Gospodarstvo

SDS: Za znižanje bonitetne ocene ni kriv padec pokojninske reforme

Luxembourg/Ljubljana, 04. 10. 2011 18.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Znižanje bonitetne ocene je posledica padca pokojninske reforme, je dejal finančni minister Križanič. V SDS pa pravijo, da bonitetni hiši Moody's in Fitch med razlogi za znižanje navajata nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Franc Križanič
Franc Križanič FOTO: Miro Majcen

Znižanje bonitetne ocene Slovenije je v prvi vrsti nedvomno posledica padca pokojninske reforme, je danes v Luksemburgu dejal finančni minister Franc Križanič, ki je sicer prepričan, da bo Slovenija pravočasno zmanjšala primanjkljaj. Razmere v območju evra pa je ocenil kot kritične zaradi počasne odzivnosti evroskupine.

"Znižanje ratinga je v prvi vrsti posledica padca pokojninske reforme - tu ni nobenega dvoma," je poudaril minister, ki opravlja tekoče posle. Agencije so po njegovih besedah počakale nekaj mesecev in se nato odzvale. "V ozadju je vprašanje, ali smo sposobni varčevati na dolgi rok," je menil minister in poudaril, da bo po volitvah treba najti ustrezno energijo in izpeljati reforme.

Minister je sicer razmere v območju evra ocenil kot "kritične zaradi sorazmerno počasne odzivnosti evroskupine". A kljub temu je izrazil pričakovanje, da bo območje evra vendarle našlo prave ukrepe, dalo signal trgom in omogočilo njihovo normalno ravnanje v naslednjem letu.

Križaniča skrbi predvsem negativen vpliv dolžniške krize na medbančni kapitalski trg. "Pričakujemo hitrejšo akcijo," je poudaril in spomnil, da je Slovenija svojo nalogo opravila in potrdila krepitev začasnega kriznega sklada (EFSF) tudi v obdobju med dvema vladama s polnimi pooblastili.

Julija dogovorjena razširitev delovanja in povečanje prožnosti EFSF, ki deluje kot kreditor na zadnji ravni, med drugim pomeni, da bo lahko ta uporabljen tudi v pomoč državam pri dokapitalizaciji finančnih ustanov.

Na vprašanje, ali je bila na sedemurnem zasedanju evroskupine zaradi znižanja bonitete državi in bankam izpostavljena tudi Slovenija, je minister odgovoril nikalno. "Ne, nismo med tovrstno ranljivimi, izpostavljenimi državami," je dejal.

Ob tem je opozoril, da se bo problem pojavil, če se bo kontaminiral medbančni trg, saj bodo v tem primeru vse banke v Sloveniji pod velikim pritiskom, kje dobiti nove vire, kar bo privedlo do pritiskov na gospodarstvo in po najslabšem scenariju do precejšnje gospodarske recesije.

Slovenija ima sicer po njegovih besedah "čvrste gospodarske temelje", a da njena rast temelji na izvozu in je tako v tem kontekstu ranljiva za morebitno recesijo, če bi se ta ponovila ob morebitni neučinkovitost pri sanaciji problemov grškega dolga in prenosa težav na ostale države.

"V tem kontekstu se na Slovenijo se ne gleda kot na problem," je sicer menil minister. Je pa po njegovih besedah problem vprašanje, ali so bile dosedanje dokapitalizacije samo nekaj začasnega in se bo dolg res konsolidiral po načrtih.

Rok za ustrezno zmanjšanje primanjkljaja je za Slovenijo leto 2013.
Rok za ustrezno zmanjšanje primanjkljaja je za Slovenijo leto 2013. FOTO: Reuters

Nekonkurenčnost, dokapitalizacije in politična nestabilnost

Odbor za finance v strokovnem svetu SDS pa je ocenil, da za znižanje bonitetne ocene Slovenije ni kriv padec pokojninske reforme. "To dokazujeta poročili obeh mednarodnih bonitetnih hiš Moody's in Fitch, ki med razlogi za znižanje ocene navajata nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva, potrebo po dokapitalizaciji državnih bank ter politično nestabilnost. Nobena bonitetna agencija pa ne navaja pokojninske reforme kot temeljnega razloga za padec ocene," so zapisali v odzivu.

V SDS obžalujejo znižanje bonitetne ocene Slovenije, ob tem pa poudarjajo, "da je bila predvsem posledica dejstva, da vlada ni konsolidirala javnih financ oziroma da je prekomerno trošila ter se prekomerno zadolževala na račun prihodnjih rodov".

'To bi bil nov Lehman Brothers'

Finančni ministri EU so sicer danes ocenili uspehe posameznih držav pri odpravljanju presežnega primanjkljaja. Slovenija je kot večina članic Unije v postopku zaradi prekomernega primanjkljaja.

Minister je spomnil na nekatere nepričakovane in sorazmerno visoke izdatke v letošnjem letu v višini 1,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), ki so bili namenjeni dokapitalizacijam, a izrazil prepričanje, da bo Slovenija vendarle pravočasno ustrezno zmanjšala primanjkljaj.

Na vprašanje, kaj bi pomenil scenarij nadzorovanega bankrota Grčije, pa je minister odgovoril, da bi bil to "nov Lehman Brothers". "Konec sveta ravno ne bi bilo, a spet bi prišlo do precejšnje recesije, ki je sicer že na poti zaradi prepočasnega odzivanja in govoric o bankrotu," je še dejal.

Minister je še pojasnil, da se pripravlja študija o vzdržnosti grškega dolga, ki naj bi bila skupaj z oceno grških ukrepov predstavljena sredi oktobra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User665576
06. 10. 2011 15.28
obe strani so isti, skrbijo le za svoje interese, oz interese elite v strankah.
brko1952
06. 10. 2011 15.20
Veliko je kriva sd ,še več pa aroganca sds.Priti na oblast je njihova prioriteta,drugo jih ne briga...
Puppupapa
06. 10. 2011 11.28
pred 20 leti smo želeli svobodo in demokracijo... in kaj smo dobili? v najdražji in najbolj kičast papir zavito sranje!
Jo Va
06. 10. 2011 08.57
Za znižanje bonitetne ocene so krivi predvsem tajkunski krediti in grozljivo zadolževanje Pahorjeve vlade.
jagermeister1
06. 10. 2011 07.41
Problem se je začel že po osamosvojitvi ko je šla Slovenija prehitro v privatizacijo in omogočila določenim da so čez noč postali lastniki podjetij , ki so bila gonilna sila slovenskega gospodarstva , in so bila poznana tudi v svetu. Ti direktorji so pa na hitro pobrali denar iz računov , podjetja pa so pustili propasti. V svetu ne moreš biti konkurenčen če ta podjetja niso konkurenčna doma . Poglejmo TAM Maribor............TAM je proizvajal tako za vojsko kot za civilno uporabo , tako bi se vojska bistveno ceneje opremila s tovornjaki kot se je , pa poglejmo še gradbince , ki bi s TAM kamioni po gradbiščih prepeljali isto količino kot so z Nemškimi kamioni.......hočem povedat da bi delavci TAM imeli delo ,denar od prodaje kamionov bi ostal v Sloveniji , tako pa se denar steka v tujino..........in bilo je ogromno podjetij ,ki jih je uničila pogoltnost menadžerjev..........ni dovolj da samo preprodajaš , rabiš tudi proizvajati
drago štubljar
05. 10. 2011 20.38
sds je sigurno kriv za marsikaj v sloveniji cilj im je da ce sloveniji slapse gre bulje je za sds da prideju na oblast
drago štubljar
05. 10. 2011 20.37
sds je sigurno kriv za marsikaj v sloveniji cilj im je da ce sloveniji slapse gre bulje je za sds da prideju na oblast
User475943
05. 10. 2011 12.40
Smo zavožena država,z zavoženimi politiki,ki so poskrbeli samo zase in ki so zavozili še tisto malo sociale,ki je ostalo.In rezultat je tu-zadolžena država, peščica bogatih,ki trka na vrata Forbesovi lestvici in vedno večje število brezposelnih,lačnih in nezadovoljnih.In v takih primeri ni izhoda,kapital dela svoje,ščiti kriminalce in multiplicira ukradeno,v parlamentu pa ostajajo vedno eni in isti obrazi,ki to ob solidni nagradi dovolijo.
scipio
05. 10. 2011 12.34
extradeluxe04.10.2011, 20:03 "...upam pa da veste kaj pomeni bit nekonkurenčen!? Preveč režije, preveč javne uprave in zato previsoki davki, premala produktivnost delavcev, previsoke plače..." to je sicer tudi res, kar pišeš, a le za LOHN-POSLE. ti so pa slepi rokav razvoja, ker se bo prej ali slej našel nekdo, ki bo delal v nedeljo ali ponoči ali s pomočjo osemletnikov in bo naročniku nudil cenejšo uro kot ti. pozabil si namreč BISTVENI ELEMENT konkurenčnosti: tržna zanimivost programov. ti lahko danes proizvajaš trabante in moskviče in stoenke brez vseh davčnih in ostalih režijskih bremen, pa ti jih ne bo nihče kupoval. če nimaš konjunkturnih in tehnološko naprednih programov, je manj škode, če ne delaš nič in namesto tega ješ banane, dokler seveda so...
User446261
05. 10. 2011 08.27
dejstvo, da so banke kreditirale nekakšne menedžerska lastninjenja, nepremičninske in finančne špekulacije naših vrlih tajkunov, namesto da bi se vlagalo v posodobitev gospodarskih družb in razvoj, verjetno ni vplivalo na konkurenčnost!?
User474588
04. 10. 2011 21.51
KRAVATARJEM SPLOH NIMAŠ KAJ VERJET.
Jimi1
04. 10. 2011 21.41
Križanič, kdo misliš, da ti še kaj verjame? Zavozil si !
tali?ni tom
04. 10. 2011 21.30
refrod 91 si se odločil ali tvoji starši za "drugo švico" in sedaj jo imaš !!!!! zato ne javaj ! BI SE PA MORALI V SLOVENIJI LJUDJE KOT TI IN JAZ KI SVA SI ZELO PODOBNA IN KOT JE NAMA PODOBNIH VEČINA SLOVENCEV ODLOČIT ZA SISTEM KI SO GA UPELAL ISLANDCI PO KRIZI KI SO JOP FASAL KOT PRVI IN KI NI VEČ TRŽNI KAPITALIZEM AMPAK EKONOMSKI SOCIALIZEM RECIMO IN KJER JE DRŽAVA PREVZELA VSE VITALNE FIRME IN SEVEDA BANKE V SVOJE-LJUDSKE ROKE IN SE IZKOPALA IZ KRIZE ! TAM SO SE LJUDJE NA REFERENDUMU ODLOČILI DA NE BOJO PLAČEVAL LOPOVŠČIN BANK KOT JO MI , VSAJ NLB NONSTOP AMPAK SO STVAR VZELI V SVOJE ROKE IN SO KRIZO PREMAGAL , MEDTEM KO NAŠI VRLI POLITIKI ŠE ZMERAJ VERJAMEJO DA BOJO V NEDOGLED KRADLI NAM POŽRLI POKOJNINE,PREMOŽENJE,AVTE,IZPITE,ZDRAVSTVO IN VSE KAR SE ENEMU V BRUSLJU PREBLISKNE IN TO VRŽE NA MIZO !! TEGA MORA BIT KONEC IN TO TAKOJ , KER DRUGAČ NAM BO POLITIKA PRODALA DRŽAVO DA BOMO NAROD BREZ DRŽAVE !!!!!
User477006
04. 10. 2011 21.10
sam ne rdečkarjim verjet, vsak dan delam bolj, v žepu pa imam vedno manj aja pa avgustovske plače še nisem dobil, mogel bi jo pa 18. septembra-to je posledica trenutnega vodenja države bravo in hvala za ves denar ki sem ga na pošten način zaslužil v upanju, da ga bom dobil čim prej, da se bom še naprej preživljal iz meseca v mesec nimam lizingov, zelo majhen kredit in sem izobražen še enkrat hvala za prelepo življenje ,ki ga imamo mladi v sloveniji
extradeluxe
04. 10. 2011 20.03
upam pa da veste kaj pomeni bit nekonkurenčen!? Preveč režije, preveč javne uprave in zato previsoki davki, premala produktivnost delavcev, previsoke plače. To so sistemski dejavniki. Potem pa so tu še anomalije sistema kot so kraje, neplačilna disciplina, fiktivna podjetja, takoimenovani tajkuni, ipd. Če vse te dejavnike obrnemo, bomo izredno konkurenčni. Kje začneti?
alko10000
04. 10. 2011 19.53
in zakaj ste mi brisal kometar????!!!!!!!!!!
User402464
04. 10. 2011 19.45
GSG-9 Po katerem scenariju misliš? Če ga zaprejo ali če uspejo uničiti dokaze? Nerodno je, ker so dokazi tudi na ostalih evropskih sodiščih. Izgleda, da se bomo morali odločiti na prvo varianto. Juhej. Če zadosti močno verjameš, se vedno najde kaka rešitev.
User714119
04. 10. 2011 19.39
Ocena je rezultat podmiznega delovanja stranke SDS in njenega hrepenenja po oblasti.
User508468
04. 10. 2011 19.34
ne krivo je ker je janša čedalje bolj plešast pa vedno več otrok ima
Tonček Balonček
04. 10. 2011 19.28
Seeveda da ne, vpliva predvsem dejstvo, d abo na perdčasnih volitvah večino dobila SDS, njen perdsednik je pa v sodnem procesu in mu grozi do 8 let zapora. Kdo bo pa vlagal v takšno državo? Upajmo, d abodo umaknili in uničili vs edokaze, ki jih baje sploh ni, sicer nam trda prede! Kriv je pa Vcikel, delno tudi Kos in kresalka, Golobič, Jankovič, predvsem pa Kučan!