Mali delničarji SCT so bili 31. avgusta lani iztisnjeni iz družbe. ''Največji delničar, družba Delfi, ki je v večinski lasti menedžerjev SCT, Ivana Zidarja, Aleksandra Mezeta in Janeza Jamnika, je na podlagi revizorjevega poročila določil, da znaša primerna odpravnina za posamezno delnico 26,74 evra, kar je le dobra tretjina knjižne vrednosti na 31. decembra 2006. Fizično so vam delnice odvzeli 19. decembra 2007, denarno nadomestilo pa so vam izplačali v začetku meseca marca 2008,'' je v sporočilu za javnost zapisal nekdanji mali delničar SCT Aleksander Kucler.
Kucler se je zaradi ''čudnega'' lastninjenja SCT obrnil na Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD). Prepričan je, da namerava vodstvo SCT ''poceni in z manipulacijo priti do celotnega premoženja največje slovenske gradbene družbe, ki jo je s svojimi žulji zgradilo na tisoče slabo plačanih ljudi''. Meni, da je odpravnina za delnice premajhna, saj bi bil po tem vrednotenju celoten SCT vreden manj kot 13 milijonov evrov, zato si želi, da bi se še enkrat preverila. Skupaj s še štirimi delničarji je na Okrožnem sodišču v Ljubljani vložil zahtevo po sodni preveritvi višine odpravnine. Na prvi obravnavi, ki je bila 26. marca letos, so zahtevali, da se primerna odpravnina določi s pomočjo poravnalnega odbora izvedencev. Mali delničarji so namreč prepričani, da bi morala denarna odpravnina znašati več – od šest do 33-krat več, kar je od 160,44 do 882,42 evra na delnico.
Sodišče je zahtevo po določitvi poravnalnega odbora izvedencev odobrilo in v Uradnem listu številka 36 pozvalo tudi ostale male delničarje, naj se pridružijo: ''Gospodarski oddelek Okrožnega sodišča v Ljubljani obvešča vse izključene manjšinske delničarje družbe SCT, da lahko v roku enega meseca od objave tega obvestila (11. april, op.a.) vložijo svoje predloge za preizkus višine primernosti odpravnine, ki jo je ponudil glavni delničar, družba Delfi. Po poteku citiranega roka predlogov več ni dopustno vložiti. Predloge je treba vložiti v dveh izvodih na naslov sodišča, z oznako opravilne številke Ng 67/2007.''
Iztisnitev predlagal Delfi
Lastniki družbe SCT so 31. avgusta lani na skupščini, na kateri je bilo navzočega 92,77 odstotka kapitala, sprejeli vse predlagane sklepe upravnega odbora družbe. Skupščina je odločila, da bilančni dobiček v višini 8,93 milijona evrov ostane nerazporejen, potrdila pa je tudi predlog večinskega lastnika družbe Delfi, da se vse delnice preostalih delničarjev SCT prenesejo na glavnega delničarja, in sicer za odpravnino v višini 26,74 evra za delnico.
''Omenjeno ceno za odpravnino so ovrednotili pooblaščeni ocenjevalci vrednosti podjetij in je njeno primernost potrdil revizor, ki ga je imenovalo sodišče v nepravdnem postopku. Skupščina je pooblastila poslovodstvo glavnega delničarja, da na podlagi vpisa sklepa o prenosu delnic na glavnega delničarja v register pri Centralni klirinško depotni družbi poda nalog in sklene pogodbo za prenos preostalih delnic družbe SCT na račun glavnega delničarja,'' so sporočili iz SCT. Lastniki 0,07 odstotka kapitala so že takrat napovedali izpodbojno tožbo glede sklepa o razporeditvi bilančnega dobička, lastniki 0,05 odstotka kapitala glede sklepa o prenosu delnic izdajatelja SCT na Delfi, lastniki 0,06 odstotka kapitala pa preveritev primernosti odpravnine.
Zgodovina: Lastnina od ljudstva do menedžerjev
Na spletni strani VZMD so zapisali: ''Po osamosvojitvi so ljudje certifikate zamenjali za delnice SCT. Podjetje je v naslednjih letih poslovalo pozitivno in izkazovalo dobiček, iz katerega pa so se samo nekajkrat delile minimalne dividende. Delnice so bili nezanimive do leta 2003, ko je bila vsem fizičnim osebam, delničarjem, predstavljena možnost, da jih zamenjajo za delnice Delfija. Javno je bila ta poteza predstavljena kot zaščita pred sovražnim prevzemom s strani tujcev, kasneje pa se je izkazalo, da je bil njen osnovni namen povečanje nadzora. Delfijeve delnice so s statutom namreč prenosljive le s privolitvijo nadzornega sveta družbe Delfija, v katerem sedijo vodilni SCT.''
''Delfi je v naslednjih letih posredno, s pomočjo poslovno povezanih podjetij, od SOD in KAD pridobil deleže SCT. Leta 2005 je družba Delfi - uradno zaradi kapitalske ustreznosti – objavila svojo dokapitalizacijo, s katero je želela podvojiti kapital. Pravico do nakupa novih delnic po ceni 7.500 slovenskih tolarjev (31,30 evrov) so imeli samo obstoječi delničarji družbe Delfi. Zaradi neinformiranosti se je za dokup novih delnic odločilo samo nekaj delničarjev Delfija, tako da je bila skoraj vsa nova emisija po čudnih pravilih prodana družbi Glotis, ki je v lasti menedžerjev SCT. Ti so dokapitalizacijo izvedli predvsem s pomočjo kreditov na podlagi zastavljenih papirjev, ki jih še niso imeli v lasti. Družba Delfi je medtem nadaljevala s kupovanjem delnic družbe SCT, pričelo pa se je tudi interno trgovanje z delnicami Delfija po ceni 25 evrov, kar je šest evrov manj od dokapitalizacijske cene. Poleg družbe Glotis so bili do pred nedavnim največji lastniki Delfija podjetja, katerih lastniki oziroma vodstva imajo osebne ali poslovne stike s predsednikom uprave SCT, Ivanom Zidarjem; ta podjetja so BTC, WEB, LHB Finance, Begrad in CM Celje.''
''Pred nekaj dnevi so omenjena podjetja SCT prodala skupaj 24 odstotkov Delfija, pri čemer je SCT v 100-odstotni lasti Delfija. Zato po zakonu delnice predstavljajo lastne delnice in nimajo glasovalnih pravic, kar vpliva na novo razmerje delničarjev Delfija, Glotisa. Prej 60-odstotna lastnica ima tako 79 odstotkov glasovalnih pravic, s čimer bi lahko že v kratkem izvedla dokapitalizacijo. Preseženi prag 90 odstotkov pa je osnova za iztisnjenje še preostalih malih delničarjev družbe Delfi – brez katerih lastniki Glotisa sploh ne bi uspeli prevzeti podjetja SCT,'' so še dodali.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.