Upravni odbor SCT je ugotovil, da je družba insolventna, zato so skladno z določili zakona začeli izvajati vse ukrepe za finančno in poslovno prestrukturiranje družbe, so sporočili iz SCT. Uprava je tudi na sodišče vložila predlog za začetek postopka prisilne poravnave. "Namen vseh aktivnosti je, da z racionalizacijo poslovanja in finančnim prestrukturiranjem ohranimo družbo SCT, dosežemo dogovor z upniki o višini in rokih poplačila obveznosti ter zagotovimo nadaljnje sodelovanje z našimi številnimi dobavitelji in kooperanti," še pravijo v SCT.
Če bo prisilna poravnava uspešna, bodo del zaposlenih iz insolventnih hčerinskih družb pozneje lahko spet zaposlili v skupini SCT. Sicer pa bodo morali število zaposlenih v skupini zmanjšati. V sklopu sanacije družbe pa je mogoča tudi dokapitalizacija s strateškim partnerjem iz tujine.
V SCT še pravijo, da je za dolgoročno uspešno preživetje SCT ključno tudi, da ima posle. V Sloveniji izvajajo dela na 64 gradbiščih, v tujini pa poteka delo v BiH, Srbiji, Albaniji in na Kosovu. V družbi pa računajo še na posle v Libiji in Rusiji.
Po poročanju Radia Slovenija naj bi imeli v SCT pripravljena dva scenarija – najprej naj bi poskušali odobritev prisilne poravnave doseči s tretjinskim poplačilom upnikov v petih letih, če ta predlog ne bi uspel, pa naj bi predlagal polovično poplačilo terjatev v desetih letih.
Predpogoj za pogovarjanje o poplačilu terjatev naj bi bil po poročanju radia ta, da Zidar odstopi z mesta direktorja. Ostaja pa vprašanje, ali bi se uradno upokojil oziroma postal direktor podjetja SCT Holding, prek katerega lastniško obvladuje delniško družbo SCT, in iz ozadja še vedno vodil podjetje. A kot so poročali v oddaji 24UR, je Zidar zanikal, da bi odhajal. Kot pravi, o pokoju sploh ne razmišlja, saj namerava delati do konca. Sicer pa naj bi SCT čakala tudi sprememba statuta, po katerem ne bi bilo več enotirnega upravljanja družbe.
V Rusiji rešitev za SCT in celotno slovensko gradbeništvo?
SCT se po poročanju medijev sicer dogovarja za 3,8 milijarde dolarjev vreden posel v Rusiji, a so v največjem slovenskem gradbincu glede tega za zdaj še redkobesedni, "saj dogovori še potekajo in se jih šteje za poslovno skrivnost". So pa v izjavi za javnost razkrili, da so bili v preteklih nekaj dneh v podjetju ruski predstavniki in da gre za velike posle, "katerih pridobitev bi pomenila polno zapolnitev gradbenih kapacitet za SCT kot tudi za celotno slovensko gradbeno operativo".
Nove zahteve Rusov
Radio Slovenija je nato danes poročal, da Zidarja skrbijo nove zahteve Rusov, zaradi česar naj bi v SCT tudi zanikali podpis pogodbe. Natančnih podrobnosti radio sicer nima, šlo pa naj bi za financiranje javnega razpisa za gradnjo celotne avtocestne povezave med Moskvo in Sočijem.
SCT bi moral za to takoj odšteti okoli 10 milijonov evrov, vendar denarja nima niti za osnovne surovine. Zidar naj bi bil uspešen vsaj v pogajanjih o višini jamstva, to naj bi bilo le približno tri odstotke vrednosti posla oziroma nekaj več kot 100 milijonov evrov, je poročal radio.
Finance: SCT bo težko dobil tako velik posel
V Financah ugotavljajo, da je malo verjetno, da bi SCT dejansko dobil štiri milijarde evrov vreden posel v Rusiji. Neimenovani poznavalci trga so za časnik namreč dejali, da o tako velikem poslu ruski mediji pišejo vsaj dve leti prej. Poleg tega naj bi bila za SCT v Rusiji edina referenca letališče v Sočiju, ki ga še niso dokončali. Časnik se tako sprašuje, ali ni ta novica v javnosti le zato, da bi utrla pot za prisilno poravnavo SCT.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.