Gospodarstvo

Samomor podpredsednika Enrona

New York, 25. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanji podpredsednik propadlega energetskega velikana Enrona, Clifford Baxter, je naredil samomor. Samomor bi lahko bil povezan z napovedjo revizorjev, da bodo uspeli sestaviti uničeno dokumentacijo o poslovanju Enrona.

Baxter je s položaja podpredsednika energetskega giganta Enron, ki je v začetku lanskega decembra razglasil stečaj, odstopil maja lani, nekaj mesecev preden so v javnost prišle informacije o slabih razmerah v družbi. Baxter je bil eden izmed 29 direktorjev Enrona, ki jim je grozil kazenski pregon.

Zaslišanja ob bankrotu Enrona

David Duncan
David Duncan FOTO: Reuters

Nekdanji sodelavci Davida Duncana iz revizorskega podjetja Arthur Andersen, ki je bil zadolžen za pregled poslovanja energetskega velikana Enron, so pred kongresnimi zasliševalci krivdo za uničevanje dokumentacije v zvezi s pregledom poslovanja Enrona valili izključno na Duncana. Slednji bi moral prav tako pričati pred kongresnim odborom za energijo in trgovino, vendar je po sklicevanju na 5. amandma ameriške ustave, ki zagotavlja pravico proti samoobdolžitvi, le tiho sedel in poslušal.

Največji stečaj v ameriški zgodovini

Energetsko podjetje Enron je 2. decembra lani razglasilo največji stečaj v ameriški zgodovini, potem ko je vrednost delnice padla pod dolar, predlansko poletje pa je bila vredna še okrog 40 dolarjev. Delnice so padle, potem ko je podjetje razkrilo več kot 600 milijonov dolarjev dolga na računih partnerskih podjetij, ki so jih ustanovili vodilni delavci Enrona. Večina delavcev je ostala brez svojih pokojninskih skladov, zunanji delničarji pa brez vloženih sredstev.

Revizorsko podjetje Arthur Andersen naj bi bilo seznanjeno s sumljivimi potezami vodstva Enrona, vendar je bilo, kot kaže, tiho, saj so od Enrona za revizije dobivali letno po 100 milijonov dolarjev. Potem ko je Zvezna komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) začela preiskavo, so pri podjetju Arthur Andersen, kot tudi pri Enronu začeli pospešeno uničevati dokumentacijo, povezano s sumljivimi partnerskimi podjetji in revizijo Enrona.

obiskovalci v Enronu
obiskovalci v Enronu FOTO: Reuters

Za slednjo je bil pri Andersenu zadolžen David Duncan, ki je bil zaradi uničevanja dokumentov odpuščen. Duncan je na zaslišanju za zaprtimi vrati dejal, da je dokumente uničeval, ker je od glavne pravnice pri revizorskem podjetju 12. oktobra dobil precej neobičajno elektronsko pošto, v kateri ga je Nancy Temple opozarjala na politiko podjetja, po kateri se je treba znebiti odvečne dokumentacije že opravljenih revizij. Za Duncana naj bi bil to znak, da mora uničiti vse v zvezi z Enronom. Okrožnica je prišla oktobra lani v času, ko se je vedelo, da SEC preiskuje postopke v zvezi z Enronom. Nancy Temple pa je kongresnikom razlagala, da je za uničevanje dokumentov kriv izključno Duncan, ki naj bi to počel na lastno pest.

Preiskava se seli tudi v Belo hišo

Demokratski kongresnik John Conyers je pravosodnemu ministrstvu predlagal, da imenuje posebnega preiskovalca za ugotovitev povezav med vodilnimi pri Enronu in člani administracije predsednika Georgea Busha. Predsednik senatnega odbora za nadzor nad dejavnostmi vlade Joe Lieberman pa je napovedal, da bo izdal naloge za predajo dokumentacije Enrona in Andersena glede stikov s člani Busheve administracije.

Pred omenjenim odborom je v četrtek pričal nekdanji predsednik SEC Arthur Levitt, ki je dejal, da je bila s stečajem Enrona kompromitirana neodvisnost revizorskih podjetij. Pozval je k sprejetju pravil, ki bi omogočila, da so revizorska podjetja resnično neodvisna od svojih strank.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10