"Uprava SDH bo na podlagi zakona o gospodarskih družbah v čim krajšem času sklicala skupščino družbe in ji predložila v soglasje predlog za prodajo kapitalske naložbe Republike Slovenije in Slovenskega državnega holdinga v družbi Telekom Slovenije," je po seji nadzornega sveta povedal predsednik uprave SDH Matej Pirc in dodal, da sklic skupščine pričakujejo v šestih dneh.
Takšni odločitvi nadzornega sveta je botrovalo to, da prodajna pogodba vsebuje mehanizem razdelitve tveganj, povezanih s sodnimi spori in konkurenčnimi postopki, ki tečejo zoper Telekom Slovenije in katerega sestavni del je tudi posebno jamstvo države za morebitne obveznosti družbe Telekom Slovenije.
Drugi razlog je nejasna opredelitev pravne narave strateškosti potencialnega investitorja naložbe v Telekomu Slovenije, kot izhaja iz dokumentov vlade z dne 9. maja 2013 in 13. junija 2013.
Uprava SDH je sicer potrdila prodajo delnic. Ob tem ocenjuje, da bi v primeru soglasja skupščine SDH k predlogu za prodajo kapitalske naložbe države in holdinga v družbi Telekom Slovenije slednja dobila odgovornega lastnika z dobrimi izkušnjami iz sektorja telekomunikacij.
Ta bi po mnenju uprave lahko omogočil "obsežna vlaganja v razvoj Telekomove telekomunikacijske infrastrukture in omrežja za zagotavljanje najvišje kakovosti širokopasovnih fiksnih in mobilnih omrežij za slovenske zasebne in poslovne uporabnike, s čimer bo podpiral slovensko konkurenčnost v regiji in širše v Evropi".
"Vsebinskih utemeljitev odločitve uprave in predstavitve ponudbe kupca danes še ne moremo podati, ker postopek prodaje še ni zaključen. Ko bo skupščina podala končno odločitev, bomo javnosti podali vsa ustrezna pojasnila," je še pojasnil prvi mož SDH.
Cerar je presenečen, a vlada bo hitro reagirala
Premier Miro Cerar je danes dejal, da je nad odločitvijo nadzornega sveta SDH presenečen, je pa zagotovil, da bo vlada odigrala svojo vlogo.
"Zaradi te, polovične neodločitve proti SDH seveda ne bomo ukrepali neposredno. Mislim, da situacija dovolj govori sama zase. Dejstvo pa je, da smo ravnokar zaključili z javnim razpisom za nove nadzornike SDH in zdaj je še veliko bolj očitno, da ta t.i. neodvisna institucija, ki v tem primeru prelaga odgovornost na vlado, nujno potrebuje temeljito prenovo," je dejal Cerar.
Cerar sicer ni želel ugibati o končni odločitvi vlade glede prodaje Telekoma, poudaril pa je, da se vlada ne bo izmikala odločitvi. "Našo odločitev lahko pričakujete v prihodnjih dneh," je zagotovil.
Ponovil je, da je skrajno nenavadno, da je zadeva sploh prišla na vlado, in pojasnil, da naj bi vlado kot skupščino SDH za končno odločitev zaprosili zaradi vprašanja poroštev države in vprašanja, ali gre za strateškega investitorja.
"Res se sprašujem, kako to, da o takih, tudi strokovno obarvanih vprašanjih, ni sposoben odločiti SDH sam. To kaže na precej nenavadno situacijo," je bil kritičen premier Cerar.
Analitika: To je prelaganje odgovornosti
"Očitno je, da je nadzorni svet samo posredoval vroči kostanj naprej. Lahko bi rekli, da nihče noče prevzeti odgovornosti za kakršno koli odločitev. To ni dobra popotnica za nadaljnje privatizacijske postopke, saj bodo vsi kupci lahko zahtevali dodaten diskont. Slovenija zaradi tega izgublja na ugledu," je ocenil poznavalec borznega dogajanja in nekdanji prvi mož KD Skladov Matej Tomažin.
Meni, da politiki sploh ne razumejo, kaj s svojim obnašanjem povzročajo Sloveniji. "Po eni strani skrbijo za svoj lepi obraz v lokalni mikro javnosti, po drugi pa z nenehnim spreminjanjem pogledov ter pojavljanjem afer skrbno skrbijo, da imajo kupci vse boljšo pogajalsko moč. In s tem nižjo potencialno kupnino, ki si jo obeta Slovenija v sklopu privatizacije na splošno," je dejal.
"Žal nam tukaj ni pomoči, saj kako si drugače razložiti, da pri procesu privatizacije brez slabe vesti 'uničijo' par sto milijonov evrov, jeseni bodo pa z najboljšimi močmi ter velikanskimi napori iskali npr. simbolične evre za socialne dodatke," je bil kritičen Tomažin. Težko oceni, kaj se bo zgodilo na vladi, meni pa, da "s tem dobivamo še en politični resničnostni šov".
Vodja oddelka analiz v družbi Alta Invest Sašo Stanovnik pa je dejal, da se odločitev očitno prelaga, saj si redko kdo želi biti izpostavljen kot tisti, ki je zadnji in ki je s tem dokončno sprejel ali zavrnil prodajo Telekoma.
"Sicer verjamem, da je odločitev zapletena in težavna, še posebej če so poleg ekonomike - ali je ponujena cena višja ali nižje od ugotovljene oziroma ocenjene vrednosti in pričakovanj - v ozadju še drugi dejavniki in pritiski," je ocenil. Zato si ne bi drznil napovedati, kakšna bo odločitev vlade. Časa je očitno do srede, zaradi omenjene odločitve pa bo cena delnice še naprej nihala okoli 100 evrov, je ocenil Stanovnik.
Mramor: Odločitev SDH ni skladna z logiko njegove ustanovitve
Minister za finance Dušan Mramor pa je spomnil, da je nadzorni svet SDH dokončno odločitev o prodaji največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja na vlado preložil zaradi dveh vidikov prodaje - delitve tveganj v zvezi s sodnimi spori in konkurenčnimi postopki, ki tečejo zoper Telekom, in vprašanja, ali je britanski investicijski sklad Cinven strateški lastnik.
Kot je pojasnil, se jim še ni uspelo sestati in pogledati, kako naprej, zato tega ni mogel podrobneje komentirati. "Lahko pa rečem, da to ni ravno v skladu s tistim, kar je bila logika ustanovitve SDH," je dejal in dodal, da bi morale biti strokovne odločitve v skladu s smernicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj glede korporativnega upravljanja ločene od političnih. "Kar naj bi bila strokovna odločitev, se zdaj prelaga na politično, ampak smo tam, kjer smo," je sklenil.
Pirc na Mramorjev odziv: Uprava SDH si je vseskozi prizadevala za strokovne in ne politične odločitve
Glede očitkov finančnega ministra Mramorja, da se odločitev s strokovne ravni zdaj seli na politično in da odločitev SDH ni skladna z logiko njegove ustanovitve, je Pirc dejal: "Uprava SDH si je vseskozi prizadevala, da bi se odločitve sprejemale na strokovni ravni, in ne na politični, tako da v kolikor bodo žogico vrnili SDH, je to stvar nadzornega sveta, kako bo odreagiral."
Erjavec: Nadzorniki SDH si niso zaslužili plače
Prvak DeSUS Karl Erjavec še ne želi konkretno komentirati odločitve nadzornega sveta SDH. Njegova prva ocena pa je, da si nadzorniki SDH niso zaslužili plače, je dejal. Sicer pa bo za DeSUS ključna ocena, ali je Cinven strateški kupec. Če bodo podatki pokazali, da je, bodo s prodajo soglašali, sicer pa ne.
Mesec: Zdaj se bo pokazalo, koliko je Cerar mož beseda
Vodja poslancev ZL Luka Mesec odločitev nadzornikov ocenjuje kot edino pravilno. Pred vlado je po njegovem mnenju test, ali se bo držala obljub, da strateških podjetij ne bo prodajala. "Pri tej odločitvi se bo pokazalo, koliko je Miro Cerar mož beseda," pravi Mesec, saj je stranka SMC pred volitvami in po njih obljubljala, da strateških podjetij ne bo prodajala.
"Ko smo prišli do konkretne odločitve o Telekomu Slovenije, so poskušali ohraniti obraz s tem, da so rekli, da je to odločitev prejšnje vlade. Nadalje še, da je usoda Telekoma v rokah Slovenskega državnega holdinga," je dejal Mesec. Zdaj je odločitev po njegovih besedah v rokah vlade, pred njo pa "konkreten test, ali se bo svojih predvolilnih obljub držala ali jih bo prelomila".
Mesec ocenjuje, da bi moral biti Telekom po vseh kriterijih predloga strategije upravljanja državnih naložb klasificiran kot strateško podjetje.
Židan: Odločitev je zelo razumna
Prvaku SD Dejanu Židanu pa se odločitev nadzornikov zdi razumna. Člani vlade bodo odločitev lahko sprejeli na transparenten način in zanjo sprejeli tudi odgovornost, je poudaril Židan, ki odločanje pričakuje na naslednji redni seji vlade.
Spomnimo
Koalicija je bila v zadnjih tednih razdeljena glede vprašanja, ali naj o prodaji odloča vlada kot skupščina. Slednje je pričakovala SD, medtem ko sta bili SMC in DeSUS odločeni, da mora v skladu z zakonskimi pristojnostmi o prodaji odločiti SDH.
Britanski zasebni naložbeni sklad Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za okrog tričetrtinski delež v Telekomu, je sicer v sredo sporočil, da pričakuje odločitev prodajalcev do 10. junija. Zaradi omejitev na strani svojih virov financiranja se Cinven namreč po tem datumu ne more zavezati k izpolnitvi ponudbe.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.