Gospodarstvo

Delničarji iščejo pravico

Ljubljana, 15. 04. 2008 09.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
13

Mali delničarji, ki so jih lani iztisnili iz SCT, za delnico namesto 27 zahtevajo vsaj 160 evrov. K akciji jih poziva tudi sodišče.

Mali delničarji SCT so bili 31. avgusta lani iztisnjeni iz družbe. ''Največji delničar, družba Delfi, ki je v večinski lasti menedžerjev SCT, Ivana Zidarja, Aleksandra Mezeta in Janeza Jamnika, je na podlagi revizorjevega poročila določil, da znaša primerna odpravnina za posamezno delnico 26,74 evra, kar je le dobra tretjina knjižne vrednosti na 31. decembra 2006. Fizično so vam delnice odvzeli 19. decembra 2007, denarno nadomestilo pa so vam izplačali v začetku meseca marca 2008,'' je v sporočilu za javnost zapisal nekdanji mali delničar SCT Aleksander Kucler.

Ivan Zidar, predsednik uprave SCT
Ivan Zidar, predsednik uprave SCT FOTO: POP TV
Delničarjem priporočamo, naj spremljajo, kaj se dogaja z njihovo naložbo, ker lahko pri združenju ukrepamo, preden pride do iztisnjenja. / … / Primer SCT je pomemben, ker je prvič prišlo do prvega naroka. Praviloma se na sodišču pojavijo proceduralni zapleti. Predsednik VZMD, Kristijan Verbič

Kucler se je zaradi ''čudnega'' lastninjenja SCT obrnil na Vseslovensko združenje malih delničarjev (VZMD). Prepričan je, da namerava vodstvo SCT ''poceni in z manipulacijo priti do celotnega premoženja največje slovenske gradbene družbe, ki jo je s svojimi žulji zgradilo na tisoče slabo plačanih ljudi''. Meni, da je odpravnina za delnice premajhna, saj bi bil po tem vrednotenju celoten SCT vreden manj kot 13 milijonov evrov, zato si želi, da bi se še enkrat preverila. Skupaj s še štirimi delničarji je na Okrožnem sodišču v Ljubljani vložil zahtevo po sodni preveritvi višine odpravnine. Na prvi obravnavi, ki je bila 26. marca letos, so zahtevali, da se primerna odpravnina določi s pomočjo poravnalnega odbora izvedencev. Mali delničarji so namreč prepričani, da bi morala denarna odpravnina znašati več – od šest do 33-krat več, kar je od 160,44 do 882,42 evra na delnico.

Sodišče je zahtevo po določitvi poravnalnega odbora izvedencev odobrilo in v Uradnem listu številka 36 pozvalo tudi ostale male delničarje, naj se pridružijo: ''Gospodarski oddelek Okrožnega sodišča v Ljubljani obvešča vse izključene manjšinske delničarje družbe SCT, da lahko v roku enega meseca od objave tega obvestila (11. april, op.a.) vložijo svoje predloge za preizkus višine primernosti odpravnine, ki jo je ponudil glavni delničar, družba Delfi. Po poteku citiranega roka predlogov več ni dopustno vložiti. Predloge je treba vložiti v dveh izvodih na naslov sodišča, z oznako opravilne številke Ng 67/2007.''

Iztisnitev predlagal Delfi

Lastniki družbe SCT so 31. avgusta lani na skupščini, na kateri je bilo navzočega 92,77 odstotka kapitala, sprejeli vse predlagane sklepe upravnega odbora družbe. Skupščina je odločila, da bilančni dobiček v višini 8,93 milijona evrov ostane nerazporejen, potrdila pa je tudi predlog večinskega lastnika družbe Delfi, da se vse delnice preostalih delničarjev SCT prenesejo na glavnega delničarja, in sicer za odpravnino v višini 26,74 evra za delnico.

''Omenjeno ceno za odpravnino so ovrednotili pooblaščeni ocenjevalci vrednosti podjetij in je njeno primernost potrdil revizor, ki ga je imenovalo sodišče v nepravdnem postopku. Skupščina je pooblastila poslovodstvo glavnega delničarja, da na podlagi vpisa sklepa o prenosu delnic na glavnega delničarja v register pri Centralni klirinško depotni družbi poda nalog in sklene pogodbo za prenos preostalih delnic družbe SCT na račun glavnega delničarja,'' so sporočili iz SCT. Lastniki 0,07 odstotka kapitala so že takrat napovedali izpodbojno tožbo glede sklepa o razporeditvi bilančnega dobička, lastniki 0,05 odstotka kapitala glede sklepa o prenosu delnic izdajatelja SCT na Delfi, lastniki 0,06 odstotka kapitala pa preveritev primernosti odpravnine.

Zgodovina: Lastnina od ljudstva do menedžerjev

Na spletni strani VZMD so zapisali: ''Po osamosvojitvi so ljudje certifikate zamenjali za delnice SCT. Podjetje je v naslednjih letih poslovalo pozitivno in izkazovalo dobiček, iz katerega pa so se samo nekajkrat delile minimalne dividende. Delnice so bili nezanimive do leta 2003, ko je bila vsem fizičnim osebam, delničarjem, predstavljena možnost, da jih zamenjajo za delnice Delfija. Javno je bila ta poteza predstavljena kot zaščita pred sovražnim prevzemom s strani tujcev, kasneje pa se je izkazalo, da je bil njen osnovni namen povečanje nadzora. Delfijeve delnice so s statutom namreč prenosljive le s privolitvijo nadzornega sveta družbe Delfija, v katerem sedijo vodilni SCT.''

''Delfi je v naslednjih letih posredno, s pomočjo poslovno povezanih podjetij, od SOD in KAD pridobil deleže SCT. Leta 2005 je družba Delfi - uradno zaradi kapitalske ustreznosti – objavila svojo dokapitalizacijo, s katero je želela podvojiti kapital. Pravico do nakupa novih delnic po ceni 7.500 slovenskih tolarjev (31,30 evrov) so imeli samo obstoječi delničarji družbe Delfi. Zaradi neinformiranosti se je za dokup novih delnic odločilo samo nekaj delničarjev Delfija, tako da je bila skoraj vsa nova emisija po čudnih pravilih prodana družbi Glotis, ki je v lasti menedžerjev SCT. Ti so dokapitalizacijo izvedli predvsem s pomočjo kreditov na podlagi zastavljenih papirjev, ki jih še niso imeli v lasti. Družba Delfi je medtem nadaljevala s kupovanjem delnic družbe SCT, pričelo pa se je tudi interno trgovanje z delnicami Delfija po ceni 25 evrov, kar je šest evrov manj od dokapitalizacijske cene. Poleg družbe Glotis so bili do pred nedavnim največji lastniki Delfija podjetja, katerih lastniki oziroma vodstva imajo osebne ali poslovne stike s predsednikom uprave SCT, Ivanom Zidarjem; ta podjetja so BTC, WEB, LHB Finance, Begrad in CM Celje.''

''Pred nekaj dnevi so omenjena podjetja SCT prodala skupaj 24 odstotkov Delfija, pri čemer je SCT v 100-odstotni lasti Delfija. Zato po zakonu delnice predstavljajo lastne delnice in nimajo glasovalnih pravic, kar vpliva na novo razmerje delničarjev Delfija, Glotisa. Prej 60-odstotna lastnica ima tako 79 odstotkov glasovalnih pravic, s čimer bi lahko že v kratkem izvedla dokapitalizacijo. Preseženi prag 90 odstotkov pa je osnova za iztisnjenje še preostalih malih delničarjev družbe Delfi – brez katerih lastniki Glotisa sploh ne bi uspeli prevzeti podjetja SCT,'' so še dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojan.divjak
24. 04. 2008 01.05
pozdravljeni, sem eden od manjšinskih delničarjev sct d.d.,, katere je družba Delfi iztisnila iz DELFIJA Izplačilo odpravnine je izveden brez vseh pogodb V SCT d.d.sem delal 28 let in do invalidske upokojitve.Ker je SCT zelo malo odvajal za pokojninski sklad so temu primerne tudi zelo prenizke pokojnine. Delavci smo le upali, da bo iz dividend vsaj enkrat na leto lahko lažje preživel mesec. A se zgodi tako nečloveško dejanje iz strani Delfi d.d.da prve lastnike SCT delnic ki so bile pridobljene iz certfikatov sedaj družba Delfi preprosto istisne iz družbe sct delfi delničarje SCT ja in izplača minimalno in sramotno odpravnino po 26,74 evrov po delnici. Tako minimalno ovrednoteno celotno podjetje, je lahko opravil le zelo zelo neizkušen cenilec, ali pa zelo dobro plačan cenilec da si upa napisati tako nizko odpravnino.podjetje. Ker sem med drugimi deli v SCT 12 let opravljal tudi delo nabavnega referenta v nabavi in prodaji SCT, zelo hitro dojamem, kakšno je ogromno podjetje sct bilo, in koliko zaslužilo z lastnimi izdelki ,grednjo ,železokrivnici. betonskih konstrukcij asfaltnih baz doma in v tujini. Prilivi zaslužka se res skorajda ne morejo izračunati, ker so številke tako ogromne, da navadnemu delavcu delničarju številke še prebrati ne bi znal. Po mojih izračunih bi delnica SCTd.d.delfi ena delnica morala biti vrednotena najmanj 38 krat več kot je ocenjeno sedaj. Po natančnejših izračunih vseh vrednosti tudi rezerve, del poslovnih objektov v Sloveniji in tujini sama vrednost podjetja SCT Delfi pride znesek za izplačilo iztisnitve delničarjev tega primera znese za delnico prek prek 1000.22 EVROV. Ni pa to še vse ovrednoteno, ker kljub temu izplačilu se mora vsaj še 5 let izplačevati dobičke od že načetih del, ki so ali še ne plačane in dela, ki so skoraj pri koncu in se je glavnina gradila še v združenem razmerju SCT in Delfi Tako, da tudi sodišče bo imelo veliko dela za pošteno izplačilo iztisnite, saj so velike vrednosti tudi v tujini, tudi po bivši Jugoslaviji. Take istisnistve delničarjev sam ne odobravam, ker smstram, da je to čista preprosta kraja malim ljudem velikega denarja. Naj bo dovolj napisanega za danes. Če pa bodo še ti sodniki podkupljeni bo šlo z resnico malo težje, kar je pač tožba in k ne bo kratka Malo sem se razpisal, bi se pa še več sj vem ogromno poslov ki niso bbiliv zorni Lep pozdrav vsem 23.4.2008
samson222
16. 04. 2008 09.44
Marko-Mojca! ..lopova je treba ujet...naši represivni organi pa so sposobni ujet zgolj tistega ki bo iz SCT-ja nesu kilo žebljev v žepu domov, in tega so sposobni obtožit in obsodit.Takšne ki pa zlate palice vozijo z šleperji pa naši vrli organi še ščitijo da jih morda kakšen blaznež ne okrade...;)
Marko-Mojca
16. 04. 2008 09.25
Kva bo vlada kriva --ka se ti kdaj poslušaš kaj govoriš. Kva je blo ka so prijeli Zidarja??? Mediji so tak pomp naredel -češ da se to ne spodobi saj je ugleden LOPOV- pa ne z marico temveč z limozino pred sodišče. Je tak revež ne ve več koga bi obkradu- jaz mu bi kr nekej evrov poslal da si bo mal opomogu! Končno se nehejte zgražat LOPOVA se zapre ne pa ujčka!!!
hinko.murovec@siol.net
15. 04. 2008 14.53
Da ne bom sovražen ali butast , ali kar vse skupaj. Da se take stvari dogajajo je kriv zakonodajalec - država - vlada. Katera , kdaj je čisto vse en hudič, saj se eni in isti vrtijo v krogu znotraj zaključenega števila skupaj zbranih že od samega začetka. Zato tudi v Sloveniji ni prave možnosti najti nekaj neobremenjenih in poštenih, ki bi vodili državo v korist ljudstva, so sami VK izkoriščevalni strokovnjaki, z edino skrbjo , nasititi svoje in svojih požrešne riti. Tudi sedaj pred volitvami bo kup obljub , kdor koli bo zmagal, bo hitro poskrbel zase za svoje in kradel naprej, krivi bodo zopet vsi le on ne. To je Slovenija, žal. LP
Tone Anžlovar
15. 04. 2008 12.50
PrvoBorec, da je država prodala SIJ, je zelo dobra poteza, je pa vprašanje, če so zanj dovolj iztržili. Da je neko podjetje dobro imeti v državni lasti, je nesmisel, saj je dosti bolj učinkovito v privatnih rokah. V državna podjetja politiki nastavljajo na najbolje plačana mesta znance in prijatelje ali tiste, ki so jim pomagali na volitvah in tako s tem vračajo uslugo. Ko imaš enkrat take ljudi na ključnih mestih, do slabih rezultatov podjetij ni daleč. Klientelizmu se tudi ne moreš izogniti, kar je zelo slabo. Navadno vlade državnim podjetjem preko zakonodaje podeljujejo bolj ali manj monopolne položaje, kar je za državljane slabo. Kaj nam recimo pomaga, da je Telekom uspešno podjetje, če je uzspešno zato, ker državljani monopolistu plačujemo previsoke tarife, ki jih v konkurenčnem okolju ne bi? Ali imamo res kakšen profit, če plačujemo previsoke tarife, Telekom zaradi tega beleži profit in ga del odvede v proračun? Branjenje t.i. državne srebrnine ni nič drugega kot uspešna manipulacija političnih elit, da navduši državljane za podeljevanje dobrih služb VIP članom. Kot je videti, so pri tem uspeli, saj je večina državljanov izredno navdušena nad neumnostjo državne lastnine podjetij, ne da bi točno vedela, kaj jim to konkretno koristi.
svoboda-govora
15. 04. 2008 12.50
samson222 Veš da je imel natrpan delovnik -10.00 bujenje -11.00 poslovni zajtrk s tajnico -12.00 rekreacija - golf -14.00 poslovno kosilo (na stroške podjetja v elitni restavraciji) - 16.00 obisk term -22.00 ogled z letalom Tak se hitro naberejo ure. Ker nekak fizično ne moreš delat 80 ur na teden.
svoboda-govora
15. 04. 2008 12.42
Našli so secljudje ki so leta 2003 dobro izkoristili pomanjkljivo zakonodajo. Le kaj so delali takratni politiki, da niso bili sposobni sestavit pametnega zakonika v 12 letih. Potema pa se še najdejo nekateri, ki sedaj za to krivijo vse druge, samo tistih ne, ko jih je treba.
samson222
15. 04. 2008 12.30
po zakonu je delovni teden 40 oz 42h leta nazaj. kako za vraga pametni zidar lahko neobremenjeno maha pred mediji da je 50 let delal po 80 in več ur na teden. ali je to zakonito????? ali je potem plačal davke in prispevke kot veleva zakonodaja. in hudičevo vzdržljiv mora biti takšen človek ki vzdrži takšen tempo. potem pa joka in jamra zaradi enega"nečastnega" prevoza na sodišče in oduzetih nekaj ur prostosti. no ja .. njegova urna postavka je velika,če v opravljene ure dela uračunamo njegovo premoženje. potem pa se že lahko razburja zaradi izgube zaslužka.
Prvo Bore
15. 04. 2008 11.57
vera.jug kar nekam so zatlačili SIJ, velika sramota da imamo malega Vizjaka, ki misli VSE prodati privat , kar je državnega in kar nese denar. Država smo mi državljani Slovenije.
vera.jug@email.si
15. 04. 2008 11.52
Kaj pa mali delničartji SIJ, kaj so oni dobili še "mu" ne. Pozdrav Jug Vera
slosap@yahoo.de
15. 04. 2008 10.53
tja seveda 12 mio evrov je vredno podjetje SCT hahahahaha, a so revizorji malo čez les? že sama mehanizacija je vredna koliko že? malce več kot 12 mio....ampka saj, naj ovce še naprej živijo srečno in uspešno življenje v dolini bebcev. Jah saj veste Zidar je delal po tri šihte 50 let....Jaz če bi jih deset naenkrat v petdesetih letih ne bi bil tako bogat, oz. reven, saj firma ni vredna nič....očitno po uradnem ocenjevanju! In to je najbolj zaskrbljujoče: Uradni cenilec ne zna oceniti!
baltbaltazar@email.si
15. 04. 2008 10.07
Prepričan je, da namerava vodstvo SCT ''poceni in z manipulacijo priti do celotnega premoženja največje slovenske gradbene družbe, ki jo je s svojimi žulji zgradilo na tisoče slabo plačanih ljudi''. To je bistvo sporočila. Vodstvo je seveda Zidar in Zidar je glavni delničar. Kolk tu smrdi, po tajkunstvu.
deychy
15. 04. 2008 10.00
mislim da je ralna cena ene delnice zelo blizu 1000€