Poslanska skupina SDS je danes vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali paket ukrepov SDS za izboljšanje gospodarske rasti in pet zakonov, ki jih je vložila poslanska skupina. Po besedah poslanca Jožeta Tanka bi bilo zaradi resnosti razmer smiselno izredno sejo DZ sklicati še pred redno sejo.
Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril Tanko, Slovenija hitro tone v gospodarsko krizo in po obsegu bruto domačega proizvoda že zaostaja za povprečjem EU. Da vladni ukrepi niso dobri, primerni in učinkoviti, po njegovih besedah ne kažejo zgolj opozorila opozicije in domačih analitičnih institucij, temveč tudi opozorila Evropska komisije in Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD). "Vlada očitno tava, učinkovitih ukrepov ni pripravila. Kot posmeh vsemu pa se vlada prednostno posveča ukrepom in zakonom, ki z reševanjem krize nimajo nobene povezave," je poudaril Tanko.
V poslanski skupini SDS so tako poleg obsežnega paketa ukrepov za izboljšanje gospodarskih in socialnih razmer v Sloveniji v parlamentarno proceduro vložili tudi pet zakonskih predlogov, s katerimi želijo predvsem spodbuditi gospodarsko rast, delno pa so namenjeni tudi blažitvi posledic krize. Gre za predloga zakonov o javnih financah in o pomoči gospodarstvu v času gospodarske krize s spodbujanjem zasebne potrošnje ter predloge novel zakonov o dohodnini, o davku od dohodka pravnih oseb in o davku na dodano vrednost (DDV).
Z zakonom o javnih financah bi se po Tankovih besedah odpravile birokratske ovire, za kar si je SDS prizadevala že v prejšnjem mandatu. Zakon bi podjetnikom in gospodarskim družbam omogočil, da bi z enim samim nakazilom plačali vse obveznosti, ki jih imajo do države oziroma državnih institucij, država pa bi nato nakazilo razpršila po ustreznih postavkah. S tem bi se, tako Tanko, nekaj prihranilo tudi na provizijah in predvsem veliko naredilo pri poenostavitvah.
Pomoč gospodarstvu
Zakon o pomoči gospodarstvu v času krize s spodbujanjem zasebne potrošnje po besedah poslanca Zvonka Černača predvideva dva temeljna ukrepa: prvi so subvencije v višini 10.000 evrov mladim družinam in posameznikom, ki še niso dopolnili 33 let, ki prvič rešujejo stanovanjski problem, in določilo, da ministrstvo za finance pripravi ustrezne ukrepe, s katerimi bi se omililo najemanje hipotekarnih posojil. Drugi ukrep pa je subvencioniranje zamenjave starega osebnega avtomobila za novo, okolju bolj prijazno vozilo v višini tisoč evrov na vozilo.
Predlog novele zakona o dohodnini med drugim uvaja poenostavljeno ugotavljanje davčne osnove za obdavčitev za večje število davčnih zavezancev, ki imajo dohodke iz dejavnosti. Zakon zvišuje tudi mejo prihodkov davčnega zavezanca iz naslova opravljanja dejavnosti z 42.000 na 100.000 evrov za ugotavljanje davčne osnove za prihodnje leto na podlagi normiranih odhodkov. Predvidena je tudi povečana davčna olajšava za vlaganje v raziskave in razvoj, in sicer z 20 na 40 odstotkov zneska, je pojasnil Rado Likar.
Predlog novele zakona o davku od dohodka pravnih oseb predvideva znižanje splošne davčne stopnje. Ta bi po besedah Marjana Bezjaka za leto 2008 znašala 20 odstotkov od davčne osnove, v letu 2009 bi splošna davčna stopnja znašala 19 odstotkov, v letu 2010 in dalje pa 18 odstotkov od davčne osnove. Investicijska olajšava bi znašala 30 odstotkov od investicijskega zneska, splošna olajšava za investicije v raziskave in razvoj pa bi se z zdajšnjih 20 povečala na 40 odstotkov investicijskega zneska, pri čemer že veljavna davčna regijska olajšava ostaja.
Kot je pojasnil Andrej Vizjak, poslanska skupina SDS v predlogu novele zakona o DDV predlaga, da se preplačan DDV vrne takoj po obračunu, v sedmih dneh, in ne šele naslednje leto. Z zakonom bi se zvišal tudi prag obdavčljivega prometa, od katerega sme zavezanec obračunavati in plačati DDV po plačani realizaciji, in sicer z 280.000 na 7,3 milijona evrov. Predlagana je tudi znižana, 8,5-odstotna davčna stopnja za vse primere dejavnosti, ko to dopušča tudi evropski pravni red.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.