Neodvisni testi so pokazali, da naj bi energetsko varčni televizorji družbe Samsung, ki jih je mogoče kupiti v Evropi, pri dejanski uporabi porabljali več energije kot pri kontroliranih laboratorijskih testiranjih.
Potem ko je odjeknila novica, da je proizvajalec avtomobilov Volkswagen prirejal podatke o izpušnih emisijah, je testiranje takšnih in drugačnih obljub proizvajalcev postalo nov trend. In očitno bo grešnikov še več. Ali pa se bo vsaj odprlo vprašanje razlik med testiranji v kontroliranih okoljih in ob delovanju naprav v realnem svetu.
Kot poroča Business Insider, je Evropska komisija napovedala, da bodo takšne obtožbe preverjali, saj želijo biti dosledni pri izvajanju regulacije energetske učinkovitosti naprav.
Samsung je medtem že zanikal, da bi bil detektor gibanja, ki uravnava svetlost zaslona, pravzaprav namenjen prirejanju rezultatov laboratorijskih testov. Zagotavljajo, da gre za mehanizem, ki uravnava svetlost zaslona kot odziv na predvajano vsebino - odvisno od tega, ali je na sporedu akcijski film, dirka motorjev ali vremenska napoved, deluje pa ne le v laboratorijih, ampak tudi v domači dnevni sobi.
Test je sicer izvedla družba ComplianTV, ki prejema tudi evropska sredstva, ugotovili pa so, da računi za elektriko zaradi tega mehanizma niso nič nižji, še poroča Business Insider. Da bi Samsung zaradi razlik med testnim in realnim okoljem dejansko kršil kakšne predpise, sicer niso ugotovili, so pa podali "preveč velikodušne ocene prihrankov".
Si pa komisija zdaj želi preveriti, ali morda proizvajalci na testiranjih uporabljajo trike, ki dosegajo boljše rezultate. Nad takšnimi izdelki se je med drugim Evropski komisiji že pritožila švedska agencija za energijo.
Kot piše Guardian, sicer televizor v povprečnem gospodinjstvu s svojo porabo prispeva k okoli 10 odstotkom računa za elektriko.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.