Slovenski državni holding (SDH) je v imenu Republike Slovenije uspešno izvedel postopek pospešenega zbiranja ponudb dobro poučenih vlagateljev (ABB) za 1.999.999 delnic NLB. Dosežena cena je 54,75 evra za delnico in 10,95 evra za GDR. Skupna kupnina od prodaje tega paketa znaša 109,5 milijona evrov.
Slovenija bo od dividend prejela 123,8 milijona evrov
Delnicam, ki so bile predmet prodaje, so pripadle tudi dividende v višini 7,13 evra na delnico, kar pomeni, da bo Republika Slovenija iz naslova teh delnic leta 2019 skupaj prejela 123,8 milijona evrov. Prenos in plačilo delnic sta predvidena 21. junija 2019.
Z navedeno transakcijo so se v lastniško strukturo NLB uvrstili kakovostni mednarodni institucionalni investitorji, kar pomeni pomembno osnovo za zagotavljanje konkurenčnosti banke in za njen nadaljnji razvoj v prihodnje, so sporočili iz SDH.
Prenehale veljati nekatere zaveze Slovenije EK
V postopku prodaje je uporabljena metoda ABB običajna tržna metoda, ki sledi izvedenemu postopku IPO. Gre za metodo, preizkušeno na mednarodnih trgih, ki se izvede tako, da se v kratkem časovnem obdobju dobro poučenim vlagateljem ponudijo delnice (večinoma so vlagatelji največji obstoječi delničarji, nabor pa se lahko razširi tudi z novimi investitorji), kar omogoča hitrejšo in učinkovitejšo izvedbo postopka prodaje.
Z navedeno prodajo so prenehale veljati nekatere zaveze, ki jih je Republika Slovenija dala Evropski komisiji (EK) ob odobritvi državne pomoči leta 2013, kar bo pozitivno prispevalo k nadaljnji rasti in razvoju NLB Skupine.
NLB je skladno s Strategijo upravljanja kapitalskih naložb opredeljena kot pomembna naložba.
Igor Kržan, predsednik uprave SDH, je po potrditvi transakcije povedal: "Veseli smo, da nam je uspelo uspešno končati eno največjih in najbolj zahtevnih privatizacij v Sloveniji. SDH je skrbno pretehtal izbor časovnega okna za izvedbo transakcije in jo izvedel v rokih, ki so v interesu tako Republike Slovenije kot tudi NLB, saj s prodajo prenehajo veljati nekatere zaveze EK. NLB bo tako lahko znova z vsemi svojimi zmogljivostmi poslovala doma in na trgih JV Evrope ter začela enakopravnejše tekmovati s tekmeci. NLB tudi po privatizaciji ostaja samostojna slovenska finančna institucija, ki bo še naprej podpirala razvoj slovenskega gospodarstva ter še naprej predstavljala pomemben delež portfelja kapitalskih naložb, ki jih upravlja SDH."
Evropska komisija pozdravlja zaključek privatizacije NLB
Evropska komisija je pozdravila zaključek prodaje 75 odstotkov minus ene delnice NLB, s čimer je zaključena privatizacija največje slovenske banke, h kateri se je Slovenija zavezala v zameno za soglasje Bruslja k sanaciji banke konec 2013.
"Komisija pozdravlja, da je Slovenija izpeljala privatizacijo NLB in uresničila zavezo o prodaji 75 odstotkov minus eno delnico v lasti države. To je bila ena od ključnih zavez, na podlagi katerih je komisija odobrila državno pomoč banki," so navedli v komisiji.
Spomnimo, da je Slovenija zaradi prelaganja odločitve o prodaji v pogovorih s komisijo zaveze dvakrat spreminjala, nazadnje 10. avgusta lani, ko so v Bruslju odobrili prodajo vsaj 50 odstotkov banke do konca 2018, preostanek pa do konca 2019.
S tem, ko je Slovenija v celoti izpolnila prodajno zavezo, za banko odpadejo vsi omejitveni ukrepi, da pred tekmeci na trgu ne bi imela prednosti, razen prepovedi prevzemov, ki velja do konca leta, in zaveze za prodajo NLB Vite, ki je posledica tega, da ni celotnega tričetrtinskega deleža prodala lani, in o kateri sta država in banka s komisijo začeli pogajanja.
Po neuradnih informacijah bodo v komisiji še naprej spremljali izpolnjevanje preostalih zavez glede NLB, pričakujejo pa, da bo Slovenija izpolnila vse zaveze, ki jih je dala.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.