Dokončno naj bi odločitev za prevzem še ta teden dogovorili v Milanu na sedežu banke Unicredit, kjer se je mudil tudi Todorić.
Dnevnik piše, da naj bi nakup financirali s posojilom v višini pol milijarde evrov, razliko pa naj bi zagotovila Todorić in EBRD. Evropska banka naj bi bila pripravljena vložiti med 50 in 100 milijoni evrov, Mercator pa je trenutno na trgu glede na ceno delnic vreden okoli 600 milijonov evrov. Prevzemna cena bi morala biti seveda nekoliko višja, tako da bi moral potencialni prevzemnik za celo družbo odšteti okoli 750 milijonov.
Zakaj v tak nakup?
Agrokor tak prevzem Mercatorja mika predvsem zaradi sinergijskih učinkov, ki bi mu omogočili, da bi kupnino poplačal v razmeroma kratkem času, piše Dnevnik. V prvi vrsti bi bilo to na račun slovenskih dobaviteljev in Mercatorjevih zaposlenih. Slovenski časnik tudi dodaja, da naj bi Agrokor izračunal, da bi zaradi skupne nabave in logistike z združevanjem nabav na letni ravni prihranili 120 milijonov evrov. Davek pa naj bi plačali tudi zaposleni, saj naj bi novi lastnik na trgih, na katerih je prisoten "najboljši sosed", odpustili od pet do deset odstotkov zaposlenih oziroma povedano drugače, v treh letih naj bi brez službe ostalo okoli 2000 ljudi. Na Hrvaškem naj bi zaradi varstva konkurence odprodali tudi večino Mercatorjevih sredstev, saj je Agrokor tam lastnik Konzuma, sicer največje trgovinske verige.
Zelo mikavne naj bi bile tudi Mercatorjeve nepremičnine. Skupna vrednost le-teh naj bi bila kar 1,7 milijarde evrov in naj bi bile večinoma neobremenjene s hipotekami, dobro tretjino vrednosti predstavljajo zemljišča. Mercator naj bi bil zadolžen za okoli 1,1 milijarde, razlika med vrednostjo nepremičnin in zadolženostjo pa je znesek, ki bi zadostoval za poplačilo prevzema, hkrati pa tudi za sanacijo finančnega položaja Agrokorja.
Križanič nekih čvrstih podatkov še nima
Na poročanja o namerah Agrokorja se je danes odzval tudi minister za finance Franc Križanič. Dejal je, da o načrtovanju sovražnega prevzema Mercatorja s strani hrvaške družbe Agrokor nekih čvrstih podatkov še nimajo. "Kaj, če raje ne bi odgovarjal. Moramo videti za kaj pravzaprav gre," je dodal.
'Združena Mercator in Konzum odlična poslovna zgodba'
Medtem so iz Agrokorjeve službe za odnose z javnostmi povedali, da "sta združena Mercator in Konzum odlična poslovna zgodba, ne zgolj za Slovenijo in Hrvaško, temveč tudi za celotno regijo in da bi njuno povezovanje ustvarilo najuspešnejšo trgovsko podjetje na tem področju". "Seznanjeni smo z napovedanim razpisom za nakup delnic Mercatorja v lasti Pivovarne Laško in se odločamo glede vključitve. Za celoten projekt obstaja interes največjih svetovnih vlagateljev," dodaja direktorica odnosov z javnostmi Agrokorja Anja Linić. Kot so pojasnili, ne gre za sovražni prevzem. "V svojih prejšnjih nastopih do Mercatorja smo v družbi Agrokor vedno ravnali transparentno in prijateljsko, kakor je razvidno tudi iz lanskoletne ponudbe za nakup delnic Mercatorja, za katero smo se odločili zato, ker spoštujemo Mercator in uspeh, ki ga je le-ta doslej dosegel na trgu", so še odgovorili.
Poudarili so tudi, da pričakujejo, da bi Mercator postal vodilni na največjih trgih v regiji in bi deloval kot samostojna družba pod isto blagovno znamko in dolgoročno dosegel višjo stopnjo zaposlovanja v domačem in tudi na regionalnem tržišču. "Njegov nadaljnji razvoj bi izvajali v sodelovanju z obstoječimi delničarji, zaposlenimi in dobavitelji, s pomočjo dolgoročnega partnerstva s slovenskimi proizvajalci pa bi omogočili dodatno povečanje obsega prodaje in odpiranje novih trgov", so še pojasnili v Agrokorju.
Agrokor poskušal že dvakrat
To ni prvi poskus Agrokorja za "napad" na slovenskega trgovca. Prvič je poskusil leta 2009, ko je delež prodajal takratni predsednik uprave Pivovarne Laško Bojan Šrot, drugič pa v začetku lanskega leta, ko so interes na trgu preverjale banke, ki so Infond Holdingu in Istrabenzu zasegle Mercatorjeve delnice. Že februarja lani je Dnevnik poročal, da sta avstrijska izpostava banke Unicredit in Zagrebačka banka, ki je del skupine Unicredit, Todoriću poslali podporno pismo, v katerem so zapisali, da bo Unicredit Corporate and Investment v sodelovanju s konzorcijem izbranih bank " podprl Agrokor in mu zagotovil kreditni aranžma. Namen le-tega naj bi bila pridobitev do 100-odstotnega deleža Mercatorja.
Agrokorju gredo pri njegovih načrtih zelo na roko težave sedanjih lastnikov Mercatorja. Pivovarna Laško prodaje ne more ustaviti, saj si s tem zagotavlja solventnost, v to pa jo silijo tudi banke, saj je pivovarna izdatno zadolžena. Dejstvo je tudi, da si tuje banke močno želijo prodati svoje deleže, ki so jih pridobile z že omenjenimi zasegi. Bolj previdne pa so domače banke, saj se zavedajo posledic prodaje Mercatorja za slovensko živilsko-predelovalno industrijo. Agrokor je v prednosti pred investicijskimi skladi, ki so se tudi zanimali za nakup Mercatorja, saj je kot strateški partner pripravljen ponuditi višjo kupnino.
Delnice Mercatorja danes poskočile
Današnje poročanje o namenih Agrokorja pa je hitro vplivalo tudi na ceno delnic Mercatorja. Med trgovanjem na Ljubljanski borzi so prav delnice najboljšega soseda najbolj poskočile, in sicer so se podražile za skoraj štiri odstotke.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.