Slovenski državni holding (SDH) se je odločil in Cinvenovo ponudbo za nakup Telekoma zavrnil. "Slovenski državni holding, d. d. (SDH) obvešča javnost, da ne sprejema dodatnih pogojev, ki jih je ponudnik za nakup večinskega deleža delnic izdajatelja Telekom Slovenije, d. d. posredoval kot dodatek k zavezujoči ponudbi z dne 20. 5. 2015," so zapisali v sporočilu za javnost.
SDH je ocenil, da bi takšni dodatni pogoji za konzorcij prodajalcev predstavljali preveliko tveganje in bi lahko neutemeljeno pripeljali do znižanja kupnine. A dodajajo, da so še vedno pripravljeni transakcijo zaključiti pod pogoji, ki jih je potrdil nadzorni svet dne 10. 6. 2015.
Predsednik uprave SDH Matej Pirc je dejal, da "postopek uradno še ni zaključen." Žogico je SDH tako vrnil Cinvenu. Odgovor kupca pa pričakujejo v nekaj dneh. Pri tem mu niso postavili roka za odgovor, pričakujejo pa, da bo odziv zelo hiter.
Pirc je še povedal, da v okviru tega postopka ni možnosti, da bi ga denimo prestavili na jesen. "Tak postopek je težko ustaviti za par mesecev in ga potem nadaljevati transparentno do vseh potencialnih kupcev," je dejal.
V britanskem zasebnem naložbenem skladu Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za tričetrtinski delež v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju, se zaenkrat na to sporočilo SDH še niso odzvali. Po neuradnih informacijah iz virov blizu zadevi pa naj bi to zdaj pomenilo konec pogovorov o morebitni prodaji, kar bi pomenilo, da tudi tretji poskus privatizacije Telekoma ni bil uspešen.
Kakšni so bili pogoji?
SDH se je s tem odzval na odgovor, ki ga je v zvezi s prodajo Telekoma Slovenije od Cinvena prejel minuli konec tedna. V njem je Cinven pojasnil, zakaj Telekoma ne more kupiti brez predhodno rešenega vprašanja glede Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
V prevodu pisma, ki so ga objavile Finance, Cinven med drugim piše, da so že od začetka jasno povedali, da je njihova ponudba za Telekom Slovenije temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji družbe One.
Cinven v pismu med drugim piše, da so se v zadnjih dneh trudili najti rešitev, ki bi bila zadovoljiva za vse strani in v ta namen predlagali tri alternative.
Prva možnost je ta, da se strinjajo z avtomatsko rešitvijo v zadevi One in da torej plačajo 35 milijonov evrov in pokrijejo razliko takoj, ko se One proda.
Ob tem navajajo, da so pripravljeni počakati na dokončanje posla s Telekomom vse do 10. septembra letos, saj predvidevajo, da je to dovolj časa za zaključek transakcije v primeru One. Odlog plačila, ki so ga predlagali v torkovem dopolnilu, tako po navedbah Cinvena ne bo več potreben.
Druga možnost je, da opravljena transakcija v primeru One ostane pogoj za dokončanje posla za Telekom Slovenije. Toda, če pogoj ne bo izpolnjen in če torej transakcija ne bo zaključena, v tem primeru Cinven pričakuje, da je SDH dolžan plačati njihove stroške financiranja v primeru propadlega posla. Kot tretjo možnost navajajo, da se iz transakcije izloči One in popravi vrednotenje Telekoma za dogovorjeno kupnino za One.
Osnovno ponudbo so sprejeli
Nadzorni svet SDH je minulo sredo, kot je znano, sprejel osnovno zavezujočo ponudbo Cinvena za nakup skoraj treh četrtin Telekoma Slovenije, ne pa tudi Cinvenovih dopolnil, ki jih je posredoval v torek prejšnji teden.
Cinven je svojo zavezujočo ponudbo sicer dopolnil zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji, ki naj bi vnašale dodatno negotovost. A dopolnila za upravo SDH niso bila sprejemljiva.
Neuradno je sicer slišati, da v nobenem od omenjenih dveh odprtih postopkov ni pričakovati večjih težav. Makedonski varuh konkurence je sporočil, da imajo za odločitev glede koncentracije po združitvi hčerinskih družb Telekoma Slovenije in Telekoma Austria po zakonu čas do 9. julija.
Prvi mož Telekoma Slovenije ob odločitvi SDH: Po slovensko!
Na odločitev SDH, da ne sprejema dodatnih pogojev britanskega sklada Cinven za nakup večinskega deleža Telekoma Slovenije, se je na družbenem omrežju Twitter nocoj odzval tudi predsednik uprave Telekoma Slovenije Rudolf Skobe. "Inkriminirajmo in razvrednotimo. Slovensko. Na srečo so pravi cenilci vrednosti predvsem uporabniki", je zapisal.
Cerar odločitve SDH ne komentira
Premier Miro Cerar je seznanjen z današnjo odločitvijo SDH, da ne sprejema dodatnih pogojev, ki jih je družba Cinven dala za nakup večinskega deleža Telekoma Slovenije. Ker je postopek prodaje še v teku, pa odločitve SDH ne bo komentiral, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Premier Miro Cerar je sicer danes v DZ danes priznal, da je bil pred nastopom funkcije predsednika vlade skeptičen do privatizacije Telekoma Slovenije. A podjetje "mesečno propada", tudi zaradi dejanj politikov, pijavk, ki so prisesane nanj, slabih praks in premalo vlaganj. Cerar tako meni, da mora SDH samostojno zaključiti postopek prodaje državnega deleža.
Luka Mesec (ZL) je na Cerarja ob začetku junijske seje DZ naslovil poslansko vprašanje o privatizaciji Telekoma Slovenije. Med drugim je spomnil na številne Cerarjeve izjave v predvolilnem obdobju, ko se je sedanji premier izrazil za nenaklonjenega prodaji Telekoma.
Mesca je tako zanimalo, zakaj je Cerar prelomil svoje predvolilne obljube, glede na veliko nasprotovanje privatizaciji Telekoma v javnosti pa ga je tudi zanimalo, ali Cerar meni, da ima demokratični mandat za prodajo. Prav tako ga je zanimalo, kako si Cerar razlaga avtonomijo Slovenskega državnega holdinga (SDH) in ali je cena, ki jo je za državni delež v Telekomu ponudil sklad Cinven, ekonomsko upravičena.
"Preden sem stopil v to vlogo, sem bil izrazito zadržan do prodaje Telekoma Slovenije," je priznal Cerar. Vendar je zagotovil, da nikoli ni napovedal ali obljubil zaustavitve postopka prodaje. Nasprotno je vedno poudarjal, da bo v primeru, da zasede premiersko mesto, to zadevo potrebno ponovno preučiti in preveriti možnosti.
Vlado zavezuje sklep DZ o privatizaciji 15 podjetij, je spomnil Cerar. Hkrati so bili ob prevzemu mandata postopki v teku, njihova prekinitev pa bi ogrozila ugled Slovenije in bi lahko sprožila različne pravne postopke.
Cerar je po lastnih besedah v primeru Telekoma Slovenije "izrazil vso podporo SDH, da avtonomno dokonča že začeti postopek, kakor koli ga bo". Na končno odločitev ni želel vplivati in pritiska na SDH ni izvajal, je zatrdil. "Moja intervencija je bila ta: ne popuščajte pritiskom, vi ste avtonomen organ, ste strokovnjaki, izpeljite postopek, kot se je vlada – skupščina – zavzela v svojem stališču, in ne popuščajte grožnjam," je dejal.
Telekom ni prodan, postopek še traja "in pustimo SDH, da ga v skladu s postopki izvede", je pozval Cerar. Je pa vlada, kot je spomnil, umaknila pomisleke, kjer je to prosil SDH in je to bilo mogoče.
Glede primernosti ponujene cene je Cerar dejal, da to odločitev prepušča SDH. Spomnil pa je še, da v Evropi delujejo številni telekomunikacijski operaterji, ki so večinsko v zasebni lasti, pa odlično delujejo. Mesec ga je sicer glede tega opomnil, da je malo uspešnih telekomov v tuji zasebni lasti, še manj pa takih, ki bi bili v lasti tujih špekulativnih skladov.
Razlogi za možno prestavitev prodaje na jesen, kot predlaga Cinven, Cerarju niso v celoti znani, o njih tudi ne želi ugibati in špekulirati. "Če bo Cinven tu skušal manipulirati ali izsiljevati, potem seveda do prodaje ne sme priti, to je jasno in to tudi v SDH vedo," je poudaril. Premier sicer pričakuje, da se bodo potrpežljivo in konstruktivno pogovorili o vsem, "kajti postopek je že dolg, stroški, ki so do zdaj nastali, pa enormni". Postopka naj zato zdaj ne bi bilo smiselno na hitro prekinjati, "vse to je treba natančno proučiti in potem odločiti, kakšen naj bo izid na koncu".
Odzivi politike
Na ministrstvu za finance razumejo odločitev Slovenskega državnega holdinga (SDH), da ne sprejeme dodatnih pogojev britanskega zasebnega naložbenega sklada Cinven za nakup Telekoma Slovenije. Kot so poudarili v odzivu, SDH "spoštuje dobre poslovne prakse in slovensko zakonodajo, ki zelo jasno opredeljuje zavezujočo ponudbo".
Na ministrstvu so sicer izrazili obžalovanje zaradi odločitve potencialnega kupca, da dopolni ponudbo, saj da je vlada kot skupščina naredila vse, da bi do transakcije prišlo. Ravno tako sta po njihovih navedbah vse, da pride do dogovora, naredila tudi uprava in nadzorni svet SDH.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek se je odzval na zaplete ob prodaji Telekoma Slovenije. Kot je dejal, je nadzorni svet SDH sprejel zavezujočo ponudbo britanskega Cinvena. "Med resnimi poslovnimi partnerji na tej osnovi ne more biti nekih večjih novih diskusij,'' je dejal. Na novinarsko vprašanje o najnovejših zapletih sicer ni želel odgovarjati, saj da z njimi ni seznanjen. Je pa poudaril načelno stališče: "Mi smo tisto, kar je bilo zavezujoče, sprejeli, in v nadaljevanju pričakujem naš odgovoren odnos glede na vse to, kar sem prebral v časopisih."
Odločitev Slovenskega državnega holdinga (SDH), da ne sprejema dodatnih pogojev Cinvena za nakup večinskega deleža Telekoma Slovenije, je predsednik koalicijske DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec pospremil z besedami, da ponudnik očitno ni bil strateški kupec. "Ponudnik je pokazal svoj pravi obraz, in sicer da ni bil strateški kupec in da je očitno želel samo poceni dobiti Telekom," je dejal Erjavec.
Predsednik koalicijske SD Dejan Židan je v prvem odzivu na sporočilo SDH med drugim dejal, da se holding ne sme pustiti izsiljevati edinemu kupcu Telekoma. Obenem je ponovil, da v SD menijo, da je bila tudi prvotna ponudba nedostojna, saj da Britanci za Telekom ponujajo premalo.
Cena, ki jo Cinven ponuja za Telekom, po Židanovem mnenju ni prenizka za nekaj deset milijonov, amapk za več sto milijonov, odprtih pa je tudi veliko drugih zadev.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.