Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (NS SDH), se je sestal na izredni seji, na kateri je obravnaval predlog uprave SDH za prodajo 100-odstotnega lastniškega deleža družbe Abanka d. d. NS SDH je podal soglasje, da se pogodba za prodajo in nakup delnic v družbi Abanka sklene z najboljšim ponudnikom, to je družbo NKBM.
Predsednik uprave SDH Igor Kržan je dejal, da je bil prodajni postopek precej dolg, a transparenten in konkurenčen. "To sta po mojem mnenju dva ključna dejavnika, če želimo uspešen prodajni postopek," je dodal. Predsednica nadzornega sveta SDH Karmen Dietner je povedala, da država izbranemu kupcu ni dajala nobenih jamstev za morebitne negativne posledice tožb, povezanih s sanacijo banke.
Več informacij o prodajnem postopku in vrednosti transakcije bo SDH podal po podpisu pogodbe, kar je predvideno za četrtek.
Premier Marjan Šarec, ki je sicer pred dnevi tvitnil, da bi moral holding v luči nekaterih zadnjih objav glede sanacije bank krepko razmisliti o nadaljevanju prodaje Abanke, je v ponedeljek poudaril, da je SDH avtonomen organ, v katerem imajo vsi nekajkrat večjo plačo od njega, in da zato verjame, da bo odločitev sposoben sprejeti sam.
'Uprava Nove KBM z zanimanjem spremlja odločitev o prodaji'
"Uprava Nove KBM z zanimanjem spremlja odločitev o prodaji, a bomo pred komentiranjem počakali na prejeto pisno potrditev prodajalca," so v prvem odzivu zapisali v banki. Konkretnejši odziv banke je tako pričakovati po podpisu pogodbe.
Po neuradnih informacijah, ki jih je pridobil STA, sta oba interesenta v ciljni ravnini prodaje, Nova KBM in madžarska banka OTP, ponujala med 450 in 500 milijoni evrov. Kupnina je sicer sestavljena iz kupnine za delnico banke in iz premije, ki jo pri prevzemu celotne banke navadno plača kupec.
Kupnina od Abanke za demografski sklad in za zniževanje dolga
SDH je odločitev o prodaji Abanke Novi KBM sprejel samostojno in neodvisno, so danes novico pospremili na ministrstvu za finance. "SDH je prodajni postopek Abanke vodil v imenu in za račun države, zato bo 10 odstotkov kupnine namenjene za demografski rezervni sklad, 90 odstotkov pa za zniževanje javnega dolga," so navedli.
Levica: Abanko je prodala vlada Marjana Šarca
V Levici so se ostro odzvali na prodajo Abanke.
"Abanko je prodala vlada Marjana Šarca. Izsiljeno prodajo bi lahko zaustavili, pa je niso. V Levici smo jo od začetka pozivali, naj zavrnejo izisljene zaveze o privatizaciji. A izšlo se je tako, kot je danes opisala predsednica Nadzornega sveta SDH Karmen Dietner: 'Če bi vlada želela drugačno odločitev, bi o prodaji odločala vlada kot skupščina SDH'. Ker pa – kljub drugačnim izjavam vidnih predstavnikov vlade, s premierjem Šarcem na čelu – te volje nikoli ni bilo, so prodajo prepustili Nadzornemu svetu SDH," so zapisali v Levici.
Dodali so, da je s tem Slovenija izgubila še zadnjo sistemsko banko v državni lasti, kar bo "predstavljalo razvojno hibo in tveganje v prihodnosti".
"Prva težava, s katero se bomo soočili, bo v prvi naslednji krizi: država, ki nima lastne banke, ki bi ji med krizo poceni posodila denar, je prepuščena milosti ali nemilosti finančnih trgov," so svojo sporočilo zaključili v stranki.
DeSUS: Če bank ne bi prodali, bi komisija zahtevala vračilo državne pomoči
V DeSUS so ob odločitvi nadzornikov SDH o prodaji Abanke in končani privatizaciji NLB za STA kljub preteklemu nasprotovanju prodaji bank spomnili, da bi ob neprodaji bank Evropska komisija zahtevala vračilo državne pomoči. To bi lahko zopet padlo na pleča davkoplačevalcev, kar pa je, tako DeSUS, nesprejemljivo. Dodali so, da dvomijo, da bi prodajo banke sploh še bilo možno zaustaviti.
V kabinetu predsednika vlade so ob odločitvi SDH o prodaji Abanke izpostavili prav izpolnjene obveze do Evropske komisije. "To pa pomeni umik bistvenih omejitev v poslovanju obeh bank, kar je pomembno za zagotavljanje konkurenčnosti in za njihov nadaljnji razvoj," so še sporočili iz Šarčevega kabineta.
V SD so prodajo Abanke označili za logično posledico neukrepanja ob novih okoliščinah, ki bi jih "Slovenija lahko izkoristila za zaščito svojih interesov".
V SMC obžalujejo današnjo zeleno luč nadzornikov SDH o prodaji Abanke. Želeli bi si, da bi prišlo do dodatnega premisleka na ravni vlade, kjer bi lahko pretehtali vse trenutne okoliščine.
Logar iz SDS: Prodaja Abanke posledica slabega gospodarjenja političnih elit
S prodajo Abanke Slovenija nima v večinskem lastništvu več nobene večje banke, to pa je posledica slabega gospodarjenja političnih elit, ki da so na koncu tudi pripeljale do bančne luknje, je prodajo Abanke Novi KBM pospremil poslanec SDS Anže Logar. Od novega lastnika pričakuje "ravnanje z ustrezno skrbnostjo s ciljem dolgoročnega ohranjanja uveljavljene blagovne znamke v slovenskem prostoru".
Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je izpostavil pomanjkanje nacionalne zavesti. Po njegovem prepričanju bodo tuje banke nadzirale pretok kapitala, s čimer je ogrožena gospodarska samostojnost države. "Namesto da bi kaznovali lopove, ki so vse skupaj pokradli, mi banko raje prodamo in s tem tudi zakrijemo vse sledove lopovščin," je bil oster Jelinčič.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.