SDH in NLB sta po soglasju nadzornikov SDH k prodaji polovice delnic NLB objavila namero za prvo javno ponudbo (IPO) delnic na ljubljanski in londonski borzi. Ponudba se bo nanašala na najmanj 50 odstotkov NLB, zaključena pa naj bi bila do sredine junija, je danes prek spletne strani Ljubljanske borze objavila NLB.
Na začetku bodo malim vlagateljem v Sloveniji v nakup ponudili 10 odstotkov delnic NLB, nato pa 90 odstotkov delnic še institucionalnim vlagateljem. Prodajalec bo na koncu delnice prerazporedil iz institucionalne tranše v tranšo za male vlagatelje ali obratno, odvisno od količine vpisov v posamezni tranši, je razvidno iz objavljene namere za IPO delnic NLB.
''Delničar prodajalec bo prejel vso kupnino iz prodaje vrednostnih papirjev ponudbe in bo kupnino iz ponudbe uporabil v skladu z Zakonom o javnih financah in Zakonom o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2017 in 2018,'' so zapisali.
Lidia Glavina, predsednica uprave SDH, je ob tem dejala, da so ponosni, da so prišli do točke v Strategiji upravljanja kapitalskih naložb Republike Slovenije. ''NLB je dosegla velik napredek pri svoji poslovni uspešnosti s ponovno vzdržno dobičkonosnostjo ter izboljšano kakovostjo sredstev, zato menimo, da je Družba pripravljena na novo obdobje delovanja v zasebni lasti,'' je dejala. Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak pa je dodal, da je ''celotna uprava zelo zadovoljna nad ponujeno priložnostjo, da popelje NLB v naslednjo fazo razvoja kot družbo v mednarodni lasti''.
V SD in DeSUS prodaji NLB niso najbolj naklonjeni
Premier Miro Cerar pred današnjim koalicijskim vrhom prodaje NLB ni želel komentirati, sta se pa odzvala predsednik SD Dejan Židan in vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša. Židan je ocenil, da prodaja ni potrebna, po Juršinih besedah pa je prodaja smiselna v primeru dosežene "dobre cene".
Kot je Židan povedal v izjavi za medije pred koalicijskim vrhom, prodaja NLB po njihovih ocenah ni potrebna. "Slovenija potrebuje sistemsko banko. Razmere so se od takrat, ko smo dobili pravico do dokapitalizacije, do sedaj bistveno spremenile," je ocenil. Izrazil je tudi upanje, da prodaja banke "ne bo podobna tržni ceni".
Jurša pa je dejal, da načeloma niso najbolj zadovoljni s tem, da se največja slovenska banka prodaja. Bi pa prodajo lahko podprli, "če se bo dosegla dobra cena". Kakšna bi ta bila, je po njegovih besedah težko enoznačno določiti.
"V vsakem primeru bi bila zaželena taka cena, da bi se obveznosti, ki jih je država vložila z davkoplačevalskim denarjem, davkoplačevalcem tudi povrnile," je dejal. Ob tem je izpostavil, da se banka ne prodaja v enem delu, temveč po sistemu razpršenega lastništva.
Prodajo 75 odstotkov minus ene delnice banke, h kateri se je država zavezala leta 2013 v zameno za soglasje Evropske komisije k sanaciji banke z državno pomočjo, vodi SDH. Danes so zeleno luč za to prižgali nadzorniki holdinga. Ti so o tem odločali po tistem, ko je država minuli teden dobila soglasje Evropske komisije, da banko proda v dveh korakih.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.