Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je v okviru priprav na predsedniške volitve kot prvi evropski voditelj postavil datum za uvedbo davka na finančne transakcije na nacionalni ravni. Davek na finančne transakcije v višini 0,1 odstotka naj bi uvedli avgusta, Sarkozy pa upa, da bo uvedba tega davka k istemu koraku spodbudila vlade drugod v Evropi.
Nemška kanclerka Angela Merkel je francoskemu kolegu že zagotovila podporo pri njegovih prizadevanjih za uvedbo davka na finančne transakcije, toda sama še nima soglasja koalicije. Liberalci (FDP) namreč nasprotujejo ideji, da bi davek uvedli samo v območju evra. Podobne pomisleke ima tudi italijanski premier Mario Monti, ki pravi, da bi Italija podprla uvedbo davka le v primeru, da bo veljal za celotno EU, in ne le za evrsko območje.
Najbolj ostro obdavčitvi finančnih transakcij nasprotuje Velika Britanija, ki se ji je pridružila tudi Švedska. Britanski premier David Cameron je načrte dvojca "Merkozy" pred dnevi v govoru na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu označil za norost.
Prav zaradi nasprotovanja Otočanov imata vodilna voditelja celinske Evrope pripravljen rezervni scenarij, ki bi vključeval le države evroobmočja. Ta varianta pa zaenkrat nima podpore med vsemi državami. Tudi slovenska vlada pod vodstvom Boruta Pahorja je opozorila, da ne bo podprla davka zgolj za evrsko območje. Podprla pa bi ga na ravni EU, saj meni, da bi bil s tem davkom za evropski proračun uveden nov davčni vir, ki bi postopoma nadomestil oziroma zmanjšal prispevke držav članic.
Sicer pa naj bi se danes še pred vrhom EU v Bruslju, kjer naj bi dorekli medvladno fiskalno pogodbo, sestala Merklova in Sarkozy, ki naj bi razpravljala tudi o problematiki uvedbe davka na finančne transakcije.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.